Zahrada

2. listopadu 2019 08:00

Simona Sedláčková

Listopad na zahradě: Vysaďte poslední trvalky i cibuloviny a připravte rostliny na příchod zimy

Zahrada oblečená do barevného podzimního hávu trpělivě čeká, až vysadíte poslední trvalky, keře i stromy, a pak ji připravíte na příchod paní zimy, aby mohla až do jara v klidu spát.

Vysaďte prostokořenné růže

Před příchodem mrazů, asi do poloviny listopadu, vysaďte prostokořenné růže. Růže bez kořenového balu nakupujte raději přímo u pěstitelů, růže vprodejnách mohou být zaschlé. Prostokořenná růže by měla mít několik zdravých výhonů, lesklou kůru a zelenou barvu bez černých skvrn. Kořeny nesmí být polámané a suché. Před výsadbou nechte růže asi 8 hodin ponořené ve vodě.

Dokončete výsadbu cibulovin

Můžete ještě dokončit výsadbu jarních cibulovin. Výsadbové období cibulovin sice začíná už na konci srpna, ale stále více se doporučuje až pozdější sázení. Čím je totiž půda chladnější, tím je menší riziko napadení cibulek půdními druhy hub. Vlastně můžeme cibuloviny vysazovat až do doby, než zamrzne půda. Takto později vysazené cibuloviny budou i kvést o trochu později.

Pečujte o rychlené cibuloviny

Květináče scibulovinami určenými k rychlení pro vánoční výzdobu přeneste na světlé, ale chladné místo ve chvíli, kdy listy dosáhnou výšky 3 cm.

Sázejte česnek

Stále je čas na podzimní výsadbu česneku, který můžete sázet buď na jaře (březen–duben) a sklidit na podzim, nebo na podzim (listopad–prosinec) a sklidit asi v červenci. Podzimní pěstování ozimých odrůd dává obvykle vyšší úrodu, sklizeň z jarních odrůd bývá naopak kvalitnější a odolnější vůči chorobám.

Vysazujte keře, stromy i trvalky

Stále můžete vysazovat většinu keřů, stromů i trvalek do doby, než půda zamrzne. Zároveň ve druhé polovině listopadu už by měly být všech choulostivé rostliny zakryté a stromy obalené. I jiřinky, které kvetly dlouho do podzimu, potřebují vyrýt, očistit a uklidit, aby je nespálil mráz.

Nově vysazené stromy chraňte před zimou a zajíci obalem zjuty a zkontrolujte, jestli jsou dobře přivázané kopěrným kůlům. Mezi trvalky rozhoďte trochu kravského hnoje nebo kompostu a můžete je i zapravit do půdy. Hnojení strojenými hnojivy nechte až na jaro. Zryjte všechny volné záhony.

Pozor na šíření nemocí

Spalte všechny ořezané a napadené větve stromů a keřů. Zabráníte tak šíření nákazy. Při spalování se však řiďte místními předpisy.

Mrazíky už mohou být za dveřmi

Pozor na vodu, která zůstala vzahradních nádobách, květináčích, ale třeba i hadicích na zalévání. Mráz by je mohl potrhat. Mechanické pumpy na vodu vytáhněte ze studny a ukliďte na zimu do kůlny.

Listí hrabat nemusíte

Ztrávníků můžete vyhrabat listí, pokud si zakládáte na jeho dokonalém vzhledu. Jestliže vám nevadí, pro přírodu je spadané listí přirozenou peřinou. Pokud je to potřeba, naposledy letos trávník posečte a důkladně vyčistěte a zazimujte sekačku. Listí však nikdy nepalte, ale využijte vkompostu nebo ho přihrňte ktrvalkám a keřům.


Přečtěte si také