Zahrada

6. června 2014 05:02

Markéta Zídková

Jak ochránit jahody před šedou plísní?

Boj s šedivou plísní u jahod

Deštivé počasí, případně střídání teplých a vlhkých dnů, nevěstí nic dobrého pro úrodu jahod. Může je napadnout šedá plíseň, která ničí zejména dozrávající plody. Vzniku šedé plísně můžeme ale zabránit postřikem aplikovaným ve vhodnou dobu.

Aby se vaše jahody nenapadla šedá plíseň, máte několik možností, co udělat.Můžete okolí jahod vystlat slámou či dřevovlnou z borovicového dřeva, díky čemuž jahody nebudou ležet přímo na zemi – a sláma či dřevovlna vyschnou rychleji než půda.Dřevovlna z borovicového dřeva zadržuje vlhkost u rostliny, pleveli se v ní také hůře roste. Jahody drží v čistotě, rovněž je chrání před plísní a dokonce i před slimáky, protože přes ni nepřelezou.

Jak ochránit jahody postřikem

Dalším opatřením je postřik. Ten se provádí na začátku kvetení, pokud jste to nestihli, nic není ztraceno. Postřik lze provádět i během plného květu, či dokonce v době, kdy jsou už na rostlině zelené plody. Ochranná lhůta postřiku je jen tři dny (doba, po kterou jahody nemůžete konzumovat). Postřik musíte aplikovat postřikovačem a ošetřit celou rostlinu, tedy i srdíčka rostlin.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde se dozvíte přesně, jak jahody proti šedé plísni ošetřit. Postřik nemusíte vylévat, můžete jím ošetřit i vinnou révu, maliník nebo růže.

Další články o pěstování jahod: