návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kalina řasnatá je nenáročný keř, který vynikne ve větších zahradách. Krásně kvete a snese tuhé mrazy

Simona Sedláčková , Vydáno: 19.11.2020
Někdy je tahle krasavice, která připomíná nevěstu v krásném svatebním závoji, známá i pod názvem kalina japonská, což je trochu zavádějící, protože tohle jméno patří správně jinému druhu.

reklama

Kalina řasnatá (Viburnum plicatum)

Okrasná dřevina, která má svůj domov ve střední a jižní Číně i na Tchaj-wanu, kde roste vysoko v horách, ve smíšených lesích.

Kalina řasnatá (Viburnum plicatum)
Autor: istockphoto.com Kalina řasnatá (Viburnum plicatum)

Je to opadavý keř, vysoký v oblasti svého původu asi 3 m, u nás spíše do 2 m, ale jeho síla je v rozrůstání do šířky. Vytváří bohaté, rozložité keře široké až 3 m, které pro svůj růst vyžadují dostatek volného prostoru. Většinou bývají o dost širší než vyšší. Za poskytnuté místo se vám odvděčí nepřehlédnutelnou krásou. V době květu je keř pokrytý obrovským množstvím bílých květů, dost podobným hortenzii. V našich podmínkách květy vykvétají od poloviny května až v červnu a později se na keři objeví červené plody, které časem až zčernají. Květy sice nevoní, ale jejich krása je tak neodolatelná, že chybějící vůni zcela vynahradí.

Kalina řasnatá má světle hnědou kůru a vstřícné, široce vejčité listy. Krásná je i na podzim, kdy se listy zbarvují do červené, vínové a někdy až hnědé barvy.

Kalina řasnatá (Viburnum plicatum)
Autor: istockphoto.com Kalina řasnatá (Viburnum plicatum)

Jak pěstovat kalinu řasnatou

Poměrně nenáročný keř můžete vysadit na slunce i do polostínu a spokojí se téměř s jakýmkoliv typem půdy. Má však raději půdu vlhčí, dobře propustnou, na pH nezáleží. Kalina řasnatá je plně mrazuvzdorná až do –30 °C a vysazovat ji můžete v průběhu podzimu, dokud půda nezamrzne, nebo pak na jaře.

Jak na řez kaliny řasnaté

Tento keř žádný řez nevyžaduje, naopak, jeho krása je ve volném, kaskádovitém tvaru. Pokud však kalinu potřebujete udržet menší, pak ji můžete okamžitě po odkvětu mírně zastřihnout, a udržet ji tak v požadované velikosti.

Kalina řasnatá (Viburnum plicatum)
Autor: istockphoto.com Kalina řasnatá (Viburnum plicatum)

Prima tip

Oceňujete krásu květů kaliny řasnaté, ale ještě více by vás potěšily květy s výraznou vůní? Vysaďte si kalinu vrásčitolistou ( Viburnum rhytidophyllum), jejíž květy voní tak omamně, že je ucítíte na několik metrů. Tento druh kaliny je ještě odolnější, snese dokonce mrazy –40 °C.

Kalina vrásčitolistá  ( Viburnum rhytidophyllum)
Autor: istockphoto.com Kalina vrásčitolistá ( Viburnum rhytidophyllum)

Bíle kvetoucí keře dodají vaší zahradě čistou eleganci:

Vysaďte na zahradu bíle kvetoucí keře

Vysaďte bíle kvetoucí keře. Něžné květy rozjasní každou zahradu

Sedmisyn jasmínovitý

Sedmisyn jasmínovitý je otužilý keř s neobvyklým jménem. Kvete i během října

reklama

Článek je zařazen v: kalina řasnatá , Viburnum plicatum , kalina vrásčitolistá , Viburnum rhytidophyllum , keř , bílý květ , rozložitý

reklama

Přečtěte si také