Uchovejte krásu hortenzií na zimu. Sušte je ve váze i pomocí glycerinu

Hortenzie patří k jedněm z nejoblíbenějších rostlin. Jejich krása a variabilita barev květů je naprosto okouzlující. Není proto divu, že si je chceme uchovat co nejdéle. Poradíme vám, jak květy hortenzií využít pro letní aranžmá, sušit, konzervovat glycerinem nebo jak si z papíru vytvořit jejich kopie.

Nejkrásnější jsou květy hortenzie v čerstvém stavu. Můžete si z nich vytvořit krásná aranžmá, která vám vydrží po dlouhou dobu.

Hortenzie se suší velmi snadno, jen musíte mít dostatečnou trpělivost. Nejlépe se totiž suší květy dostatečně vyzrálé, a to vzhledem k délce jejich kvetení trvá poměrně dlouho. Počkejte, až praskne prašníkové pouzdro uprostřed každého jednotlivého kvítku v květenství. Správnou dobu také odhadnete podle toho, až květy začnou měnit svou původní barvu. Většinou se na okvětních lístcích začnou objevovat zelené skvrnky.

Sušení na vzduchu

Většina květů hortenzie může zůstat na keři a zaschne tam, protože hortenzie neshazují okvětní lístky. Suchá květenství tak zdobí rostliny po celou zimu, jen získají rezavě hnědou barvu.

Květenství však můžete po vyzrání také odstřihnout, odstranit zelené listy a pověsit květenstvím dolů na suché místo, chráněné před přímým sluncem.

Sušení ve váze s vodou

Pevná květenství můžete také postupně sušit ve váze, s malým množstvím vody. Musíte však často kontrolovat, aby stonky nenapadla plíseň.

Konzervování glycerinem

Sušení květů hortenzií je snadné, jen musíte počítat s tím, že při následné manipulaci se mohou suché květy snadno polámat. Pokud je chcete zachovat ve vláčném stavu, vyzkoušejte konzervování glycerinem.

Glycerin zakoupíte v každé lékárně a doma ho naředíte s vodou, v poměru 1 : 2. Do vzniklého roztoku postavíte stonky hortenzií s vyzrálými květy a necháte je v nádobě stát, nejméně 5–10 dní. Květy sice změní barvu na hnědou, ale zůstanou vláčné a ohebné, jako čerstvé.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také