Zahrada

13. listopadu 2015 07:12

Markéta Zídková

Neuvěřitelné záběry masožravek. Jak je pěstovat?

Neuvěřitelné záběry masožravek. Jak je pěstovat?

Exotické masožravé rostliny jsou krásné, zároveň vnás však vzbuzují respekt. Není ale vůbec čeho se bát. Nejenže jsou masožravé rostliny ozdobou našich obývacích pokojů a jejich pěstování je velice snadné, mohou také výrazně přispět keliminaci hmyzu vdomácnosti, a proto je dobré si alespoň jednu domů pořídit.

Svět exotických druhů masožravých květin je podivuhodný. Jedná se o rostliny, které jsou vybaveny důmyslnými lapacími mechanismy, sjejichž pomocí ksobě lákají svoji kořist, jako je hmyz, pavouci a korýši. Pěstování masožravých rostlin je velice snadné a zvládne je každý.

Nejčastěji pěstované druhy

Existuje mnoho druhů masožravek. Může to být například mucholapka, rosnatka nebo láčkovka. Stačí si jen vybrat podle vkusu a podle klimatických podmínek vbytě.

Podobné články

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) pochází zUSA a jedná se o rostlinu vytvářející růžice o průměru 15 až 30 cm. Květy dosahují velikosti cca 2,5 až 3 cm, jsou bílé a skládají se z pěti okvětních lístků. Na okraji listů se nachází tenká vrstva nektaru, která vábí hmyz. Její past je zpravidla cca 3 až 3,5 cm dlouhá a dokáže sklapnout za 1/20 sekundy. Doba trávení se podle velikosti kořisti pohybuje od několika hodin až do dvou týdnů.

Rosnatka (Drosera) se vyskytuje téměř po celém světě. Je vybavena listy pokrytými tentakulemi, žláznatými výčnělky, na jejichž koncích se tvoří malé kapičky vonící nektarem. Hmyz se po dosednutí na list přilepí k těmto kapičkám a při svých pokusech o osvobození je stále více obalován lepkavým slizem. Rostlina reaguje na pohyb své kořisti, který postupně aktivuje jednotlivé tentakuly, dokud se celý list neomotá kolem dané kořisti. Její květy jsou většinou bílé, červené nebo purpurové a vyrůstají na dlouhých stoncích.

Láčkovka (Nepenthes), původem zAsie, má dvojí podobu – vyskytuje se v podobě popínavých lián (dosahující výšky 20 m a více) a přízemních růžic. Jejich láčky (od tohoto název láčkovky) ve tvaru konvice jsou vybaveny velmi hladkým okrajem hrdla, který obsahuje nektar. Přivábený hmyz sklouzne po vstupu na obústí dovnitř láčky. Samotný láček je z jedné třetiny vyplněn trávicí tekutinou, která se stává pro danou kořist osudnou. Kořist láčkovky zahrnuje obvykle hmyz, který je stráven během několika dnů. Květy láčkovek jsou často nazelenalé nebo purpurové až hnědě zbarvené.

Baví vás pěstovat kytky? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Fajn rada

Masožravé rostliny není potřeba vůbec krmit, svoji potravu si obstarají samy, stačí pouze udržovat dostatečnou vláhu, aby nám „zelení dravci“ neuschli. Také udržujeme zvýšenou vlhkost vzduchu vmístnosti, například pomocí velkého podnosu svodou, na nějž se umístí několik masožravých květin vedle sebe.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky hmyz květiny stonek nektar masožravé rostliny láčkovka mucholapka podivná

Přečtěte si také