24. června 2014 05:03
Markéta ZídkováCo dělat se šlahouny od jahod? Nenechávejte je zakořenit!
Když dozrávají jahody, je potřeba věnovat pozornost i jejich šlahounům. A to ještě dříve, než zakoření. Nezkazte si úrodu a nedopusťte, aby váš jahodový záhon byl plný plevele.
Jahody by na zahrádce určitě chybět neměly. Na pěstování nejsou náročné a úrodu přinášejí už prvním rokem. Je známo, že plody obsahují velice cenný vitamin C a mají nízký obsah kalorií. Skladováním však ztrácejí na kvalitě, a proto by se měly konzumovat čerstvé, co nejdříve po utržení.
Kdy vysazovat jahody
Dnes, když si kvalitní sazenici můžeme koupit v květináči už zakořeněnou, je v podstatě jedno, ve kterou roční dobu jahodník vysazujeme. Jediná výjimka je krátké období od kvetení do zralosti plodů. Ze silných sazenic získáte první plody, i když je zasázíte na jaře. Pokud však sázíme v červenci až září, což je doporučovaná doba výsadby, rostliny lépe zakoření a do konce vegetace se rozrostou a příští rok dají bohatší úrodu.
Zásada by měla být – vysazujeme jen mladé, jednoleté, dobře zakořeněné rostliny. Výsadbu jahodníku každý druhý rok obnovujeme. Starší rostliny jsou víc náchylné k nemocem, plody jsou menší a klesá i jejich kvalita. Mnohem výraznější jsou i změny, které nevidíme. Staré rostliny mají silný, dřevnatý kořen, který už není schopen přijímat tolik výživy jako mladý a dobře rozvětvený.
Jahody - šlahouny - Obrázek 2 Zdroj: Archiv MW
Co se šlahouny jahodníku?
Dlouhé tenké výhonky, na kterých vyrůstají mladé rostliny, jsou vítané pouze při rozmnožování jahodníků. Při běžném pěstování zbytečně zahušťují porost a vysilují mateřskou rostlinu. Proto je odstraňujeme dřív, než vyrostou a zakoření. V zarostlém záhonu se navíc dobře daří plevelům.
Rada navíc
Máte-li problém se zdravotním stavem jahodníku, nesnažte se množit vlastní sadbu, ale raději si pořiďte novou, rezistentní vůči dané chorobě. Až po ozdravení sadby můžete vyzkoušet i vlastní množení.
A co z jahod připravit, když mají sezonu?