Zahrada

16. června 2020 14:00

Simona Sedláčková

Hranoplod je nádherná liána, kterou můžete pěstovat v květináči

U nás zatím málo známá dlouhotrubka indická neboli hranoplod indický vykvétá voňavými květy, které mění v průběhu vývoje svou barvu od bílé po červenou. V našich klimatických podmínkách můžete tuto liánu pěstovat jako přenosnou květinu, v zimě v místnosti a nyní, v létě, na terase či na balkoně.

Dlouhotrubka, hranoplod (Quisqualis)

Dřevnaté liány, původem zAsie a Afriky, které, navzdory původu, jsou pěstovány jako okrasné dřeviny vtropických oblastech celého světa asi v17 druzích. Hranoplody mají vstřícné, jednoduché listy a vykvétají pětičetnými květy snápadně dlouhou trubkou.

Dlouhotrubka indická, hranoplod indický (Quisqualis indica)

Hranoplod indický má ještě jedno lidové pojmenování, pod kterým se občas prodává i vobchodech, a to je čínský zimolez. Pochází pravděpodobně zIndie, Malajsie a ztropické Afriky. Ve své domovině roste do výšky asi 5 metrů, vnašich podmínkách je samozřejmě menší.

Hranoplody mají velmi zajímavý vývoj květu, jeho opylování i barvu. Květy se otevírají vždy navečer, jsou vzpřímené a mají bílou barvu a silnou vůni, na kterou lákají noční motýly, kteří mají dostatečně dlouhý sosák, aby dosáhli na nektar vúzké květní trubce. Druhý den se květy začnou sklánět a jejich barva se mění na světle červenou. Vtropech jsou vtéto fázi zajímavé především pro strdimily, ptáky, kteří u nás nežijí. Strdimilové naklovávají spodní část trubky, a tak se dostávají knektaru. Vzniklé otvory okamžitě začnou využívat vosy, včely i mravenci. Odpoledne se květy skloní a nektar steče na okraj květu, kde ho navštěvují včely i vosy. Třetí den mají květy tmavě červenou barvu a postupně opadávají.

Jak pěstovat hranoplod indický vnašich podmínkách

Vzimě vyžaduje umístění vmístnosti sběžnou pokojovou teplotou, vdruhé polovině května se může přestěhovat na balkon či na zahradu. První týden po vynesení ven potřebuje stínění před prudkým sluncem, později snese umístění na slunci nebo vpolostínu. Vnašich podmínkách vykvétá od června do srpna.

Hranoplod indický není nijak náročný na půdu, vystačí si sběžným substrátem pro pokojové květiny smalým přídavkem rašeliny.

Na letnění neboli letní pobyt pod širým nebem se těší mnohé pokojové rostliny:


Přečtěte si také