Kalina řasnatá je nenáročný keř, který vynikne ve větších zahradách. Krásně kvete a snese tuhé mrazy

Někdy je tahle krasavice, která připomíná nevěstu v krásném svatebním závoji, známá i pod názvem kalina japonská, což je trochu zavádějící, protože tohle jméno patří správně jinému druhu.

Kalina řasnatá (Viburnum plicatum)

Okrasná dřevina, která má svůj domov ve střední a jižní Číně i na Tchaj-wanu, kde roste vysoko vhorách, ve smíšených lesích.

Je to opadavý keř, vysoký voblasti svého původu asi 3 m, u nás spíše do 2 m, ale jeho síla je vrozrůstání do šířky. Vytváří bohaté, rozložité keře široké až 3 m, které pro svůj růst vyžadují dostatek volného prostoru. Většinou bývají o dost širší než vyšší. Za poskytnuté místo se vám odvděčí nepřehlédnutelnou krásou. Vdobě květu je keř pokrytý obrovským množstvím bílých květů, dost podobným hortenzii. Vnašich podmínkách květy vykvétají od poloviny května až v červnu a později se na keři objeví červené plody, které časem až zčernají. Květy sice nevoní, ale jejich krása je tak neodolatelná, že chybějící vůni zcela vynahradí.

Kalina řasnatá má světle hnědou kůru a vstřícné, široce vejčité listy. Krásná je i na podzim, kdy se listy zbarvují do červené, vínové a někdy až hnědé barvy.

Jak pěstovat kalinu řasnatou

Poměrně nenáročný keř můžete vysadit na slunce i do polostínu a spokojí se téměř sjakýmkoliv typem půdy. Má však raději půdu vlhčí, dobře propustnou, na pH nezáleží. Kalina řasnatá je plně mrazuvzdorná až do –30 °C a vysazovat ji můžete vprůběhu podzimu, dokud půda nezamrzne, nebo pak na jaře.

Jak na řez kaliny řasnaté

Tento keř žádný řez nevyžaduje, naopak, jeho krása je ve volném, kaskádovitém tvaru. Pokud však kalinu potřebujete udržet menší, pak ji můžete okamžitě po odkvětu mírně zastřihnout, a udržet ji tak vpožadované velikosti.

Prima tip

Oceňujete krásu květů kaliny řasnaté, ale ještě více by vás potěšily květy svýraznou vůní? Vysaďte si kalinu vrásčitolistou (Viburnum rhytidophyllum), jejíž květy voní tak omamně, že je ucítíte na několik metrů. Tento druh kaliny je ještě odolnější, snese dokonce mrazy –40 °C.

Bíle kvetoucí keře dodají vaší zahradě čistou eleganci:


Přečtěte si také