Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nádherná kaple spojuje tradiční stavbu a moderní architekturu

Odlehčená konstrukce, prosklené stěny, dechberoucí výhled do údolí řeky. Tipli byste podle těchto indicií, že nejde o moderní rodinný dům, ale o moderní kapli?
Vydáno: 18.05.2015
Noční pohled na kapli Rio Roca
Noční pohled na kapli Rio Roca Autor: Walter Jennings
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sakrální stavby, tedy budovy sloužící k náboženským obřadům, často vzbuzují svou architekturou obdiv a údiv nejen u lidí, kteří do nich chodí z vlastního náboženského přesvědčení. Barokní kostely, gotické katedrály či mešity zdobené orientálními ornamenty si nás získávají také tím, že z nich přímo sálá atmosféra století dávno minulých.

Nezpochybnitelným půvabem a vysokou architektonickou úrovní se ale mohou chlubit i moderní sakrální stavby. Perfektní příkladem takové podařené realizace je kaple Rio Roca. Navrhlo ji studio Maurice Jennings + Walter Jennings Architects a v roce 2010 byla moderní prosklená kaple postavena v texaském okrese Palo Pinto County.

Za kaplí je vidět řeka Brazos
Za kaplí je vidět řeka Brazos
Walter Jennings

Několika prestižními architektonickými cenami ověnčená kaple Rio Roca je postavena ze dřeva, vápence, oceli a především skla. Vzdušná dřevěná konstrukce je zpevněná za pomoci napínacích ocelových tyčí, které zároveň podpírají měděnou střechu. Kaple stojí na kopci a díky otevřeným interiérům je z ní možné dohlédnout až k nedaleké řeče Brazos.

Konají se tu různé akce včetně uměleckých
Konají se tu různé akce včetně uměleckých
Walter Jennings

Za jasného dne dopadají do vnitřních prostor stavby sluneční paprsky, které díky spletité konstrukci kaple vytvářejí v interiéru úžasnou stínohru. Také po setmění je budova pečlivě nasvětlená, tentokrát venkovními svítidly pro nasvícení fasád.

Rio Roca je v soukromém vlastnictví a jako taková bývá využívána ke kulturním, uměleckým a samozřejmě také duchovním aktivitám. Zájemci si stavbu mohou zarezervovat například pro svatební obřady. Čas od času majitelé kapli zdarma zpřístupňují veřejnosti.

Klára Beščecová

Foto: Walter Jennings

Mohlo by vás zajímat:

Exteriéry si nezadají s pompézním podnikatelským barokem známým z českých příměstských satelitů

Vila boxera Mika Tysona se změní v kostel

Tento byt asi najde díky své jedinečné poloze velmi rychle nového majitele

Jeden byt na devíti patrech? Podívejte se, jak se bydlí ve věži kostela

Jak si kdo ustele... Z této oválné postele po drobných úpravách vznikne vířivka

Finský hotel láká na sněhové safari


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama