Zahrada

5. října 2023 08:30

Lenka Valjentová

Proč listy stromů na podzim mění barvu a padají? Jak teplé tóny žluté, oranžové a červené vznikají

Podzim umí namíchat pestrou paletu hřejivých barev. Když na barevné listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich magická krása nás dokáže nabít energií a zlepšit nám náladu. Z barev převládá žlutá, oranžová a červená, nechybějí ani odstíny hnědé. Možná vás při pohledu na tuhle nádheru napadlo, proč a jak se na podzim listy stromů zbarvují nebo proč vlastně listy padají.

Proč na podzim listy stromů změní barvu

Od jara do podzimu je většina listnatých stromů a keřů zelená. Ze školy si asi všichni ještě pamatujeme, že zelené zbarvení listů způsobuje barvivo chlorofyl. Je důležitý hlavně kvůli své roli, kterou hraje při tvorbě kyslíku – pomocí slunečního záření se oxid uhličitý a voda přetvářejí na organické látky, jako jsou cukry a škroby, a přitom se uvolňuje kyslík. Když se ale dny krátí a noci prodlužují, množství světla potřebné pro fotosyntézu klesá, výroba chlorofylu se postupně zastavuje a další pigmenty začnou odhalovat své barvy: nejčastěji to jsou odstíny žluté, oranžové, červené a hnědé.

Intenzita zbarvení listů je závislá na počasí

Zatímco denní světlo je hlavním faktorem, proč podzimní listí mění barvu, za tím, jak jasné a pestré jsou podzimní barvy stojí teplota a srážky.

  • Obecně platí, že chladnější noci s klesajícími teplotami po celý den vedou k výraznějším a jasnějším barvám.
  • Mokré léto následované podzimem se spoustou slunečných dnů, suchým počasím a chladnými, bezmrazými nocemi vytvoří nejpozoruhodnější paletu podzimních barev. Tato živost platí zejména pro červené listy (javory).
  • Dlouhotrvající sucha během léta a začátku podzimu mohou vyvolat předčasné padání listů stromů a keřů, aniž by dosáhly svého plného barevného potenciálu.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Nejkrásnější podzimní strom je ambroň západní. Její listy se zbarví i do růžova a fialova

Barvy podzimu

Každá rostlina, každý strom či keř má jednotlivých barviv rozdílná množství a výsledné zbarvení je výsledek jakéhosi jejich smíchání. Na podzim tak vznikají různé barevné škály od žluté až po červenohnědou.

Podzimní listy žluté, oranžové a červené

Zelený chlorofyl na podzim pomalu střídají karotenoidy xantofyl a karoten, které dávají listům jejich brilantní žluté a oranžové barvy, nebo antokyany, červená a purpurově hnědá barviva, vytvářející se až na podzim hlavně po prvních mrazech. Karotenoidy a antokyany jsou podstatně odolnější, a proto zůstávají v listech i po rozkladu chlorofylu.

  • Žlutá je na podzim typická pro břízy, topoly a habry.
  • Do oranžova se zbarvují hlavně javory a duby.
  • Červené listy mívají javory a buky.

Podzimní listy hnědé

Jak podzim pokračuje, listy začnou hnědnout. Hnědá barva je výsledkem většího množství taninů neboli tříslovin, jejichž přítomnost vytvoří v kombinaci s karotenoidy hnědou barvu. Hnědé listy můžeme na zemi najít především tehdy, když byl velmi suchý podzim a listí nemělo potřebné podmínky k tomu, aby se zbarvilo.

  • Příklady hnědého zbarvení listů jsou duby, buky a jírovce.

Zelené listy

V případě, že silnější mrazy uhodí už na začátku podzimu, listy se nestihnou obarvit a spadnou zelené.

Proč na podzim padá listí ze stromu

Rostliny na podzim samy usoudí, že listy, které jim slouží jako zásobárna energie, nebudou přes zimu potřebovat. Poslední potřebnou energii si z nich stáhnou a zamezí jim přísun vody, kterou si šetří pro sebe. V listech se nachází mnoho pro život stromů a keřů nezbytných látek, jako jsou cukry, bílkoviny a minerální látky, a proto než list na podzim definitivně upadne, je alespoň část těchto důležitých látek odvedena do vytrvalých částí rostliny, do větví, kmene a kořenů, kde jsou po dobu zimního klidu uloženy. Na jaře, když stromy raší, se tyhle zásoby znovu využijí k tvorbě nových listů a květů.

  • První listy shazují obvykle jasany a břízy.

Zdroj: almanac.com, cs.wikipedia.org, lesnipedagogika.cz


Přečtěte si také