Bydlení

8. září 2014 06:00

Zuzana Schneidewind

Odborník radí: Jak na myš

Jak bojovat s hlodavci

Do našich obydlí se stahuje také lecjaká venkovní havěť. K nejčastějším nevítaným hostům našich chat, chalup, ale i běžných domů patří myši. Zamezte jim v pobytu. Jde to nemilosrdně i po dobrém. A víte, že sýr myši nerady?

Jak na to, jsme se zeptali předsedy výrobního družstva, které se vývojem pastí na myši zabývá přes osmdesát let. Poslechněte si v úvodu videa, jak správně na myš políčit, něco o novinkách v oboru a třeba i proč našinec moc nekupuje humánnější pastičky.

První rada zní: nepusťte je domů. Někdy pomůže včasné a pečlivé utěsnění všech děr a škvír do vašeho obydlí. Sáhnout při tom můžete například po sádře, betonu či polyuretanové těsnicí pěně, která sice myši zcela nezastaví, ale alespoň je při cestě zbrzdí nebo na čas odradí.

Kde myši nenajdou jídlo, hledají například peřiny, oblečení či třeba knihy. I je raději před zimním obdobím (a hlodavci) ukládejte do těsných skříní.

Pro nástrahy na hlodavce můžete zajít do drogerie či hobby marketu, můžete si je objednat také přes internet.

Jak poznat kvalitnější české pasti a další zajímavosti k tématu si pusťte vdalším videu:

Přehled osvědčených a povolených myšolapek

Klasická pastička na myši

Na vyčnívající kousek plíšku se vloží návnada, natáhne se pružina a zajistí se drátem. Pastičku pak klademe ke zdem, mezi nábytek, zkrátka na místa, kde se nám myši prohánějí.

Domečková past

Myš otvorem vnikne dovnitř, ale už se nedostane ven. Živou ji pak můžete odnést do dostatečné vzdálenosti od domu a pak ji vypustit.

Elektrický odpuzovač hlodavců

Vydává zvláštní tóny s různě dlouhými přestávkami, aby si škůdci na zvuk nezvykli.

Granule

Granule se nasypou do mělké misky a postaví se do místnosti, kde se myši vyskytují nejčastěji.

Pasta

Vymačká se do deratizačního krmítka. Hlodavci nemohou nástrahu rozsypávat po okolí.

Profesionálně napuštěné obilí

Nasype se do mělké misky. Tato možnost je ale riziková pro jiná domácí zvířata.

Kočka

Pořiďte si kočku nebo psa, které odradí myši od vstupu na váš pozemek nebo do domu.

Co použít jako návnadu?

Sýr si raději dejte sami k vínu, do pastičky je ideální čokoláda! Vědci z Manchester Metropolitan University přišli už předlety s tím, že myší závislost na sýru je obdobný mýtus jako ježci s jablíčky na svých bodlinách.

Myši rády potraviny obsahující cukry, a to jak jednoduché, tak ty ve formě polysacharidů. Na sacharidy jsou bohaté především obiloviny a sladkosti. Sýr naopak obsahuje jen malé množství mléčného cukru – laktózy.

Autor: Zuzana Schneidewind, kamera: Jan Kundera

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také