Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Neuvěřitelné záběry masožravek. Jak je pěstovat?

Vydáno: 13.11.2015
Masožravá rostlina a brouček
Masožravá rostlina a brouček
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Exotické masožravé rostliny jsou krásné, zároveň v nás však vzbuzují respekt. Není ale vůbec čeho se bát. Nejenže jsou masožravé rostliny ozdobou našich obývacích pokojů a jejich pěstování je velice snadné, mohou také výrazně přispět k eliminaci hmyzu v domácnosti, a proto je dobré si alespoň jednu domů pořídit.

Svět exotických druhů masožravých květin je podivuhodný. Jedná se o rostliny, které jsou vybaveny důmyslnými lapacími mechanismy, s jejichž pomocí k sobě lákají svoji kořist, jako je hmyz, pavouci a korýši. Pěstování masožravých rostlin je velice snadné a zvládne je každý.

Nejčastěji pěstované druhy 

Existuje mnoho druhů masožravek. Může to být například mucholapka, rosnatka nebo láčkovka. Stačí si jen vybrat podle vkusu a podle klimatických podmínek v bytě.

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) pochází z USA a jedná se o rostlinu vytvářející růžice o průměru 15 až 30 cm. Květy dosahují velikosti cca 2,5 až 3 cm, jsou bílé a skládají se z pěti okvětních lístků. Na okraji listů se nachází tenká vrstva nektaru, která vábí hmyz. Její past je zpravidla cca 3 až 3,5 cm dlouhá a dokáže sklapnout za 1/20 sekundy. Doba trávení se podle velikosti kořisti pohybuje od několika hodin až do dvou týdnů.

Rosnatka (Drosera) se vyskytuje téměř po celém světě. Je vybavena listy pokrytými tentakulemi, žláznatými výčnělky, na jejichž koncích se tvoří malé kapičky vonící nektarem. Hmyz se po dosednutí na list přilepí k těmto kapičkám a při svých pokusech o osvobození je stále více obalován lepkavým slizem. Rostlina reaguje na pohyb své kořisti, který postupně aktivuje jednotlivé tentakuly, dokud se celý list neomotá kolem dané kořisti. Její květy jsou většinou bílé, červené nebo purpurové a vyrůstají na dlouhých stoncích.

Šprlice má listy přetvořeny ve speciální lapací orgány - láčky, pomocí nichž lapá drobný hmyz. Láčky špirlic ale na rozdíl od láčkovky nevyrůstají z konců listů, ale tvoří celou plochu listu.
Autor: Thinkstock Šprlice má listy přetvořeny ve speciální lapací orgány - láčky, pomocí nichž lapá drobný hmyz. Láčky špirlic ale na rozdíl od láčkovky nevyrůstají z konců listů, ale tvoří celou plochu listu.

Láčkovka (Nepenthes), původem z Asie, má dvojí podobu – vyskytuje se v podobě popínavých lián (dosahující výšky 20 m a více) a přízemních růžic. Jejich láčky (od tohoto název láčkovky) ve tvaru konvice jsou vybaveny velmi hladkým okrajem hrdla, který obsahuje nektar. Přivábený hmyz sklouzne po vstupu na obústí dovnitř láčky. Samotný láček je z jedné třetiny vyplněn trávicí tekutinou, která se stává pro danou kořist osudnou. Kořist láčkovky zahrnuje obvykle hmyz, který je stráven během několika dnů. Květy láčkovek jsou často nazelenalé nebo purpurové až hnědě zbarvené.

Baví vás pěstovat kytky? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Fajn rada

Masožravé rostliny není potřeba vůbec krmit, svoji potravu si obstarají samy, stačí pouze udržovat dostatečnou vláhu, aby nám „zelení dravci“ neuschli. Také udržujeme zvýšenou vlhkost vzduchu v místnosti, například pomocí velkého podnosu s vodou, na nějž se umístí několik masožravých květin vedle sebe. 

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Masožravé rostliny obvykle rostou na místech, kde je půda velmi chudá na živiny (na fotu Mucholapka podivná - Dionaea muscipula)

Budete jim lapat mouchy? Jak na masožravky v bytě

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Článek je zařazen v:
Reklama