Zahrada

10. ledna 2019 14:49

Markéta Zídková

Je rajče ovoce, nebo zelenina? Je to složitější, než si myslíte

Napadlo by vás o rajčeti vůbec uvažovat jako o ovoci?

Ta otázka v titulku je na první pohled naprostý nesmysl. Na druhý ale už tak nesmyslná není. Ona totiž neexistuje jednoznačná definice toho, co je ovoce a co zelenina. Jinak to vidí cukráři, jinak botanici, jinak pěstitelé. Například meloun považujeme za ovoce, v obchodě ho najdete v sekci ovoce, přitom je to pro zemědělce tykvovitá zelenina, nicméně pro cukráře je to ovoce, protože vše, co je sladké a servíruje se jako dezert, je prostě ovoce.

Pokud jste tedy dosud rozlišovali zeleninu a ovoce podle toho, že to, co je sladké je ovoce, co sladké není, je zelenina, tak s tím bohužel nevystačíte.

Rajče tedy v obchodě najdeme v sekci zelenina. Sladké není, takže ho za zeleninu považuje většina z nás. Rajče tvoří součást zeleninových salátů, standardně ho ale nedostaneme jako sladkou tečku za jídlem. Tak v čem je problém? V tomto: pokud se na rajče, správně nazývané lilek rajče, podíváme z pohledu botanika, tak je rajče ovoce, protože v Americe, odkud rajče pochází, je to vytrvalý keř a plod vytrvalého keře je ovocem.

Ale to je pohled pouze botanika, všeobecný úzus je, že je to zelenina, tak to mohlo stačit ne? A vůbec, asi byste řekli, že je to vlastně jedno. Ale o rajčeti rozhodovaly dokonce soudy! V USA hned dvakrát – a zde zařadily rajče mezi ovoce. Rozsudkem v roce 1893 i v roce 2015 (soud to řešil v roce 1893 z toho důvodu, že na ovoce se nevztahovalo dovozní clo, zatímco na zeleninu ano).

Stejně tak o rajčatech rozhodoval Evropský parlament a v roce 2011 je zařadil mezi ovoce.

A co na to pěstitelé? Pro ně je ovoce plodem víceletých kulturních rostlin – a to rajčata nejsou, protože se u nás pěstují jako jednoletky.

Tak tedy je rajče ovoce, nebo zelenina?

Rajče je:

Pro Evropský parlament: ovocem Pro soudy v USA: ovocem Pro botaniky: ovocem Pro pěstitele: zeleninou Pro kuchaře: zeleninou

A pro vás?

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také