návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Co dělat se šlahouny od jahod? Nenechávejte je zakořenit!

Marta Pawlicová , Aktualizováno: 16.06.2021
Jahody můžete množit sami, nebo kupovat nové rostliny
Autor: Archiv MW Jahody můžete množit sami, nebo kupovat nové rostliny
Když dozrávají jahody, je potřeba věnovat pozornost i jejich šlahounům. A to ještě dříve, než zakoření. Nezkazte si úrodu a nedopusťte, aby váš jahodový záhon byl plný plevele.

reklama

Jahody by na zahrádce určitě chybět neměly. Na pěstování nejsou náročné a úrodu přinášejí už prvním rokem. Je známo, že plody obsahují velice cenný vitamin C a mají nízký obsah kalorií. Skladováním však ztrácejí na kvalitě, a proto by se měly konzumovat čerstvé, co nejdříve po utržení.

Kdy vysazovat jahody

Dnes, když si kvalitní sazenici můžeme koupit v květináči už zakořeněnou, je v podstatě jedno, ve kterou roční dobu jahodník vysazujeme. Jediná výjimka je krátké období od kvetení do zralosti plodů. Ze silných sazenic získáte první plody, i když je zasázíte na jaře. Pokud však sázíme v červenci až září, což je doporučovaná doba výsadby, rostliny lépe zakoření a do konce vegetace se rozrostou a příští rok dají bohatší úrodu.

Zásada by měla být – vysazujeme jen mladé, jednoleté, dobře zakořeněné rostliny. Výsadbu jahodníku každý druhý rok obnovujeme. Starší rostliny jsou víc náchylné k nemocem, plody jsou menší a klesá i jejich kvalita. Mnohem výraznější jsou i změny, které nevidíme. Staré rostliny mají silný, dřevnatý kořen, který už není schopen přijímat tolik výživy jako mladý a dobře rozvětvený.

Jahody by se po dvou letech měly obnovovat
Autor: Archiv MW Jahody by se po dvou letech měly obnovovat

Co se šlahouny jahodníku?

Dlouhé tenké výhonky, na kterých vyrůstají mladé rostliny, jsou vítané pouze při rozmnožování jahodníků. Při běžném pěstování zbytečně zahušťují porost a vysilují mateřskou rostlinu. Proto je odstraňujeme dřív, než vyrostou a zakoření. V zarostlém záhonu se navíc dobře daří plevelům.

Jak pěstovat jahody v truhlíku

Jahodami můžete osadit truhlíky ještě v červnu. Úrodu sklidíte na balkoně

Těšíte se na vlastní úrodu?

Jak ochránit jahody před šedou plísní?

Rada navíc

Máte-li problém se zdravotním stavem jahodníku, nesnažte se množit vlastní sadbu, ale raději si pořiďte novou, rezistentní vůči dané chorobě. Až po ozdravení sadby můžete vyzkoušet i vlastní množení.

A co z jahod připravit, když mají sezonu?

Sladké jahody a kyselá rebarbora je naprosto senzační kombinace ovoce a zeleniny

Recepty z jahod a rebarbory: Připravte si koláč, sirup i džem

Nápoje z čerstvých jahod se zázvorem, bazalkou a černým bezem jsou dobré i zdravé

Osvěžující nápoje z čerstvých jahod se zázvorem, bazalkou či černým bezem svědčí zdraví

reklama

Článek je zařazen v: jahoda , jahody , jahodník

reklama

Přečtěte si také