Zahrada

2. května 2014 06:05

Markéta Zídková

Květen v zahradě

V květnu je v zahradě veselo. Vše kvete jak o život a vy nevíte, ze které rostliny se radovat dřív. A vedle toho vás samozřejmě čeká řada úkolů.

Zatímco většina prací v dubnu byla startovacích, vysazovali jste sazeničky a seli, provzdušňovali, dosévali a hnojili trávník po zimě, zastřihovali keře a stromy, hnojili a stříkali proti parazitům, zkrátka většina prací byla přípravou na novou sezónu, v květnu už to mají některé rostliny za sebou. Tedy alespoň tu největší parádu.

Pro vás to znamená, že u řady keřů a rostlin musíte odstraňovat květenství, aby se příliš nevysilovaly tvorbou semen či plodů. Týká se to hlavně šeříku, rododendronů, můžete odstranit květy i u zlatice, šacholánů a sakur.

Dalším radostným úkolem je výsadba letniček, na který se už určitě těšíte aspoň měsíc a jen s největším sebezapřením čekáte, až minou zmrzlí (ledoví) muži 12.- 14. května. Lepší je tedy počkat až do 19. května, pak smíte vysadit i choulostivé cibuloviny a hlíznaté rostliny jako jsou montbrécie, křín, jakobská lilie, tygřice, dosny, jiřiny, begónie a sperkélie.

Alou ven

V tuto dobu také můžeme vynést ven zazimované exotické rostliny jako je oleander, datura, ibišek. Nedávejte je hned na slunce, to by pro ně byl šok, dopřejte jim zpočátku stín či polostín, aby se aklimatizovaly. Pak je můžete dát na slunce.

Po zmrzlých mužích mohou ven do země také rajčata, papriky, okurky, lilky, patisony, cukety a melouny. Do volné půdy smějí také choulostivé bylinky, majoránka a bazalka.

Trávník musíte v toto roční období hodně sekat, tedy pokud přicházejí pravidelné májové deštíky, protože tráva pak roste jak o život. Pokud se teprve chystáte založit trávník, je na to stále vhodná doba. Můžete si také vysét květinovou louku.

ZeleninaKvěten je měsícem plení. Plevel roste jako o život a vám nezbyde nic jiného než nahrbit záda a vyhlásit jí boj. Zelenina, kterou jsme vyseli v dubnu, nám vzrostla, musíme ji jednotit (protrhat), aby rostliny měly dost místa. Abychom nehovořili jen o dřině, sklízíme také první plody své práce - hlávkový salát, ředkvičky, špenát.A zpět k práci, přihrňte brambory a vysejte letní odrůdy zeleniny a fazole.

Ovocný sadOdstraňte vlky - znamená to, že musíte projít ovocné stromy a vylámat plané větve zvané vlky. Poznáte je podle toho, že jsou to pruty rostoucí zpříma vzhůru. U odkvetlých broskvoní zkrátíme letorosty, ponecháme jim jen dva až tři pupeny.

Okopene, vyplejeme a pohnojíme jahody (pokud jsme to ještě nestihli).

Můžete se pustit do množení dřevin bylinnými řízky - tedy můžete si namnožit vajgélii, skalník, tavolín, dřín, štědřenec či pustoryl a trojpuk. Tvarujte živé ploty, ať už máte listnaté či jehličnaté.

A nezapomeňte vytáhnout zahradní posezení a lehátka, zase se budou hodit. Pokud zbyde čas.

(mar)


Přečtěte si také