Zahrada

20. března 2015 03:11

Markéta Zídková

Může zatmění Slunce ublížit vašim zvířatům? Připravte se!

Zvířata se orientují podle svých biologických hodin. Proto je zatmění Slunce vykolejí.

Při zatmění Slunce planeta země přijde nejen o značnou část světla, ale i tepla, může se dočasně v tu chvíli ochladit. Není divu, že na to zvířata reagují, ptáci mohou přestat zpívat, uvidíme, jak budou reagovat, při zatmění slunce na konci 90. let zcela utichli. Může se stát, že naopak sovy i noční můry budou mnohem živější. Na ovce by to mohlo mít ten vliv, že budou naopak ospalější.

Domácí kočky mohou být nervózní, zmatěně pobíhat, chovat se bojácně či reagovat podrážděně. Stejně tak znervózňuje zatmění slunce psy – psi i kočky jsou citliví i na úplněk, tak aby je nezasáhla takhle velká změna ve sluneční aktivitě! Ta nastane dnes, 20. března, na našem území přesně v 9.37, respektive na západě republiky dříve v řádu minut. Fáze největšího zatmění Slunce by měla nastat okolo 10.45. Zatmění Slunce nad naším územím dnes dosáhne zhruba 73 procent zakrytí. Úplné zatmění Slunce nastane na severu – bude pozorovatelné jižně od Islandu přes Faerské ostrovy ke Špicberkám.

Zatmění Slunce má samozřejmě vliv i na člověka, světlo totiž vede k vyplavování hormonů dobré nálady, jeho úbytek k poklesu činnnosti v metabolismu těchto hormonů. Ale když člověk ví, co se děje, je schopen tento krátkodobý výpadek eliminovat rozumem. Nicméně v historii bylo zatmění Slunce vždy bráno jako neblahé znamení. Nás dnes kromě výpadku rozvodné energetické sítě může ohrozit, pokud se do Sunce budeme dívat bez brýlí. Při přímém pohledu na Slunce hrozí vážné či dokonce trvalé poškození zraku i při zatmění. Používejte vždy speciální brýle, obyčejné sluneční nestačí, případně můžete použít svářečské brýle stupně 13 a více.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Faerské ostrovy Island brýle Slunce zatmění Slunce

Přečtěte si také