Gloxínie a tořivka jsou krásné příbuzné africké fialky. Jak je pěstovat?

Gloxínie i tořivka spolu s africkou fialkou patřily už odedávna k oblíbeným květinám našich babiček. Vždy měly své místo na parapetech spíše severně orientovaných oken a určitě jim to na nich bude slušet i dnes. Ale pozor, mohou v letních měsících zdobit i zastřešené terasy a balkony.

Gloxínie (Sinningia)

Pochází zBrazílie a je příbuzná soblíbenými africkými fialkami. Gloxínie patří mezi velmi oblíbené hlíznaté pokojové květiny schlupatými vejčitými listy, které vyrůstají vrozvolněné růžici. Jsou to rostliny s výraznými květy vbarvách od bílé, krémové, žluté přes růžovou, fialovou a červenou až kedvoubarevným kultivarům. Květy, sametové zvony, vyrůstají na až 20 cm dlouhé květonosné lodyze a na jedné rostlině můžete napočítat i 30 poupat.

Jak pěstovat gloxínii

Rostlinu pěstujte na parapetu sdostatkem světla, ale bez přímých slunečních paprsků, vkyselejší půdě spříměsí rašeliny. Zalévejte do podmisky odraženou vodou.

Na podzim rostlina postupně shodí všechny listy a odumřou jí kořeny. Přes zimu prožívá klidové období, umístěna vchladnější místnosti a bez zálivky. Vlednu až únoru je potřeba gloxínii přenést do místnosti teplejší a začít ji zalévat. Po vyrašení nových listů rostlinu přesaďte do nového substrátu. Hlízu můžete přes zimu i vyndat ze země, zabalit do novin, uložit na suchém místě a teprve na jaře ji znovu zasadit do země.

Gloxínie pravidelně přihnojujte tekutým hnojivem nebo použijte hnojivovou tyčinku.

Tořivka (Streptocarpus)

Pochází ztropických deštných pralesů jižní Afriky a Madagaskaru. Tořivku u nás seženete vmnoha vyšlechtěných hybridech od drobnokvětých po nádherné velkokvěté odrůdy. I původní druhy jsou zakrslé i vzrostlé. Pěstuje se jako pokojová rostlina, ale velmi dobře snáší i letnění, ale pouze na zastřešených balkonech a terasách, déšť by rostlinu poškodil. Není mrazuvzdorná, proto musí být před prvními podzimními mrazíky přenesena do místnosti.

Tořivka vykvétá přibližně od května do října nesčetnými trubicovitými květy vbarvách od bílé přes růžovou a fialovou vmnoha jejich odstínech. Květy vyrůstají na dlouhých stoncích a mají jemně sametový povrch.

Jak pěstovat tořivku

Tořivku doma postavte na světlé místo, z dosahu slunečních paprsků, které by popálily její listy. Rostlina vyžaduje propustný substrát, mírně kyselý až neutrální. Zalévejte měkkou, nejlépe dešťovou vodou a vždy do podmisky, nikdy přímo na rostlinu. Mezi zálivkami by měl substrát lehce proschnout, ale nikdy ne úplně vyschnout. Vžádném případě tořivku nezkoušejte rosit, došlo by kponičení květů a na listech by mohly vzniknout nevzhledné hnědé skvrny. Přihnojujte vobdobí květu, 1–2x měsíčně tekutým hnojivem. I vzimě tořivku kontrolujte, aby substrát příliš nevyschnul. Na rozdíl od gloxínie nevytváří tořivka hlízy, proto by na rostlině měly listy zůstat po celý rok.

Rostlina se množí listovými řízky stejně jako africké fialky nebo dělením trsu při jarním přesazování. Také pěstování ze semen je u tořivky poměrně snadné.


Přečtěte si také