reklama

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

redakce Prima Living
7. ledna 2023
Bramboříky, diefenbachie, dračince, filodendrony. Také je máte rádi? Avšak pozor, běžně pěstované pokojové rostliny jsou vlastně jedovaté. Někdy je jed obsažen v jejich listech, někdy je jedovatá jejich šťáva.
reklama

V těsné blízkosti žijeme s rostlinami, které jsou trochu, ale některé dokonce i velmi jedovaté a dokážou způsobit pěknou polízanici, přinejmenším zažívací problémy. Přitom jsou to běžné kytičky, které většina z nás pěstuje pro radost. Ať už klasické pokojové rostliny, nebo rychlené cibuloviny jako narcisy, petrklíče či krokusy, které sice rostou normálně venku, ale v zimě si jimi krášlíme naše domovy.

O nebezpečí je třeba vědět

Neznamená to, že bychom teď měli přijít domů a – pokud máme malé děti – jít od rostliny k rostlině a vyhazovat. Pravděpodobnost, že se malé děti zakousnou do hlízy bramboříku, je docela nízká, pokud hlízy zrovna nebudete mít vyndané někde na parapetu.

Ale u běžně v bytech pěstovaného amarylisu nebo snad ještě rozšířenější klívie je jedovatá celá rostlina – a ta už je velmi lehce dostupná. Uškubnout si kousínek listu není pro děti, ale ani pro kočku nebo psa vůbec žádný problém. Zkrátka a dobře je dobré o tomhle nebezpečí vědět. Vždyť když uřezáváte list třeba tchýnina jazyku, může vám skápnout kapka tekutiny z rostliny na prst a určitě si hned neběžíte umýt ruce.

I ty, dračinci?

Bohužel mezi jedovaté pokojové rostliny patří řada i dnes módních květin, jako jsou třeba dračinec či kroton, nebo i rostliny, které se pěstují od pradávna, jako je právě tchýnin jazyk, který byl nezbytným inventářem socialistických školních tříd.

Na druhou stranu doma pěstujeme i pokojové rostliny, které můžeme směle zařadit mezi léčivky. Máte doma rýmovník, angínovník nebo aloe?

Zdroj: Příjemný život s květinami (J. Brookes) a (mar)

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: pokojová rostlinarostlinyfilodendronhlízanarcispokojovkydifenbachiedračinecklíviebramboříkdiffenbachiejedovaté pokojové rostliny
reklama