Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Úkol týdne: Víte, co dělat se šlahouny od jahod

Když dozrávají jahody...
Vydáno: 24.06.2014
Jahody můžete množit sami, nebo kupovat nové rostliny
Jahody můžete množit sami, nebo kupovat nové rostliny Autor: Archiv MW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jahody by na zahrádce určitě chybět neměly. Na pěstování nejsou náročné a úrodu přinášejí už prvním rokem. Je známo, že plody obsahují velice cenný vitamin C a mají nízký obsah kalorií. Skladováním však ztrácejí na kvalitě a proto by se měly konzumovat čerstvé, co nejdříve po utržení.

Na jaře či v létě?

Dnes, když si kvalitní sazenici můžeme koupit v květináči už zakořeněnou, je v podstatě jedno, ve kterou roční dobu jahodník vysazujeme. Jediná výjimka je krátké období od kvetení do zralosti plodů. Ze silných sazenic získáte první plody, i když je zasázíte na jaře. Pokud však sázíme v červenci až září, což je doporučovaná doba výsadby, rostliny lépe zakoření a do konce vegetace se rozrostou a příští rok dají bohatší úrodu.

I na balkoně můžete mít úrodu

Chcete mít jahody a nemáte zahrádku? Stále můžete osadit truhlíky

Zásada by měla být – vysazujeme jen mladé, jednoleté, dobře zakořeněné rostliny. Výsadbu jahodníku každý druhý rok obnovujeme. Starší rostliny jsou víc náchylné k nemocem, plody jsou menší a klesá i jejich kvalita. Mnohem výraznější jsou i změny, které nevidíme. Staré rostliny mají silný, dřevnatý kořen, který už není schopen přijímat tolik výživy jako mladý dobře rozvětvený.

Co se šlahouny?

Jahody by se po dvou letech měly obnovovat
Jahody by se po dvou letech měly obnovovat
Archiv MW

Dlouhé tenké výhonky, na kterých vyrůstají mladé rostliny, jsou vítané pouze při rozmnožování jahodníků. Při běžném pěstování zbytečně zahušťují porost a vysilují mateřskou rostlinu. Proto je odstraňujeme dřív, než vyrostou a zakoření. V zarostlém záhonu se navíc dobře daří plevelům.

Těšíte se na vlastní úrodu?

Ochraňte si jahody před šedou plísní

Rada navíc

Máte-li problém se zdravotním stavem jahodníku, nesnažte se množit vlastní sadbu, ale raději si pořiďte novou, rezistentní vůči dané chorobě. Až po ozdravení sadby můžete vyzkoušet i vlastní množení.

Marta Pawlicová

Článek je zařazen v:
Reklama