reklama

Proč jsou na podzim listy stromů barevné a proč vlastně padají?

Lenka Valjentová
27. října 2020
Podzim umí namíchat pestrou paletu hřejivých barev. Když na barevné listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich magická krása nás dostane a dokáže nás nabít energií a zlepšit nám náladu. Z barev převládá žlutá, oranžová a červená, nechybějí odstíny hnědé. Možná vás při pohledu na tuhle nádheru napadlo, proč se na podzim listy stromů zbarvují nebo jak teplé tóny barev vznikají? Odpovíme!
reklama

Proč na podzim listy stromů změní barvu?

Od jara do podzimu je většina listnatých stromů a keřů zelená. Ze školy si asi všichni ještě pamatujeme, že zelené zbarvení listů způsobuje barvivo chlorofyl. Je důležitý hlavně kvůli své roli, kterou hraje při tvorbě kyslíku – pomocí slunečního záření se oxid uhličitý a voda přetvářejí na organické látky, jako jsou cukry a škroby a přitom se uvolňuje kyslík. Jakmile se dny krátí a noci prodlužují, množství světla potřebné pro fotosyntézu klesá a výroba chlorofylu se postupně zastavuje.

Listy žluté, oranžové a červené

Zelený chlorofyl tak pomalu střídají karoteniody xantofyl a karoten (žlutá a oranžová barviva) nebo antokyany (červená až hnědá barviva, které se vytvářejí hlavně po prvních mrazech. Ty jsou podstatně odolnější, a proto zůstávají v listech i po rozkladu chlorofylu.

Listy hnědé

Listy také mohou obsahovat větší množství tříslovin, jejichž přítomnost vytvoří v kombinaci s karotenoidy hnědou barvu. Hnědé listy můžeme na zemi najít především, když byl velmi suchý podzim a listí nemělo potřebné podmínky k tomu, aby se zbarvilo.

Listy zelené

V případě, že mrazy uhodí už na začátku podzimu, listy se nestihnou obarvit a spadnou zelené.

Barvy podzimu

Každá rostlina, každý strom či keř má jednotlivých barviv rozdílná množství a výsledné zbarvení je výsledek jakéhosi jejich smíchání. Na podzim tak vznikají různé barevné škály od žluté až po červenohnědou. Asi největším rekordmanem co do počtu různých barev listů je ambroň západní, jeden z nejkrásnějších podzimních stromů.

Proč na podzim padá listí ze stromu

Rostliny na podzim samy usoudí, že listy, které jim slouží jako zásobárna energie, nebudou přes zimu potřebovat. Poslední potřebnou energii si z nich stáhnou a zamezí jim přísun vody, kterou si šetří pro sebe. V listech se nachází mnoho pro život stromů a keřů nezbytných látek, jako jsou cukry, bílkoviny a minerální látky, a proto než list na podzim definitivně upadne, je alespoň část těchto důležitých látek odvedena do vytrvalých částí rostliny, do větví, kmene a kořenů, kde jsou po dobu zimního klidu uloženy. Na jaře, když stromy raší, se tyhle zásoby znovu využijí k tvorbě nových listů a květů.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama