návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak ochránit jahody před šedou plísní?

zidkovm , Aktualizováno: 16.06.2021
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Deštivé počasí, případně střídání teplých a vlhkých dnů, nevěstí nic dobrého pro úrodu jahod. Může je napadnout šedá plíseň, která ničí zejména dozrávající plody. Vzniku šedé plísně můžeme ale zabránit postřikem aplikovaným ve vhodnou dobu.

reklama

Aby se vaše jahody nenapadla šedá plíseň, máte několik možností, co udělat. Můžete okolí jahod vystlat slámou či dřevovlnou z borovicového dřeva, díky čemuž jahody nebudou ležet přímo na zemi – a sláma či dřevovlna vyschnou rychleji než půda. Dřevovlna z borovicového dřeva zadržuje vlhkost u rostliny, pleveli se v ní také hůře roste. Jahody drží v čistotě, rovněž je chrání před plísní a dokonce i před slimáky, protože přes ni nepřelezou.

Jak ochránit jahody postřikem

Dalším opatřením je postřik. Ten se provádí na začátku kvetení, pokud jste to nestihli, nic není ztraceno. Postřik lze provádět i během plného květu, či dokonce v době, kdy jsou už na rostlině zelené plody. Ochranná lhůta postřiku je jen tři dny (doba, po kterou jahody nemůžete konzumovat). Postřik musíte aplikovat postřikovačem a ošetřit celou rostlinu, tedy i srdíčka rostlin.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde se dozvíte přesně, jak jahody proti šedé plísni ošetřit. Postřik nemusíte vylévat, můžete jím ošetřit i vinnou révu, maliník nebo růže.

Další články o pěstování jahod:

JAHODY: Jak vypěstovat červené ovoce ze semen a udělat tvarohové knedlíky

JAHODY: Jak je vypěstovat ze semen a udělat z nich tvarohové knedlíky

Jahody můžete množit sami, nebo kupovat nové rostliny

Co dělat se šlahouny od jahod? Nenechávejte je zakořenit!

reklama

Článek je zařazen v: jahoda , jahody , jahodník , šedá plíseň

reklama

Přečtěte si také