Kachničky mandarínské mají krásné peří a mění pohlaví. Můžete je chovat a potkáte je i v přírodě
Ačkoliv patří mezi nejkrásnější kachny světa, jejich chov není nijak náročný. Dříve byly kachničky mandarínské k vidění jen na vodních plochách v zámeckých parcích, dnes se jejich chovu můžete věnovat i na své vlastní zahradě. Občas je můžete potkat i ve volné přírodě po celé Evropě. Jsou to výborní letci a z nezabezpečených chovů dokážou snadno uniknout.
Kachnička mandarínská (Aix galericulata)
Pestrobarevné okrasné kachničky se v Evropě chovají od 18. století. Nejprve zdobily zámecké parky a zahrady, nyní je můžete vidět v soukromých chovech i v zoologických zahradách. Únikem ze zajetí se mandarínské kachničky rozšířily i do volné přírody celé Evropy.
Původním domovem kachniček mandarínských je Asie, severovýchodní Čína a Japonsko.
Kde hnízdí kachničky mandarínské?
Pestrobarevní vodní ptáci obývají dutiny stromů kolem břehů rybníků, někdy i řek. Pro své hnízdění využívají většinou mokřady kolem vodních ploch.
V České republice byla první kachnička mandarínská ve volné přírodě pozorována ve druhé polovině 19. století na jižní Moravě. Od té doby se jejich počet o dost zvýšil, a tak se vám může docela dobře stát, že tento pestrobarevný klenot potkáte na výletě do přírody i vy.
Šat svatební i všední
Nádherně vybarvené peří mívá pouze samec kachny mandarínské, a to ještě jenom v období páření. Zdobí ho vysoká chocholka i pera zlaté barvy, ale po zbytek roku jsou i samci pouze olivově hnědí. Samičku poznáte podle úzkého bílého proužku, který vede od oka k zadní části hlavy.
Z plodné samičky neplodný sameček
Je zajímavé, že staré samičky procházejí proměnou pohlaví. Mají jen jediný funkční vaječník, který ve stáří zakrní, a druhý, původně nedokonale vyvinutý, se začne proměňovat na samčí pohlavní žlázu. Stará samice se tak změní v neplodného samce a získá i samčí zbarvení. Pro samičku je to proměna výhodná, protože se zbaví obtěžování ze strany plodných samečků.
Je také pozoruhodné, že kachničky mandarínské se na rozdíl od ostatních druhů kachen nemohou křížit s jinými kachnami. Je to způsobeno odlišným počtem chromozomů.
Jak na domácí chov
- Nejprve si musíte promyslet, jestli chcete chovat kachničky ve volném výběhu nebo ve voliéře. Dokážou totiž velmi dobře létat. Proto kachničkám ve volném výběhu musíte nechat odstranit kloub na jednom křídle.
- Pro tento druh kachniček potřebujete prostor asi 6 metrů čtverečních pro jeden pár.
- Kachničky mandarínské jsou vodní ptáci, proto pro ně potřebujete i menší vodní plochu, která však nemusí být nijak hluboká, postačí hloubka asi 50 cm.
- Pro kachničky mandarínské musíte také připravit zateplený kachník, i když zimu snášejí velmi dobře.
Zajímavý paradox
V Číně a Koreji jsou kachničky mandarínské symbolem manželské věrnosti a štěstí. Což je zvláštní, protože zrovna tyhle kachny nezůstávají po celý život v jednom svazku, ale naopak si před každým pářením volí nového partnera.
Zdroj: https://www.zoopraha.cz/zvirata-a-expozice/lexikon-zvirat?d=358-kachnicka-mandarinska&start=; https://www.slepicar.cz/blog/126-kachnicka-mandarinska-kachni-kraska-se-schopnosti-lovu-mysi.html