Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Mezi pokojovými rostlinami běžně pěstujeme i ty jedovaté Zdroj: iStock

I běžně pěstovaný tchynin jazyk patří mezi jedovaté rostliny Zdroj: iStock

Philodendron Verrucosum Zdroj: iStock

Krásně vybarvený kroton (Codiaeum) Zdroj: iStock

Květ klívie (Clivia) Zdroj: iStock

Philodendron xanadu Zdroj: iStock

Amarilis vykvétá poměrně spolehlivě Zdroj: iStock

Květy amarilisu a klívie si lidé často pletou Zdroj: iStock

Brambořík neboli latinsky Cyclamen Zdroj: iStock

Oblíbná monstera Zdroj: iStock
V těsné blízkosti žijeme s rostlinami, které jsou trochu, ale některé dokonce i velmi jedovaté a dokážou způsobit pěknou polízanici, přinejmenším zažívací problémy. Přitom jsou to běžné kytičky, které většina z nás pěstuje pro radost. Ať už klasické pokojové rostliny, nebo rychlené cibuloviny jako narcisy, petrklíče či krokusy, které sice rostou normálně venku, ale v zimě si jimi krášlíme naše domovy.
O nebezpečí je třeba vědět
Neznamená to, že bychom teď měli přijít domů a – pokud máme malé děti – jít od rostliny k rostlině a vyhazovat. Pravděpodobnost, že se malé děti zakousnou do hlízy bramboříku, je docela nízká, pokud hlízy zrovna nebudete mít vyndané někde na parapetu.
Ale u běžně v bytech pěstovaného amarylisu nebo snad ještě rozšířenější klívie je jedovatá celá rostlina – a ta už je velmi lehce dostupná. Uškubnout si kousínek listu není pro děti, ale ani pro kočku nebo psa vůbec žádný problém. Zkrátka a dobře je dobré o tomhle nebezpečí vědět. Vždyť když uřezáváte list třeba tchýnina jazyku, může vám skápnout kapka tekutiny z rostliny na prst a určitě si hned neběžíte umýt ruce.

Brambořík (Cyclamen) Zdroj: iStock
I ty, dračinci?
Bohužel mezi jedovaté pokojové rostliny patří řada i dnes módních květin, jako jsou třeba dračinec či kroton, nebo i rostliny, které se pěstují od pradávna, jako je právě tchýnin jazyk, který byl nezbytným inventářem socialistických školních tříd.
Na druhou stranu doma pěstujeme i pokojové rostliny, které můžeme směle zařadit mezi léčivky. Máte doma rýmovník, angínovník nebo aloe?
Zdroj: Příjemný život s květinami (J. Brookes) a (mar)