Inspirace na podzimní prázdniny: Vytvořte s dětmi dekorace z dýňových semínek, zbytků látek i papíru

Podzimní svátky spojené s krátkými prázdninami mohou spoustě rodičů zamotat trochu hlavu. Jak ty naše děti zase zabavíme? Nabídněte jim naše nápady na vytvoření malých i větších dýní z papíru nebo ze zbytků látek, vyřezejte si veselé dýně nebo je vytvořte z ubrousků či toaletního papíru. Máme pro vás vážně pestrou inspiraci!

Vystřihování dekorací z papíru

S úplně malými dětmi se pusťte do malování obrázků, ale s těmi většími už můžete začít vystřihovat z barevných papírů, které máte určitě doma po ruce, případně je koupíte v každém papírnictví. Nůžky s kulatou špičkou už mohou děti kolem tří let zvládat docela dobře. Stačí, když nastříhají oranžové proužky a rodiče z nich pak sestaví krásnou dýni.

Využijte papírové kapesníky i toaletní papír

Možná zní na první pohled technika paper mache složitě, ale opak je pravdou. Budete potřebovat jenom nafukovací balonek, provázek, papírové kapesníky nebo toaletní papír, ale klidně i staré noviny a lepidlo typu Herkules. No a samozřejmě barvy, kterými hotovou dýni natřete. Určitě tuhle starou techniku vyzkoušejte!

Dýně ze zbytků látek

Menším dětem se bude nejlépe pracovat s filcem neboli plstí. Okraje nastříhaného materiálu se netřepí jako běžné látky a filc koupíte v krásných, výrazných barvách, které se dětem líbí. Pokud děti ještě nezvládnou jehlu a nit, mohou jednotlivé kousky filcu k sobě jenom lepit obyčejným tyčinkovým lepidlem.

  • S většími dětmi se už pusťte do opravdového šití. Budou vám na to stačit jenom zbytky látek nebo můžete použít staré oblečení. Fleecové mikiny, obyčejná bavlněná trička i staré svetry.

Z dýně vyrobte strašidlo

Nezapomeňte ani na klasické vyřezávání strašidýlka z dýně, protože na to se děti těší asi nejvíc. Ale pokud jim ještě nechcete svěřit nůž do ruky, nahraďte ho permanentním fixem a strašidlo si děti jednoduše namalují. Svíčky pak postavte jenom vedle pomalovaných dýní, třeba do starých zavařovacích sklenic.

S dýněmi se můžete pěkně vyřádit, nemusí vždycky vypadat jenom strašidelně. Podívejte se na další inspirativní nápady. Třeba se vám mnohem více zalíbí veselá zvířátka.

Co s vydlabanými semínky? Vytvořte semínkovou mozaiku anebo je snězte

  • Předkreslete dětem na čtvrtku pěkně velkou dýni, do které mohou nalepovat očištěná dýňová semínka jedno vedle druhého.
  • Po zaschnutí lepidla mohou děti semínka pomalovat vodovými nebo temperovými barvami.

Dýňová semínka představují hotový poklad pro naše zdraví. Tak pokud vám po halloweenském tvoření nějaká zůstanou v misce, klidně je snězte. A nezapomínejte se rozdělit třeba i s ptáčky, kteří se k vám už touto dobou chystají na pravidelnou hostinu.

Zdroj: autorský článek Simona Sedláčková


Přečtěte si také