Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak dostat hryzce vodního ze zahrady? Představujeme účinnou pastičku

Hryzec má žně. Nedejte mu své výpěstky.
Vydáno: 01.10.2014
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na obrázku roztomilý plyšák, na zahradě vytrvalý škůdce, který miluje kořenovou zeleninu, brambory, byliny a nepohrdne ani kůrou stromů, převážně jabloní. Proč nás zajímá právě teď? Do poloviny října se samičky z jarních vrhů rozmnožují.

Hryzec vodní (Arvicola terrestris) je urostlý hlodavec s tělem dlouhým 12–14 cm, zbarveným do tmavohněda. Mláďata jsou až černá. Daří se mu na vlhčích místech, kde si buduje spletité systémy nor se zásobárnami.

Jak poznáte, že u vás řádí zrovna hryzec? Na povrchu půdy vytváří ploché a nepravidelně rozmístěné hromádky vyhrabané půdy.

Jak funguje pastička?
Past „šitou“ hryzci na tělo si prohlédněte ve videu na začátku článku. Vypadá jako domeček. Protože tito hlodavci rychle ucpávají rozkopané chodby, budete v lovu úspěšní, když past nastražíte jedním koncem ven z jeho chodby.

Milujete zahradu? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Účinné je též plynování chodeb kouřovými patronami, případně aplikace granulovaných rodenticidních nástrah do nor. K přímé ochraně slouží podpora křovin a jiných úkrytů kolem pozemku – pro přirozené predátory, jako jsou poštolka, kalous atd. Někdo na hryzce používá ochočenou fretku.

Autor: Zuzana Schneidewind, kamera: Jan Kundera

Mohlo by vás zajímat:

Myši na podzim hledají potravu na zimu

Odborník radí: Jak na myš

Děti vám rády pomohou

Přízemní mrazíky přicházejí. Ochraňte si svou úrodu a květiny

Krása travin

Okrasné traviny vnášejí do zahrady svobodu. Vyberte si svůj druh

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama