3. října 2015 06:00
Markéta ZídkováNa Šumavě vám na lišky nebude stačit koš. Kde najdete nejvíc hub?
Houbařská sezóna konečně pořádně začala.
V jiných letech vtuto dobu bývá vlesích velké množství různých druhu hub, letos je oproti předchozím létům situace slabší, ale houby konečně pořádně rostou!
Nejlepší situace je momentálně na severu a severozápadě Čech. Podle Aleše Víta zČeské mykologické společnosti se to už projevilo o víkendu na tradičních houbařských výstavách napříč republikou. Je zajímavé, že rostou houby jednoho druhu na jednom místě ve velkém množství. Když na Šumavě narazíte na lišky, nebude vám stačit koš. Stejně tak je to snálezem hnojníku obecného (ten lze najít na okrajích lesa), bedly šedohnědé, vcelých kruzích rostou holubinky a už lze najít i křemenáče, hřiby koloděje a čirůvky.
Víkendová výstava hub vMariánských Lázních doslova překvapila a samotné organizátory. Podle Jiřího Pošmury zMikologického kroužku Slavkovský les bylo kvidění na 280 druhů rozmanitých druhů hub. Lidé obdivovali i takové druhy, které se jen tak nevidí, jako korálovec bukový, vějířovec obrovský nebo vatovec obrovský. Srůstem jedlých hub jdou ruka vruce i jedovaté a nejedlé. Už vyrostly všechny druhy muchomůrek – ježohlavá, zelená i citronová. Chloubou výstavy podle Pošmury byly hřibovité houby, kterých bylo skutečně hodně. Pro mnohé návštěvníky to byla překvapivá podívaná, protože jen málokdo věřil, že by si houby daly říct a začaly růst. Podle slov Heleny Hamerské zČeské mykologické společnosti je oblast Mariánských Lázní a Karlových Varů jednou znejslibnějších oblastí růstu všech druhů hub. Ale stále existují oblasti, kde je růst minimální, zvláště střední Čechy.
Také do poradny České mykologické společnosti už přichází zájemci o určení nalezených hub. Jsou to většinou měně známé druhy, o kterých nálezce chce vědět, zda je může konzumovat. ZPrahy a okolí jsou to píchavky, bedly i žampiony
„Těšte se na víkend, houby si už daly říct, „maso lesa“ je konečně kmání,“ říká Aleš Vít. Houby rostou!
Marta Pawlicová