Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Vistárie vykouzlí nejbohatší vodopády květů. Naučte se ji správně pěstovat

Není snad žádná jiná popínavá rostlina vhodná k pergole, která by nabízela takové množství květů. Nebude to ale úplně hned po vysazení. Většinou si musíte počkat i více než pět let. Trpělivost se vám však určitě vyplatí!
Vydáno: 24.03.2019
Vistárie umí vykouzlit ty nejbohatší vodopády květů
Autor: istockphoto.com Vistárie umí vykouzlit ty nejbohatší vodopády květů

Vistárie (Wisteria)

Vistárie jsou velké dřevnaté liány, které dorůstají do výšky 8–12 metrů a mají ovíjivé kmeny i větve. Pocházejí z východu USA, Číny a východní Asie a jejich rod zahrnuje 7 druhů.

Nejlépe vykvétají na slunném stanovišti, chráněném před větrem. Vistárie vyžadují oporu domu, pergoly nebo plotu. Vistárii se nejlépe daří v propustné půdě bohaté na živiny a humus.

Vistárie (Wisteria)
Autor: istockphoto.com Vistárie (Wisteria)

Jarní a letní řez

Pokud se chcete dočkat pověstné záplavy květů, je důležitý nejen správný výběr stanoviště, ale také kvalitní řez. Vistárie se prořezává na jaře, před květem a olistěním, a pak podruhé, během vegetace. Jarním řezem se jednoleté výhony krátí na dvě až tři očka. Druhý řez pak probíhá v období vegetace, od května do začátku srpna. V tu dobu se mladé výhony zkracují asi na šest oček. Hluboký řez však vistárie nesnesou, způsobuje zimní vymrzání rostliny.

Vistárie (Wisteria)
Autor: istockphoto.com Vistárie (Wisteria)

Množení vistárie

Vistárie můžeme množit výsevem semen, ale takto získané sazenice bývají nekvalitní a kvetou mnohem později než rostliny získané množením vegetativním, tedy řízky. Nejlepší je varianta hřížení, což je zanoření výhonu do země, ten pustí kořeny a po čase se odřízne od původní rostliny. Hřížením se vistárie množí i samovolně.

Vistárie (Wisteria) - plody
Autor: istockphoto.com Vistárie (Wisteria) - plody

 

Autor: Simona Bauer

Článek je zařazen v: vistárie , wisteria , ovíjivá liána , popínavá rostlina , řez vistárie , rostliny k pergole
Speciály: Jarní pěstování , Jak pěstovat?

reklama