Zahrada

19. července 2014 06:05

Markéta Zídková

Milujete něžné motýly? Osázejte pro ně balkon i zahradu

Rostliny, které motýli milují.

Jaké rostliny motýli vyhledávají? Inspirujte se ukázkou z knihy Zahrádka v květináči od Anity Blahušové:

Křehká krása poletujících motýlů k zahradám neodmyslitelně patří a některé druhy rostlin bohaté na květní nektar přitahují motýly svou vůní doslova jako magnet. Vysaďte si ostrůvek nektarem překypujících květů a zvolte pro něj osluněné, dobře viditelné stanoviště, abyste své delikátní návštěvníky mohli dobře pozorovat.

Vhodné rostliny: Komule Davidova (Buddleia davidii), rozchodník nádherný (Sedum spectabile), levandule lékařská (Lavandula angustifolia), hrachor vonný (Lathyrus odoratus), řebříček plstnatý (Achillea tomentosa).

Pěstování:

Tyto rostliny přitahují motýly na svůj nektar a ti je na oplátku pomohou opylovat. Rostlina zvaná komule Davidova, která připomíná šeřík, přitahuje motýly téměř zázračně, pro tuto schopnost se jí dokonce říká motýlí keř. Má ráda přímé slunce a poroste dobře v běžné zahradní zemině. Odkvetlá květenství pravidelně odstraňujte, podpoříte tak další kvetení. Při dobrém zakrytí a přípravě na zimu je i v našich podmínkách mrazuvzdorná.

Rozchodník nádherný tvoří trsy masitých stonků s dužnatými listy a plochými květenstvími drobných růžových kvítků, které lákají včely a motýly. Dobře snáší sucho a plné slunce, potřebuje lehkou, písčitou zeminu a hodí se dokonce i k řezu do vázy. Bez problémů přezimuje.

Podobné podmínky, tedy hodně slunce a lehkou, propustnou zeminu ocení i levandule a řebříček. Rovněž hrachor vyžaduje slunné stanoviště, ale na rozdíl od předchozích rostlin preferuje zeminu spíše výživnější a častější zálivku. Tato letnička se hezky pne třeba po balkonovém zábradlí, nebo můžete připravit pro uchycení úponků lehkou konstrukci.

Komuli a hrachor čas od času přihnojte organickým hnojivem, rozchodník, levanduli a řebříček hnojit nemusíte.

Další rostliny, které lákají motýly: Kopretiny (Leucanthemum), třapatky (Rudbeckia), astry (Aster), hledíky (Antirrhinum).

TIP: Přilákat motýly na svou balkonovou zahrádku můžete i speciálním lákadlem – jde o tekutinu složenou z přírodních výtažků rostlin. Motýli mají rádi chráněná místa v blízkosti větví stromů nebo rostlin, smíchejte tedy lákadlo s kapkou vody a připravte jim ho právě tam. Látka vydrží aktivní až čtyři měsíce.

Ukázka je z knihy Zahrádka v květináči od Anity Blahušové, vydal Smart Press, 2014, Více informací na www.smartpress.cz.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také