Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Je rajče ovoce, nebo zelenina?

Nekonečný spor musely dokonce řešit soudy. Rajčata nám zamotávají hlavu už nějaký ten čas a botanikové, kuchaři i politici se ptají, je rajče ovoce, nebo zelenina? Odpověď je složitější. Podívejte se níže...
Vydáno: 14.01.2020
Je rajče ovoce, nebo zelenina?
Autor: istock.com Je rajče ovoce, nebo zelenina?

Ta otázka v titulku je na první pohled naprostý nesmysl. Na druhý ale už tak nesmyslná není. Ona totiž neexistuje jednoznačná definice toho, co je ovoce a co zelenina.

Jinak to vidí cukráři, jinak botanici, jinak pěstitelé. Například meloun považujeme za ovoce, v obchodě ho najdete v sekci ovoce, přitom je to pro zemědělce tykvovitá zelenina, nicméně pro cukráře je to ovoce, protože vše, co je sladké a servíruje se jako dezert, je prostě ovoce. 

Pokud jste tedy dosud rozlišovali zeleninu a ovoce podle toho, že to, co je sladké je ovoce, co sladké není, je zelenina, tak s tím bohužel nevystačíte.

Připravte si domácí kečupy, protlaky či pyré
Autor: Thinkstockphotos Připravte si domácí kečupy, protlaky či pyré

Je rajče ovoce?

Rajče tedy v obchodě najdeme v sekci zelenina. Sladké není, takže ho za zeleninu považuje většina z nás. Rajče tvoří součást zeleninových salátů, standardně ho ale nedostaneme jako sladkou tečku za jídlem. Tak v čem je problém?

V tomto: Pokud se na rajče, správně nazývané lilek rajče, podíváme z pohledu botanika, tak je rajče ovoce, protože v Americe, odkud rajče pochází, je to vytrvalý keř a plod vytrvalého keře je ovocem.

Ale to je pohled pouze botanika, všeobecný úzus je, že je to zelenina, tak to mohlo stačit ne? A vůbec, asi byste řekli, že je to vlastně jedno. Ale o rajčeti rozhodovaly dokonce soudy! V USA hned dvakrát – a zde zařadily rajče mezi ovoce. Rozsudkem v roce 1893 i v roce 2015 (soud to řešil v roce 1893 z toho důvodu, že na ovoce se nevztahovalo dovozní clo, zatímco na zeleninu ano).

Stejně tak o rajčatech rozhodoval Evropský parlament a v roce 2011 je zařadil mezi ovoce.

Pro pěstitele je rajče zelenina

A co na to pěstitelé? Pro ně je ovoce plodem víceletých kulturních rostlin, a to rajčata nejsou, protože se u nás pěstují jako jednoletky.

Tak tedy rajče je ovoce, nebo zelenina?

Rajče je:

Ovoce: Evropský parlament

Ovoce: soudy v USA

Ovoce: botanikové

Zelenina: pěstitelé

Zelenina: kuchaři 

A pro vás? :-)

(web)

A jak to je s dalšími rostlinami?

Jaký je rozdíl mezi kaktusy a sukulenty?

Jaký je rozdíl mezi sukulenty a kaktusy?

Vodní meloun, odrůda, SUGAR BABY

Je meloun ovoce, nebo zelenina? A jak vybrat v obchodě ten správný?

Článek je zařazen v: rajče , ovoce nebo zelenina

reklama