Zahrada

26. května 2015 05:58

Markéta Zídková

Chcete velkou úrodu zeleniny? Vysázejte k ní květiny

Květiny v zeleninové zahrádce nejsou jen pro ozdobu

Zeleninovou zahrádku už jistě máte založenou, možná je ale čas přidat do ní pár pěkně barevných květin. Také pěstujete každý rok rajčátka, okurky, cukety, k tomu pár brambor a možná nějakou kořenovou zeleninu? A napadlo vás někdy, že mezi touto zeleninou mají své místo i pestrobarevné květiny? Nejsou tam jen pro ozdobu, mají spoustu důležitých rolí, a proto je nejvyšší čas zasadit do země ještě pár semínek.

Květiny v zahrádce přitahují opylující hmyz, který pak opyluje též květy fazolí, hrachu, rajčata a všech těch plodin, jejichž úroda je na opylování přímo závislá. V některých případech pak kromě opylovačů lákají i škůdce, kteří by mohli zeleninu poškodit, a predátory, kteří se škůdci živí. Takové mšice si přelezou na pěknou květinu a pak přiletí beruška, vosa či vosička též přitahovaná květem a všechny je sežere. Ne, že bychom to těm mšicím přáli, ale aspoň nebudou hodovat na naší zelenině.

Další funkcí květin v záhoně může být i obohacení půdy o důležité minerály. A některé jen vypadají pěkně a můžete si je uříznout a dát doma do vázy. A jaké květiny tedy se zeleninou pěstovat?

Měsíček lékařský

Tato trvalka má své místo přímo mezi zeleninou nebo ve vyvýšených záhonech a kontejnerech kolem. Včely a další opylovači zatouží po její nektaru a přitom opylují i zeleninové kvítky. Semínka z květů si můžete schovat a příští rok ji zasadit znovu. Okvětní lístky navíc můžete přidat jako zajímavé zpestření do salátů.

Lichořeřišnice

Mezi zeleninou se bude skvěle vyjímat, zejména ke konci sezony. Květy i listy rostliny jsou jedlé, semena se dokonce nakládají a používají se jako alternativa kapary. Kromě včel je to také magnet na housenky, které nenapadnou zeleninu v zahrádce.

Voďankovec Douglasův

Rostlina, kterou můžete vysadit kdekoliv, kde potřebujete, aby se rojily včely. Tento nízký polštář zelených listů a zářících květů přitáhne každou včelku z okolí. Je také vhodnou rostlinou kzarytí pro podzimnízelené hnojení.

Heřmánek

Prakticky všechny jednoduché květy, jako jsou sedmikrásky, rmen či heřmánek, jsou velmi atraktivní pro včely, motýly i dravé vosy. Heřmánek můžete pěstovat v záhonech se zeleninou i v kontejnerech okolo. Jeho výhodou je, že si ho můžete přidávat do salátů, nebo sušit a dělat z něj třeba čaj proti nachlazení.

Agastache

Agastache anýzová (Agastace foeniculum)

Není to rostlina, která se často doporučuje k výsadbě mezi zeleninu, ale není důvod ji tam nemít. Například v kombinaci s květy lichořeřišnice bude vypadat prostě úžasně.

Agastache je rod rostlin z čeledi hluchavkovitých. Jsou to trvalky, oblíbené u opylovačů. Lidé je využívají jako dekoraci a koření.

Existuje bezpočet druhů této rostliny, například vrásčitá či anýzová, každá má poněkud jiné vlastnosti.

Aksamitník

Květina, která není pro každého, neb někomu může příšerně zapáchat. Je to proto, že obsahuje látky zvané pyrethriny, které odrazují hlístice v půdě. Rostlina přitahuje vosičky a některé druhy se líbí i včelám, takže mšice nemají šanci.

Svazenka

Někdy též nazývaná jako štíří plevel bývá pěstována jako zelené hnojivo. Tedy rostlina, která vyrazí ze země, aby byla následně rýčem opět zaryta pod zem. Necháte-li ji však růst, její fialové květy jsou velmi atraktivní pro opylovače a i vás pohled na ně potěší.

Jetel

Jetele jsou pěstovány jako hodnotné pícniny a také jako zelené hnojení, přičemž obohacují půdu dusíkem, neboť mají na kořenech, podobně jako mnoho jiných bobovitých rostlin, hlízkové bakterie vázající vzdušný dusík. Díky tomu se hodně používá v ekologickém zemědělství. Nejenže krásně vypadá, ale je také velice atraktivní pro opylovače, takže se vyplatí mít ho poblíž zeleniny.

Krásenka

Na světě existuje okolo dvaceti druhů krásenek neboli kosmosů, jak zní počeštěný výraz latinského rodového jména Cosmos. Každá potěší nejen vaše oči, ale milují je včely, motýli a další opylovači. Jejich velkou výhodou je, že kvetou celé léto, takže k vašim fazolím i rajčátkům nalákají hmyz i na konci srpna či v září. Budete se tak moct těšit z plodů co nejdéle.

Kostival lékařský

Má rád stinné kouty zahrady, takže se hodí do zahrádek, které nejsou na přímém slunci. Také je možné jej pěstovat pod ovocnými stromy. Kromě pěkného vzhledu je to i léčivá bylina. Sbírá se především kořen, někdy i list a měl by se užívat zevně, protože obsahuje alkaloidy, které mohou být karcinogenní a při delším vnitřním užívání mohou poškozovat organismus. Používá se především jako mast nebo na obklady – na zlomeniny, při zánětu žil, při pohmožděninách. Květy jsou dobrým zdrojem nektaru a listy skvělý doplněk do kompostu.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také