Bydlení

18. května 2015 05:39

Klára Beščecová

Nádherná kaple spojuje tradiční stavbu a moderní architekturu

Odlehčená konstrukce, prosklené stěny, dechberoucí výhled do údolí řeky. Tipli byste podle těchto indicií, že nejde o moderní rodinný dům, ale o moderní kapli?

Sakrální stavby, tedy budovy sloužící k náboženským obřadům, často vzbuzují svou architekturou obdiv a údiv nejen u lidí, kteří do nich chodí z vlastního náboženského přesvědčení. Barokní kostely, gotické katedrály či mešity zdobené orientálními ornamenty si nás získávají také tím, že z nich přímo sálá atmosféra století dávno minulých.

Nezpochybnitelným půvabem a vysokou architektonickou úrovní se ale mohou chlubit i moderní sakrální stavby. Perfektní příkladem takové podařené realizace je kaple Rio Roca. Navrhlo ji studio Maurice Jennings + Walter Jennings Architects a v roce 2010 byla moderní prosklená kaple postavena v texaském okrese Palo Pinto County.

Několika prestižními architektonickými cenami ověnčená kaple Rio Roca je postavena ze dřeva, vápence, oceli a především skla. Vzdušná dřevěná konstrukce je zpevněná za pomoci napínacích ocelových tyčí, které zároveň podpírají měděnou střechu. Kaple stojí na kopci a díky otevřeným interiérům je z ní možné dohlédnout až k nedaleké řeče Brazos.

Za jasného dne dopadají do vnitřních prostor stavby sluneční paprsky, které díky spletité konstrukci kaple vytvářejí v interiéru úžasnou stínohru. Také po setmění je budova pečlivě nasvětlená, tentokrát venkovními svítidly pro nasvícení fasád.

Rio Roca je v soukromém vlastnictví a jako taková bývá využívána ke kulturním, uměleckým a samozřejmě také duchovním aktivitám. Zájemci si stavbu mohou zarezervovat například pro svatební obřady. Čas od času majitelé kapli zdarma zpřístupňují veřejnosti.

Klára Beščecová

Foto: Walter Jennings

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také