návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Proč mokří psi tak smrdí? Víte to?

zidkovm , Vydáno: 06.05.2019
Za sucha pěkně voní...
Autor: Thinkstock Za sucha pěkně voní...
Pohled na psí kožich pod mikroskopem u méně otrlých snadno vyvolá nechutenství. Odhaluje totiž exkrementy bakterií a kvasinky, které o sobě jinak vydávají svědectví až s pomocí vody.

reklama

Znáte to, když váš psí miláček zmokne nebo si urousá kožich v mokré trávě... začne smrdět, aniž by se v něčem vyválel. Proč? Psi – roztomilost sama – jsou doslova obsazení mikroorganismy vylučujícími pižmo.

Přesněji řečeno, jejich kožich je plný exkrementů bakterií a kvasinek. Za sucha tyto mikroskopické částečky hnoje nezapáchají, běda ale, když navlhnou. Pak začnou pořádně smrdět.

Proč mokří psi smrdí?
Autor: istock.com Proč mokří psi smrdí?

Proč psi smrdí?

K pochopení mocného zápachu psího kožichu, který vzniká za přispění vody, pomůže malý úvod do fungování čichu.

Na stropě nosní dutiny máme uložené senzorické receptory čichu. Ty s každým nádechem přicházejí do kontaktu s poletujícími molekulami. Zmíněné receptory jsou v podstatě buňky, převádějící chemickou charakteristiku molekul na elektrický signál, který následně míří do mozku.

Tam aktivuje okruhy, které pomáhají rozpoznat původ pachu a našeptávají hesla typu: Slanina! Nová kniha! nebo mokrý pes!

Proč voda způsobuje zápach?

Voda narušuje chemické vazby, které drží mikroskopické exkrementy pohromadě a do vzduchu se uvolní mračno zatuchlých molekul. Odpařující se voda zvyšuje relativní vlhkost vzduchu, přičemž vlhký vzduch váže více molekul a je-li navíc ještě teplý, účinek se dále posiluje. Vzduch prosycený molekulami zásobuje olfaktorické (čichové) receptory mocnými podněty, před nimiž není úniku. Domů má tedy smysl pořídit si jen natolik milého, zábavného či jinak užitečného psa, že pozitivní zkušenost s ním převáží nad znepokojením z představy bakteriemi zamořeného domova.

Mokří psi zapáchají, ale i tak je milujeme!
Autor: istock.com Mokří psi zapáchají, ale i tak je milujeme!

Fakta o psech

Češi jsou přeborníci ve vlastnění psů. Máme jich nejvíce na počet obyvatel z celé Evropské unie. Možná právě proto bychom se měli dvakrát více zajímat o to, jak s pejskem žít ekologicky. Nezdá se to, ale domácí mazlíček představuje pro životní prostředí pořádnou zátěž. Vždyť je přeci zvíře! Je, ale ve své podstatě žije jako my...a lidé přírodu pořádně ničí. 

To by nás ale nemělo odradit od valstnění zvířat. Dá se s nimi žít ekologicky a navíc nedávné Nedávné výzkumy ukázaly jednu velice zajímavou věc. Pokud mluvíte doma se psy, ukazuje to na vaši vyšší inteligenci

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Kočky v krabici

Proč kočky tak milují papírové krabice?

Mluvíte se psy a kočkami?

Mluvíte doma se zvířaty? Prozrazuje to na vás jednu zajímavou věc

reklama

Článek je zařazen v: pes

reklama

Přečtěte si také