Zahrada

8. dubna 2014 05:30

Markéta Zídková

Budete jim lapat mouchy? Jak na masožravky v bytě

Masožravky je možné pěstovat i doma na okně. Co vše budete potřebovat?

Na vepřové zapomeňte

Tak jednak pokud máte představu, že budete muset kvůli masožravkám začít chovat mouchy, buďte v klidu. Hmyz je pro masožravky z nouze ctnost, protože zpravidla žijí v oblastech chudších na živiny jako jsou mokřady, rašeliniště a podobně. Jinak jsou to normální rostliny, tedy organismy, které ke svému životu potřebují fotosyntézu a živiny si vytáhnou z půdy. Pokud jim nedopřejete hmyz, stane se akorát to, že se u nich může dříve zastavit růst a že budou méně kvést. Pokud už se je rozhodnete přikrmovat, nedávejte jim nic jiného než hmyz (žádný kousínek masa od řezníka k obědu) a nepřekrmte je, aby měly čas vše strávit – jeden hmyzí mrňous týdně stačí.

Základní pravidla

Světlo Tyto rostliny ale potřebují dostatek vláhy, světla a tepla – protože pocházejí z teplých krajin. Pro osvětlení je dobré postavit je na okno na jih, případně pořídit si zářivky s odpovídající barvou světla, sodíkové výbojky nebo HQI lampy.

Masožravé rostliny vám domů přinesou exotiku, jsou to krásné vitální rostliny.

Zálivka Masožravé rostliny potřebují dostatečně zalévat, v létě některé druhy i několikrát denně rosit – k tomu není vhodná voda z kohoutku, protože obsahuje příliš mnoho minerálů, sáhněte raději po destilované či dešťové.

SubstrátMusíte jim zajistit stále vlhký substrát – ideálně rašelinu smíchanou s perlitem nebo křemičitým pískem v poměru 2 : 1. Květináč dejte do misky, kde bude neustále cca 1 cm vody. Pokud pojedete na dovolenou, opatřete jim chůvu, protože jakmile by jim vyschnul substrát, byl by s nimi ámen.

Pokud jste v pětování rostlin začátečník, nejjednoduší na údržbu jsou rosnatky, tučnice a šprlice. Trochu náročnější už je mucholapka podivná. V běžných podmínkách není možné pěstovat láčkovky, které potřebují celý rok teploty 20–28 °C a stálou vzdušnou vlhkost nad 60 %. Při nižší vlhkosti netvoří pasti. Běžné odrůdy těchto rostlin tak potřebují skleník – v pokoji si můžete pořídit zakryté akvárium či pokojový skleník (v poslední době se objevují i méně náročné hybridy).

(mar)

Podobné články

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky rostliny moucha okno skleník substrát láčkovka tučnice mucholapka podivná rosnatka

Přečtěte si také