Uchovejte krásu hortenzií na zimu. Sušte je ve váze i pomocí glycerinu

Hortenzie patří k jedněm z nejoblíbenějších rostlin. Jejich krása a variabilita barev květů je naprosto okouzlující. Není proto divu, že si je chceme uchovat co nejdéle. Poradíme vám, jak květy hortenzií využít pro letní aranžmá, sušit, konzervovat glycerinem nebo jak si z papíru vytvořit jejich kopie.

Nejkrásnější jsou květy hortenzie včerstvém stavu. Můžete si znich vytvořit krásná aranžmá, která vám vydrží po dlouhou dobu.

Hortenzie se suší velmi snadno, jen musíte mít dostatečnou trpělivost. Nejlépe se totiž suší květy dostatečně vyzrálé, a to vzhledem kdélce jejich kvetení trvá poměrně dlouho. Počkejte, až praskne prašníkové pouzdro uprostřed každého jednotlivého kvítku vkvětenství. Správnou dobu také odhadnete podle toho, až květy začnou měnit svou původní barvu. Většinou se na okvětních lístcích začnou objevovat zelené skvrnky.

Sušení na vzduchu

Většina květů hortenzie může zůstat na keři a zaschne tam, protože hortenzie neshazují okvětní lístky. Suchá květenství tak zdobí rostliny po celou zimu, jen získají rezavě hnědou barvu.

Květenství však můžete po vyzrání také odstřihnout, odstranit zelené listy a pověsit květenstvím dolů na suché místo, chráněné před přímým sluncem.

Sušení ve váze svodou

Pevná květenství můžete také postupně sušit ve váze, smalým množstvím vody. Musíte však často kontrolovat, aby stonky nenapadla plíseň.

Konzervování glycerinem

Sušení květů hortenzií je snadné, jen musíte počítat stím, že při následné manipulaci se mohou suché květy snadno polámat. Pokud je chcete zachovat ve vláčném stavu, vyzkoušejte konzervování glycerinem.

Glycerin zakoupíte vkaždé lékárně a doma ho naředíte svodou, vpoměru 1 : 2. Do vzniklého roztoku postavíte stonky hortenzií svyzrálými květy a necháte je vnádobě stát, nejméně 5–10 dní. Květy sice změní barvu na hnědou, ale zůstanou vláčné a ohebné, jako čerstvé.

Kouzelné dekorace vytvoříte i zpapírových nebo umělých květů hortenzií. Inspirujte se!


Přečtěte si také