návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Uchovejte krásu hortenzií na zimu. Sušte je ve váze i pomocí glycerinu

Simona Sedláčková , Vydáno: 29.06.2021
Jak uchovat hortenzie i pro zimní období
Autor: Pixabay Jak uchovat hortenzie i pro zimní období
Hortenzie patří k jedněm z nejoblíbenějších rostlin. Jejich krása a variabilita barev květů je naprosto okouzlující. Není proto divu, že si je chceme uchovat co nejdéle. Poradíme vám, jak květy hortenzií využít pro letní aranžmá, sušit, konzervovat glycerinem nebo jak si z papíru vytvořit jejich kopie.

reklama

Nejkrásnější jsou květy hortenzie v čerstvém stavu. Můžete si z nich vytvořit krásná aranžmá, která vám vydrží po dlouhou dobu.

Hortenzie v hlavní roli

Jak si v létě ozdobit stůl: Vytvořte jednoduchou dekoraci ze tří druhů hortenzií

Sváteční dekorace na stůl s květy hortenzie

Sváteční dekorace s květy hortenzií a drobnými hruštičkami prozáří i pošmourné dny

Hortenzie se suší velmi snadno, jen musíte mít dostatečnou trpělivost. Nejlépe se totiž suší květy dostatečně vyzrálé, a to vzhledem k délce jejich kvetení trvá poměrně dlouho. Počkejte, až praskne prašníkové pouzdro uprostřed každého jednotlivého kvítku v květenství. Správnou dobu také odhadnete podle toho, až květy začnou měnit svou původní barvu. Většinou se na okvětních lístcích začnou objevovat zelené skvrnky.

Jak uchovat hortenzie i pro zimní období
Autor: Pixabay Jak uchovat hortenzie i pro zimní období

Sušení na vzduchu

Většina květů hortenzie může zůstat na keři a zaschne tam, protože hortenzie neshazují okvětní lístky. Suchá květenství tak zdobí rostliny po celou zimu, jen získají rezavě hnědou barvu.

Květenství však můžete po vyzrání také odstřihnout, odstranit zelené listy a pověsit květenstvím dolů na suché místo, chráněné před přímým sluncem.

Jak uchovat hortenzie i pro zimní období
Autor: Pixabay Jak uchovat hortenzie i pro zimní období

Sušení ve váze s vodou

Pevná květenství můžete také postupně sušit ve váze, s malým množstvím vody. Musíte však často kontrolovat, aby stonky nenapadla plíseň.

Konzervování glycerinem

Sušení květů hortenzií je snadné, jen musíte počítat s tím, že při následné manipulaci se mohou suché květy snadno polámat. Pokud je chcete zachovat ve vláčném stavu, vyzkoušejte konzervování glycerinem.

Glycerin zakoupíte v každé lékárně a doma ho naředíte s vodou, v poměru 1 : 2. Do vzniklého roztoku postavíte stonky hortenzií s vyzrálými květy a necháte je v nádobě stát, nejméně 5–10 dní. Květy sice změní barvu na hnědou, ale zůstanou vláčné a ohebné, jako čerstvé.

Jak uchovat hortenzie i pro zimní období
Autor: Pixabay Jak uchovat hortenzie i pro zimní období

Kouzelné dekorace vytvoříte i z papírových nebo umělých květů hortenzií. Inspirujte se!

Věnce z umělých hortenzií

Věnce z umělých hortenzií: Vytvořte si květinovou dekoraci na vchodové dveře

Vytvořte si věnec z papírových květů hortenzií

Vytvořte si věnec z papírových květů hortenzií, který nikdy neuvadne

reklama

Článek je zařazen v: Hortenzie (Hydrangea) , sušení , konzervování , glycerín , jak uchovat , suché květy , DIY , hortenzie

reklama

Přečtěte si také