Zahrada

14. června 2021 06:49

Denisa Nováková

Nadzemní bazén? 4 tipy, jak ho přeměnit na stylovou oázu!

Závidíte sousedům luxusní bazén zapuštěný do země, zatímco vy si musíte vystačit s nadzemním chudáčkem, v němž sotva uděláte pár temp? Nezoufejte – i z nadzemního bazénu si v rámci DIY můžete vytvořit stylovou koupací oázu, která vás nebude stát celé jmění. V článku vám představíme 4 kreativní metody, jak na to.

Není lepšího pocitu než se v parném letním dni zchladit ve vlastním bazénu a nemuset se mačkat na přeplněném koupališti. A ačkoliv je bazén zapuštěný do země snem mnohých z nás, většina průměrných českých rodin se spokojí s nafukovacím bazénem nebo sází na oblíbené nadzemní bazény s pevnou konstrukcí.

Dobrou zprávou je, že pokud máte šikovné ruce (nebo alespoň šikovné známé), vhodný materiál, čas a chuť, pak i z levnějšího bazénu zvládnete udělat místo, za které by se nemusel stydět žádný venkovní aquapark. Pokud vás zajímá jak, čtěte dále.

1. Bazén obložený dřevem

Jestliže chcete, aby váš nadzemní bazén vypadal po „rekonstrukci“ opravdu honosně, obložte ho dřevem. Dřevo je úžasný a hlavně odolný materiál, který se dá kolem bazénu využít na nespočet způsobů. Tou nejjednodušší a zároveň i nejekonomičtější variantou je pouhé obložení samotného bazénu dřevěnými palubkami, což vás u menšího bazénu s průměrem do 3 metrů vyjde zhruba na 10 tisíc korun. Pokud nejste žádní troškaři a chcete si vyladit i okolí bazénu, postavte si kolem něj jakýsi dřevěný deck, který připomíná terasu. Máte-li bazén spevnou konstrukcí částečně zapuštěn do terénu, díky dřevěnému obkladu pak ani nebude poznat, že se nejedná o klasický bazén do země.

2. DIY bazén z palet

Věděli jste, že pro zkrášlení nadzemního bazénu s pevnou konstrukcí je možné použít i obyčejné palety? Aby byla paletová konstrukce dostatečně stabilní, budete jich sice potřebovat poměrně dost, výsledek ovšem stojí za to. Přesvědčte se sami.

3. Bazén v bambusovém kabátku

Pokud se vám nechce pouštět do žádných složitých kutilských akcí, můžete bazén obložit i bambusovým plotem, který se dá objednat například na Amazonu. Při troše štěstí seženete bambus ve výšce odpovídající vašemu bazénu, jinak bude nutné bambus oříznout. V takovém případě jej doporučujeme řezat u otevřeného konce, ty uzavřené by pak měly v oplocení směřovat nahoru. Stejně tak je důležité bambus předem ošetřit ochrannými přípravky proti vodě.

Skutečně kreativní duše se pak mohou pustit i do kamenného obkladu v podobě malé skalky, která bazén posune zase o úroveň výš a dodá mu přírodní ráz.

Ti méně zruční zase mohou zvolit cestu využití obyčejného bambusového rákosí, které je k sehnání za pár korun téměř v jakémkoliv hobbymarketu. I takto jednoduché obložení může vypadat stylově, pokud na kraj bazénu umístíte pultík s barovými židličkami a slunečníkem. Co vy na to?

4. Trend plechových bazénů (stock tank pools)

Pokud vás baví interiérový design a neuniknou vám žádné trendy, pak jste možná na Instagramu v poslední době zaznamenali boom tzv. stock tank pools. Řeč je o plechových nádržích, které si každý upraví dle svého vkusu – někteří si nádrž nabarví na růžovo, jiní ji zasadí do země a obloží dřevem, další do ní pro efekt umístí obrovského nafukovacího plameňáka. Cenu nádrže pochopitelně ovlivňuje její velikost i kvalita provedení, nicméně obvykle za ně dáte od 5 do 8 tisíc korun.

Výhodou je, že se voda v nádrži díky plechovému povrchu poměrně rychle ohřeje, nevýhodu pak představuje vyšší riziko koroze. Proto je nutné vnitřek bazénu nejprve ošetřit speciálním přípravkem proti korozi. Suma sumárum – za nádrž zaplatíte pár tisíc korun, ale nadělá vám na zahradě více parády než kdejaký drahý bazén.

Sdílejte článek
Štítky dřevo bambus bazén Instagram nádrž Amazon.com rákos

Přečtěte si také