Zahrada

21. září 2016 16:27

Markéta Zídková

Houby opět začínají růst. Kde nejvíce?

V posledních dnech pršelo, tak se opět můžeme těšit na růst hub.

Začátek září byl pro houbaře nepříznivý. Sucho růstu hub samozřejmě nijak nepřálo. Možná se řada houbařů nabažila sběru hub již v červenci, který byl letos houbařsky mimořádně přiznivý, ale většina z nás jistě ještě touží po tom vyrazit s košíkem do lesa. A v těchto dnech to má opět smysl. Prudké ochlazení o víkendu a vydatné srážky na řadě míst republiky hrají houbařům do karet.

V pátek 16. září vydatně pršelo v západní polovině Čech, v sobotu 17. září se vydatných srážek dočkala téměř celá Česká republika. V neděli už byly srážky opět jen na západě Čech, na Jesenicku a Těšínsku, v pondělí pak zejména na jihu Čech a ojediněle i na dalších místech. Nejlepší je podívat se na stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde najdete mapu srážek den po dni (vpravo je sloupec s jednotlivými dny, vyberte si konkrétní den a klikněte na políčko nahraj výběr.) Vzhledem k tomu, že se do značné míry mapa srážek kryje s mapou růstu hub, zjistíte tak, zda v kraji, kam jedete na chalupu, má smysl jít na houby.

Pozor, tyto houby v galerii nesbírejte. Jsou jedovaté:

Podobné články

„Rozhodně se houbaři ještě dočkají, ale předpokládáme, že už tolik neporostou hřibovité houby, ale třeba čirůvky, penízovky, václavky, bedly nebo žampiony. Sucho ale trvalo dost dlouho a nevíme, do jaké hloubky v různých místech republiky zem proschla," citoval Annu Švecovou z Poradny České mykologické společnosti v Praze web www.denik.cz.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také