13. listopadu 2019 14:10
Markéta ZídkováBlechy milují lidskou krev. Jak se jich zbavit?
To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou... Není to pravda. Blechám chutná kdejaká krev, navíc jich žije jen v Česku kolem devadesáti druhů. Podívejte se, jak se blech zbavit, když váš psí nebo kočičí miláček nezvané hosty přinese domů. Není to lehká práce, takže byste měli postupovat důsledně, jinak se budete škrabat pořád a vaše zvířata také.
Můžete být posedlí čistotou a denně uklízet, přesto se vám doma usadí nezvaný návštěvník – blecha.
Fakta o blechách
Blechy žijí s člověkem od nepaměti. Tenhle nepříjemný krev sající parazit se vyskytuje i v perfektně čistých domovech. Stačí, když se blecha dostane do kožichu vašeho zvířecího miláčka a pak skočí na vás.
- Dospělci blech vydrží bez potravy až dva týdny. Následně se krmí agresivněji.
- Blecha naklade až 50 vajíček za den.
- Blechy dokážou skočit opravdu daleko, zvládnou vzdálenost 150krát větší, než je délka jejich těl. Pro představu– je to jako by člověk o výšce 180 centimetrů skočil 270 metrů...
- Ve starověku a středověku byla blecha morová zodpovědná za šíření morových ran. Ve 14. století epidemie černé smrti zabila v Evropě a Asii až 200 milionů lidí.
- Více než 4 miliardy dolarů se ročněutratí v USA za likvidaci blech a odblešování zvířat.
Druhy blech
Blechyna člověka jdou, a dokonce jim naše krev velmi chutná. Taková blecha má hodně příbuzných, počet druhů dosahuje 2500, z toho 90 druhů žije v Česku. Nejčastěji se setkáme s druhy blech, které jsou pojmenované podle svých hostitelů. Pokud nejsme odborníci, pouhým okem rozdíly poznáme jen těžko.
- Blecha psí je nejznámějším druhem. Chutná jí i krev kočičí a lidská.
- Blecha kočičí parazituje na kočkách, ale pochutná si i na dalších savcích včetně člověka, je blízce příbuzná bleše psí.
- Blecha slepičí žije z krve drůbeže, ale podobně jako další druhy blech není vybíravá a bude hodovat i na nás.
- Blecha obecná neboli lidská je parazitem, který se živí přímo lidskou krví. Nejspíše se vyvíjela společně s člověkem a původně pocházela od domestikovaných předchůdců psa. Dřív byla nejrozšířenějším druhem blechy, dnes její počty klesají, což souvisí s rozvojem společnosti a zlepšením hygieny. Pokud dnes chytíme blechy, nejspíše to budou ty výše zmíněné, které pocházejí od našich mazlíčků nebo hospodářských zvířat.
Kde se blechám daří?
Ačkoliv jsou blechy malé, není radno je podceňovat. Množí se totiž velmi rychle a je těžké se jich zbavit. Důležité proto je, abyste svého zvířecího miláčka pravidelně kontrolovali nebo ještě lépe mu koupili preventivní přípravek proti blechám. Na trhu jich je několik v různých cenových relacích, z nichž si může vybrat skutečně každý. Blechy se zvířatům usazují na místě, kam si nedosáhnou zuby, takže je najdete například v tříslech nebo na hřbetě. Obecně se usazují na savcích, kteřísi budují nory, brlohy nebo pelechy. Ano, to se týká i našich psů a jejich pelíšků a potažmo našich domovů. Blechy potřebují určité zázemí. Při odblešování tak nezapomeňte ani na pelíšky a čalouněný nábytek (pokud na něm zvíře spí), jinak se blech nezbavíte.
Jak poznat, že máme domablechy
Červení, hnědí nebo černí parazité měří od 1,5 až do 7 milimetrů. Že má vaše zvíře nějaké potíže, můžete poznat i tak, že se neustále škrábe nebo kouše, často i do krve. Dalším viditelným znamením je bleší trus. Jde o malé černé kuličky podobné máku, které po rozmáznutí zanechávají tmavě hnědé skvrny. Blechy totiž vysají daleko více krve, než stráví, a přebytečná krev odchází trusem z jejich těla jako potrava pro larvy – proto ta barva.
Jak vypadá kousnutí od blechy?
