Sedmisyn jasmínovitý je otužilý keř s neobvyklým jménem. Kvete i během října

Možná se vám zdá název keře sedmisyn jasmínovitý hodně zvláštní, ale ani s druhým pojmenováním, vycházejícím z názvu latinského, heptakodium jasmínovité, si moc nepomůžete. Je to jednoduše dřevina cizokrajná, a tak se musíme smířit i s jejím netradičním jménem. Na druhou stranu vykvétá v době, kdy se většina našich původních dřevin už rychle chystá k zimnímu spánku, a tak bychom sedmisyna měli poznat o trochu blíže a možná ho i vysadit do zahrady.

Sedmisyn jasmínovitý, heptakodium jasmínovité (Heptacodium miconioides)

Vyšší keř, původem zČíny, se sice občas tváří jako strom, ale jeho větve pouze tvoří tzv. nepravé kmeny. Sedmisyn dorůstá do výšky okolo 3–5 metrů.

Je to keř opadavý, vzpřímeně rostoucí. Mladé větve mají červenohnědou kůru, která se na starších výhonech olupuje po celých plátech. Má lesklé, kožovité a vejčitě kopinaté listy, ale mnohem zajímavější jsou voňavé, smetanově bílé květy, které u nás vykvétají koncem září a kvetou po celý říjen. Svelkou chutí je navštěvují včely, které už vtomto pozdním období nemají mnoho květů na výběr. Plody, kožovité nažky, jsou hedvábně chlupaté a ve zralosti mají nafialovělou barvu. Nažky mají na koncích nápadně růžové kalichy, které celé koruně stromu propůjčují nádhernou barvu. Hvězdicovité kalíšky jsou tak ještě mnohem nápadnější než samotné květy.

Jak sedmisyn pěstovat

Sedmisyn je poměrně nenáročný strom, který dobře roste vběžné zahradní půdě a po zakořenění velmi dobře zvládá i sucho. Ideálně se pro tento strom hodí živná, kyprá půda na plném slunci nebo vmírném polostínu. Je mrazuvzdorný do –27 °C. Roste velmi rychle a brzy na jaře snese tvarovací řez.

Kde se můžete se sedmisynem seznámit?

Ačkoliv je sedmisyn rostlina skutečně nenáročná, vnašich botanických zahradách se pěstuje jen zřídka. Najdete ji ve Výzkumném ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví vPrůhonicích nebo vBotanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého vOlomouci. Ale najdete ji i vnabídkách několika internetových zahradnictví.

Máme tu čas podzimní výsadby nových keřů, tak si vyberte pro svou zahradu ten nejzajímavější a nejkrásnější:


Přečtěte si také