Užitková zahrada

23. června 2017 06:00

Klára Beščecová

Inspirace: 20 skvělých venkovních kuchyní

Teplé počasí láká ven na zahrádku. Grilování uprostřed zeleně ale nemusí být jediná příležitost spojit kulinaření s pobytem venku. Když si zařídíte pravou venkovní kuchyň, můžete vařit, bavit se s ostatními a případně se i opálit.

Jak ale uvidíte vnaší galerii, venkovní kuchyň lze situovat i dopříjemného stínu, kde pofukuje vlahý větřík. Venkovní příprava jídla je velmi oblíbená vSeverní Americe. Ostatně známé „barbecue“ (jednoduše BBQ) vychází z původně indiánského způsobu přípravy jídla vkouři ze dřeva. Je tedy přirozené, že vUSA grilování venku zdomácnělo snad ve všech koutech země. Američané ale nezůstali jen u grilování a rozšířili možnosti přípravy jídla i pro další způsoby. Dnes už venkovní kuchyně najdete snad na všech kontinentech kromě Antarktidy.

Venkovní kuchyně není náročné udělat

Vybavit si kuchyňskou linku, která odolá povětrnostním vlivům, není těžké. Důležitý je kvalitní obklad a materiály, pro které nejsou změny teploty a vlhkosti žádný problém. Často tak na fotografiích uvidíte kamenité obložení, které do zahrady asi zapadá nejlépe, a nerezová dvířka. Podstatnou složkou je pak pochopitelně kuchyňské vybavení.

Co je třeba?

Nejdůležitější je plotna sněkolika hořáky, kterou lze jednoduše zakrýt poklopem. Nezanedbatelný je i dřez a menší lednice. Sem tam najdete ve vybavení kuchyně i malou elektrickou vinotéku. Ktomu všemu ale přidejte také nějakou tu skříňku, kam můžete schovat potřebné nádobí, hrnce a nádoby a zásuvku pro kuchyňské příbory. Chytře lze doplnit výbavu ještě menší troubou. Pak už bude vaše letní kuchyň dokonalá.

Růžné provedení i umístění

Můžete si ji postavit buď sami, nebo si ji nechat vyrobit na míru. I u nás už najdete firmy, které se na tento druh kuchyní specializují. Kam si ji postavíte, je už ale na vás. Jak uvidíte vnaší galerii, může stát prakticky kdekoliv: vedle domu, ukrytá v altánku nebo jen tak včleněná do zahrady jako další zajímavý kamenitý prvek.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také