Zahrada

24. března 2019 07:50

redakce Prima Zoom

Vistárie vykouzlí nejbohatší vodopády květů. Naučte se ji správně pěstovat

Není snad žádná jiná popínavá rostlina vhodná k pergole, která by nabízela takové množství květů. Nebude to ale úplně hned po vysazení. Většinou si musíte počkat i více než pět let. Trpělivost se vám však určitě vyplatí!

Vistárie (Wisteria)

Vistárie jsou velké dřevnaté liány, které dorůstají do výšky 8–12 metrů a mají ovíjivé kmeny i větve. Pocházejí zvýchodu USA, Číny a východní Asie a jejich rod zahrnuje 7 druhů.

Nejlépe vykvétají na slunném stanovišti, chráněném před větrem. Vistárie vyžadují oporu domu, pergoly nebo plotu. Vistárii se nejlépe daří vpropustné půdě bohaté na živiny a humus.

Jarní a letní řez

Pokud se chcete dočkat pověstné záplavy květů, je důležitý nejen správný výběr stanoviště, ale také kvalitní řez. Vistárie se prořezává na jaře, před květem a olistěním, a pak podruhé, během vegetace. Jarním řezem se jednoleté výhony krátí na dvě až tři očka. Druhý řez pak probíhá vobdobí vegetace, od května do začátku srpna. Vtu dobu se mladé výhony zkracují asi na šest oček. Hluboký řez však vistárie nesnesou, způsobuje zimní vymrzání rostliny.

Množení vistárie

Vistárie můžeme množit výsevem semen, ale takto získané sazenice bývají nekvalitní a kvetou mnohem později než rostliny získané množením vegetativním, tedy řízky. Nejlepší je varianta hřížení, což je zanoření výhonu do země, ten pustí kořeny a po čase se odřízne od původní rostliny. Hřížením se vistárie množí i samovolně.

Autor: Simona Bauer


Přečtěte si také