Zahrada

27. srpna 2016 05:00

Klára Beščecová

Nadšenec nechal zarůst kostelík stromy. Vypadá to neskutečně

Novozélanďan si na svém pozemku vytvořil skutečně netradiční atrakci. Doslova a do písmene si vypěstoval stromy porostlý kostel.

Jmenuje se Barry Cox. Je to milovník stromů a architektury, majitel zahradnické firmy, která se specializuje na přesazování vzrostlých stromů. Dalším jeho koníčkem je cestování. Léta prozkoumával nejen Nový Zéland, ale také Evropu a Ameriku, kde studoval tvary a proporce nejrůznějších kostelů, které ho svou architekturou fascinují. V roce 2011 se rozhodl obě své vášně spojit v jediný projekt.

Před pouhými čtyřmi lety se pustil do práce. Na vlastním pozemku nejprve upravil terén. Následně vytvořil podle svého vlastního návrhu železnou kostru plánovaného kostelíku a tu posléze nechal zarůst pečlivě vybranými druhy stromů. Pro střechu zvolil olši lepkavou, protože jde o poměrně nenáročný, rychle rostoucí a odolný strom, který ovšem skrze své koruny propouští dostatek denního světla. Stěny kostela tvoří australský čajovník, Barry je každých šest týdnů poctivě zastřihává, aby držely požadovaný tvar.

Barry neměl původně v plánu vytvořit atrakci, která se z přírodního kostela nakonec stala. Lavinu zájmu odstartoval teprve jeho synovec, který strýce požádal, zda by mohl v Barryho kostele a v přilehlých zahradách uspořádat svou vlastní svatbu. A na takovou žádost Barry nemohl nepřistoupit. Jedinečné místo posléze začaly vyhledávat další páry toužící po svatbě v přírodě. Brzy je následovali další žádosti o návštěvu kostela, pečlivě opečovávaných zahrad a kruhového labyrintu.

Veřejnosti je kostel ze stromů přístupný od letošního ledna. Vzhledem k tomu, že v tuto chvíli ještě panuje u protinožců zima, musejí zájemci na znovuotevření počkat opět do října. Zahrady a všechny jejich krásy si budou moci opět dosyta užívat až do května. Návštěvníci si Barryho kostel mohou také zarezervovat pro vlastní soukromou slavnost (kapacita kostelíku je 100 lidí), mohou se projít zahradním labyrintem nebo uspořádat piknik v zahradách.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také