Zahrada

7. června 2017 15:00

Markéta Zídková

Jak vybrat venkovní osvětlení, aby bylo bezpečné a moc nestálo?

Balkon, terasa, zahrada – venkovní osvětlení pro každý typ exteriéru.

Ať už máte velikou zahradu, terasu, nebo jen balkon, efektně umístěné osvětlení vám zajistí útulné útočiště či místo na nezapomenutelnou párty. Letní večery strávené pouze za svitu měsíce jsou sice romantické, ale pokud chcete venku trávit více času s rodinou, přáteli nebo s dobrou knihou, pouze měsíční světlo nestačí. Jaká je nabídka a co je nejlepší pro váš exteriér?

Osvětlení na balkon

Často opomíjeným místem je balkon, přitom pomocí správného osvětlení, staršího křesla, trochy látky a rostlin z něj můžete vykouzlit krásné a útulné místo na relax, čtení dobré knihy nebo třeba jen k posezení s přáteli.

Optimální variantou bez nutnosti rekonstrukce jsou LED pásky, které jsou nejen moderní, ale splní účel dekorativní i funkční. Jejich instalaci zvládnete sami, protože jsou vybaveny samolepící páskou a jejich délku snadno vyřešíte napojováním a stříháním jednotlivých částí. LED pásky jsou pro použití v exteriéru zalité v silikonu, což je pro venkovní použití ideální. Navíc nejsou finančně náročné a můžete si je vybrat v mnoha barvách a provedení.

„Hodně využívané klasické svíčky jsou sice krásné, ale hrozí u nich zranění, pokud máte děti nebo domácí mazlíčky,“ říká Michael Urban z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz. „Doporučujeme proto používat LED svíčky, u kterých se nemůže nic stát. Pokud zvolíte správné umístění v lucernách nebo v jiném kreativním prostoru, nikdo ani nepozná, že se nejedná o pravou svíčku.“

Funkční prvek osvětlení pak splní LED lampička na klip, kterou si přicvaknete podle potřeby a můžete si u ní v šeru klidně číst, nebo pracovat na počítači. Při odchodu z balkonu ji pouze sundáte a odnesete dovnitř, nebude tedy vystavena špatnému počasí a nezabere vám ani cenné prostory.

Osvětlení do zahrady

Nezapomeňte nasvítit cestičky a chodníčky. To nejlépe uděláte solárními LED lampičkami, které jsou snadné na údržbu, nespotřebovávají žádnou elektrickou energii a můžete je přemisťovat podle libosti. Velice efektní je také jejich umístění u keřů, stromů a záhonků, jejichž krásu si s jejich pomocí můžete vychutnat i v šeru.

Venkovní svítidlo Bin F Nebula

Do cestiček a chodníčků se hodí zápustná světla, která fungují skvěle na orientaci, ale jsou také úžasným dekorativním prvkem. Použití LED svítidel, která nejsou energeticky náročná, máte nasvícené každé zákoutí, zamezíte možnosti zranění nebo pádu. Výhodou je dlouhá životnost a nízké náklady na údržbu.

V případě, že zahradu teprve plánujete, nezapomínejte si její osvětlení dobře navrhnout a připravit. Správné a včasné umístění kabeláže vám do budoucna ušetří vrásky na čele i výdaje s tím spojené.

„V rámci zahradních dekorací je také možnost použít světelné řetězy na ozdobu stromů nebo keřů. Vyberte si řetězy neutrální, aby ve vás neevokovaly Vánoce, a pak máte volnou ruku,“ radí Michael Urban. „I zde se hojně využívají LED pásky, a to nejen na ozdobu kmenů stromů, ale také jako velice zajímavý prvek nasvícení zahradních chodníků, schodů nebo vchodů. Je to ideální a velice moderní řešení, které moc nestojí.Zase dbejte, aby byl LED pásek schovaný v silikonu a měl adekvátní stupeň krytí IP67. IP6x znamená odolnost proti prachu a IPx7 odolá i ponoření do jednoho metru po dobu 30 minut. Obecně platí, že čím vyšší dvojčíslí, tím větší voděodolnost.“

Osvětlení na terasu

Při nasvícení terasy je důležité její rozvržení a dispozice. Terasu můžete ohraničit zapuštěnými svítidly v každém rohu a tím i vymezit její prostor. Zároveň tím oddělíte zbytek zahrady nebo jen záhon. Zápustná LED svítidla existují i taková, u kterých můžete dle nálady měnit barvu.

Pokud máte terasu zastřešenou, pak budete jistě využívat nejvíce stropní osvětlení, ale můžete také využít světelných řetězů, případně drobných závěsných lucerniček, které dodají nádech romantiky. Použít můžete i stojací zahradní lampy nebo LED pásek pod zahradní nábytek.

Další možností je použití LED nábytkových doplňků, jako je světelná stolička Bin F Nebula od značky IN-ES.Artdesign, kterou můžete použít i jako odkládací stolek.

Tip odborníka

Michael Urban dodává: „Při výběru svítidel do exteriéru musíte dbát na bezpečnost celého systému, který je neustále vystaven nepřízni počasí. A proto bychom každé venkovní svítidlo měli vybírat dle odpovídajícího stupně krytí (ochrany). Ideálně IP44 až IP68.

Zvažte hlavně umístění ovládání světel. Pokud se jedná o balkon, logické řešení je umístit ovládání uvnitř bytu. V případě zahradního osvětlení je to podobné, nezapomínejte ale na další faktory. Častou chybou je, že se světlo nedá ovládat jinak než zevnitř domu. To je ale velice nepraktické, protože ho potřebujete při příchodu domů, tedy by osvětlení cestiček mělo být ovladatelné jak od vstupní branky, tak třeba z garáže. Stejné je to s dostupností ze zahradního domku, kde trávíte třeba celé odpoledne a při jeho opuštění si také chcete posvítit na cestu. Řešením pro takové situace je dálkové ovládání, které je dnes již dostupné a můžete si ho umístit sami. Dobře promyšlené řešení je ale stále tou nejlepší variantou."

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také