návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Gloxínie a tořivka jsou krásné příbuzné africké fialky. Jak je pěstovat?

Simona Sedláčková , Vydáno: 27.03.2020
Gloxínie a tořivka
Autor: istockphoto.com Gloxínie a tořivka
Gloxínie i tořivka spolu s africkou fialkou patřily už odedávna k oblíbeným květinám našich babiček. Vždy měly své místo na parapetech spíše severně orientovaných oken a určitě jim to na nich bude slušet i dnes. Ale pozor, mohou v letních měsících zdobit i zastřešené terasy a balkony.

reklama

Gloxínie (Sinningia)

Pochází z Brazílie a je příbuzná s oblíbenými africkými fialkami. Gloxínie patří mezi velmi oblíbené hlíznaté pokojové květiny s chlupatými vejčitými listy, které vyrůstají v rozvolněné růžici. Jsou to rostliny s výraznými květy v barvách od bílé, krémové, žluté přes růžovou, fialovou a červenou až ke dvoubarevným kultivarům. Květy, sametové zvony, vyrůstají na až 20 cm dlouhé květonosné lodyze a na jedné rostlině můžete napočítat i 30 poupat.

Gloxínie a tořivka
Autor: istockphoto.com Gloxínie a tořivka

Jak pěstovat gloxínii

Rostlinu pěstujte na parapetu s dostatkem světla, ale bez přímých slunečních paprsků, v kyselejší půdě s příměsí rašeliny. Zalévejte do podmisky odraženou vodou.

Gloxínie a tořivka
Autor: istockphoto.com Gloxínie a tořivka

Na podzim rostlina postupně shodí všechny listy a odumřou jí kořeny. Přes zimu prožívá klidové období, umístěna v chladnější místnosti a bez zálivky. V lednu až únoru je potřeba gloxínii přenést do místnosti teplejší a začít ji zalévat. Po vyrašení nových listů rostlinu přesaďte do nového substrátu. Hlízu můžete přes zimu i vyndat ze země, zabalit do novin, uložit na suchém místě a teprve na jaře ji znovu zasadit do země.

Gloxínie a tořivka
Autor: istockphoto.com Gloxínie a tořivka

Gloxínie pravidelně přihnojujte tekutým hnojivem nebo použijte hnojivovou tyčinku.

Tořivka (Streptocarpus)

Pochází z tropických deštných pralesů jižní Afriky a Madagaskaru. Tořivku u nás seženete v mnoha vyšlechtěných hybridech od drobnokvětých po nádherné velkokvěté odrůdy. I původní druhy jsou zakrslé i vzrostlé. Pěstuje se jako pokojová rostlina, ale velmi dobře snáší i letnění, ale pouze na zastřešených balkonech a terasách, déšť by rostlinu poškodil. Není mrazuvzdorná, proto musí být před prvními podzimními mrazíky přenesena do místnosti.

Gloxínie a tořivka
Autor: istockphoto.com Gloxínie a tořivka

Tořivka vykvétá přibližně od května do října nesčetnými trubicovitými květy v barvách od bílé přes růžovou a fialovou v mnoha jejich odstínech. Květy vyrůstají na dlouhých stoncích a mají jemně sametový povrch.

Gloxínie a tořivka
Autor: istockphoto.com Gloxínie a tořivka

Jak pěstovat tořivku

Tořivku doma postavte na světlé místo, z dosahu slunečních paprsků, které by popálily její listy. Rostlina vyžaduje propustný substrát, mírně kyselý až neutrální. Zalévejte měkkou, nejlépe dešťovou vodou a vždy do podmisky, nikdy přímo na rostlinu. Mezi zálivkami by měl substrát lehce proschnout, ale nikdy ne úplně vyschnout. V žádném případě tořivku nezkoušejte rosit, došlo by k poničení květů a na listech by mohly vzniknout nevzhledné hnědé skvrny. Přihnojujte v období květu, 1–2x měsíčně tekutým hnojivem. I v zimě tořivku kontrolujte, aby substrát příliš nevyschnul. Na rozdíl od gloxínie nevytváří tořivka hlízy, proto by na rostlině měly listy zůstat po celý rok.

Gloxínie a tořivka
Autor: istockphoto.com Gloxínie a tořivka

Rostlina se množí listovými řízky stejně jako africké fialky nebo dělením trsu při jarním přesazování. Také pěstování ze semen je u tořivky poměrně snadné.

reklama

Článek je zařazen v: pokojovka , pokojová rostlina , květina , Gloxínie (Sinningia) , Tořivka (Streptocarpus) , africká fialka , jak pěstovat

reklama

Přečtěte si také