Zahrada

31. května 2017 06:00

Markéta Zídková

Designér pěstuje na poli židle i stoly

Designér ohýbá proutí tak, aby rostlo do požadovaných tvarů.

Při zběžném pohledu jde o sad či pole jako každé jiné. Zblízka ovšem zaujmou zvláštní formy a tvary dřevin. Roste tu originální nábytek z jediného kusu dřeva a nejde o nic levného.

Gavin Munro z anglického hrabství Derbyshire měl v dětství potíže s tělesnou stavbou a lékaři ho rovnali ve speciální konstrukci. Nezapomněl na to a sám začal dávat tvar dřevinám. „Vypěstovat kus nábytku je mnohem efektivnější než porážet vzrostlé stromy, řezat je na malé kusy a z nich následně sestavovat nábytek,“ vysvětluje Munro.

Židle pěstuje vzhůru nohama. Terminál dřeviny se nad zemí rozvětvuje do rámu a příček opěradla, z něhož větve pokračují do plochy sedáku a nohou. „Vlastně se to dost podobá koruně stromu,“ podotýká Munro. Na svém poli má zatím sice jen 50 kusů nábytku, i to však představuje tisíce větví, které neustále vyžadují zemědělcovu pozornost. Vypěstovat židli trvá pět až osm let a jídelní stůl až 15 let. S ohledem na to nepřekvapí, že jediná židle má stát 4000 liber, tedy v přepočtu bezmála 130 000 Kč.

Gavin a jeho žena Alice, kteří vedou firmu Full Grown, si od lidí z okolí vyposlechli už spoustu skeptických poznámek. Přesto věří, že až v roce 2017 nabídnou na trh první židle, o zájemce nebudou mít nouzi. Směle proto už plánují, že svůj atypický sad brzy rozšíří.

Tady se na celou farmu podívejte na videu (je v angličtině).

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také