Kousnutí blechou svědí a připomíná štípnutí od štěnice nebo komára. Ani zkušený lékař často nedokáže určit hmyz, který kousnutí způsobil. Štípnutí má podobu červeného kolečka, které je velké několik milimetrů až centimetrů. U některých jedinců může vyvolat alergickou reakci.
Jak se blechy šíří?
Blechy jsou skvělí skokani, toho skvěle využívají, když se přemnoží na původním hostiteli a potřebují nový zdroj potravy, a to klidně i lidi, když jim k tomu dáme příležitost. Dalším způsobem, jak tito parazité rozšiřují své působiště, jsou vajíčka a larvy. Ty se totiž na srsti zvířete při pohybu neudrží, proto je zvířata rozsévají po okolí.
Z výše uvedeného vyplývá, že jakmile dáme blechám příležitost, zamoří naši domácnost po tisících. A čím víc jich je, tím těžší je se jich zbavit. Nelze je ani vyhladovět, protože larvy bez potravy vydrží až rok, dospělci několik týdnů.
U blech ale platí stejné pravidlo jako u vší – je nutné je vymýtit všechny, pokud jich jen pár zapomenete, zase se rozmnoží. Celou domácnost včetně zvířecích miláčků je nutné odblešovat najednou. A protože většina přípravků zabíjí jen dospělé blechy, ale larvy a vajíčka přežijí, je nutné zásah opakovat.
Jak se zbavit blech?
Proti blechám můžete využít šampon proti parazitům. Ale jsou mazlíčci, kteří se koupání brání zuby drápy, a to doslova. Pro taková zvířata existuje pudr, který jim vetřete do kůže. Vyzkoušet můžete i sprej. Všechny tyto přípravky běžně seženete v drogeriích.
U veterináře může zase koupit pipetu, která se aplikuje zvířeti na kůži, nejčastěji podél páteře. Pipety se liší podle zvířete i podle váhové kategorie a vydrží asi měsíc. Pipety se dají používat i preventivně, například jednou měsíčně. Na zvířecího miláčka pak nejdou klíšťata ani jiní parazité.
Důležité je též odblešit místa, kde se mazlíček pohybuje, zejména jeho pelíšek. Vyperte ho nebo vydezinfikujte a stejně jako u zvířete i toto musíte po čase opakovat.
Jak odblešit byt?
Samozřejmě si můžete pozvat deratizátory, ale za tuto službu budete muset pořádně zaplatit. Jedna jejich návštěva stojí několik tisíc korun a velmi pravděpodobně bude třeba postřik alespoň jednou opakovat.
Odborníci nejprve prohledají zasažené místo a prověří výskyt blech. Následuje postřik. Před zásahem proveďte pečlivý úklid a vyperte pelíšky domácích mazlíčků na 60 °C. Naplánujte jejich odblešení na stejný termín jako návštěvu odborníků na dezinsekce. Svůj dům nebo byt můžete začít používat po zaschnutí postřiku (cca několik hodin), postřiky proti blechám jsou bezpečné pro lidi, necílové druhy i životní prostředí.
Jak odblešit byt bez deratizátora?
Dobrá zpráva je, že blechy zvládnete odstranit z domácnosti i sami. Jen budete muset pořádně uklízet. Nesmíte zapomenout ani na kousek bytu, zejména se zaměřte na místa, kde jsou textilie – sedačku, koberec, postel, špinavé prádlo. Vysávejte, perte, vytírejte... Například koberce je dobré vysávat několikrát denně, stejně tak i podlahy, protože blechy se mohou ukrývat i ve spárách mezi parketami. Pomoci si můžete i chemickými přípravky speciálně určenými na hubení blech, které najdete v drogerii. Těmi pak vystříkejte vše, co můžete. Po vyvětrání nebo zaschnutí spreje jsou zdravotně nezávadné, a to i pro zvířata a malé děti.
Blechy nejsou jen obtížnými parazity, ale přenášejí i závažné nemoci jako třeba mor a tularémii. Jsou přenašeči tasemnic. Typickým příkladem je blecha psí a blecha kočičí, kdy se pes a kočka nakazí tasemnicí psí pozřením infikované blechy. Z jiných druhů tasemnic přenášených blechami jmenujme tasemnice, které se přenášejí u myší a potkanů.
Mnoho dalších tipů a rad najdete na našem Pinterestu. Sledujte nás: