návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Sedmisyn jasmínovitý je otužilý keř s neobvyklým jménem. Kvete i během října

Simona Sedláčková , Vydáno: 04.10.2020
Sedmisyn jasmínovitý
Autor: Pinterest.com Sedmisyn jasmínovitý
Možná se vám zdá název keře sedmisyn jasmínovitý hodně zvláštní, ale ani s druhým pojmenováním, vycházejícím z názvu latinského, heptakodium jasmínovité, si moc nepomůžete. Je to jednoduše dřevina cizokrajná, a tak se musíme smířit i s jejím netradičním jménem. Na druhou stranu vykvétá v době, kdy se většina našich původních dřevin už rychle chystá k zimnímu spánku, a tak bychom sedmisyna měli poznat o trochu blíže a možná ho i vysadit do vlastní zahrady. Nemusíte se bát, je dostatečně otužilý!

reklama

Sedmisyn jasmínovitý, heptakodium jasmínovité (Heptacodium miconioides)

Vyšší keř, původem z Číny, se sice občas tváří jako strom, ale jeho větve pouze tvoří tzv. nepravé kmeny. Sedmisyn dorůstá do výšky okolo 3–5 metrů.

Sedmisyn jasmínovitý
Autor: Pinterest.com Sedmisyn jasmínovitý

Je to keř opadavý, vzpřímeně rostoucí. Mladé větve mají červenohnědou kůru, která se na starších výhonech olupuje po celých plátech. Má lesklé, kožovité a vejčitě kopinaté listy, ale mnohem zajímavější jsou voňavé, smetanově bílé květy, které u nás vykvétají koncem září a kvetou po celý říjen. S velkou chutí je navštěvují včely, které už v tomto pozdním období nemají mnoho květů na výběr. Plody, kožovité nažky, jsou hedvábně chlupaté a ve zralosti mají nafialovělou barvu. Nažky mají na koncích nápadně růžové kalichy, které celé koruně stromu propůjčují nádhernou barvu. Hvězdicovité kalíšky jsou tak ještě mnohem nápadnější než samotné květy.

Sedmisyn jasmínovitý
Autor: Pinterest.com Sedmisyn jasmínovitý

Jak sedmisyn pěstovat

Sedmisyn je poměrně nenáročný strom, který dobře roste v běžné zahradní půdě a po zakořenění velmi dobře zvládá i sucho. Ideálně se pro tento strom hodí živná, kyprá půda na plném slunci nebo v mírném polostínu. Je mrazuvzdorný do –27 °C. Roste velmi rychle a brzy na jaře snese tvarovací řez.

Sedmisyn jasmínovitý
Autor: Pinterest.com Sedmisyn jasmínovitý

Kde se můžete se sedmisynem seznámit?

Ačkoliv je sedmisyn rostlina skutečně nenáročná, v našich botanických zahradách se pěstuje jen zřídka. Najdete ji ve Výzkumném ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích nebo v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ale najdete ji i v nabídkách několika internetových zahradnictví.

Máme tu čas podzimní výsadby nových keřů, tak si vyberte pro svou zahradu ten nejzajímavější a nejkrásnější:

Mamota (Kalmia)

Mamota je keř s kouzelnými květy a jedovatými listy. Říká se mu zabiják jehňat

Vilín: Rozložitý keř dokáže prozářit zimní zahradu

Vilín: Rozložitý keř svými květy prozáří i zimní zahradu

Kdoulovec japonský (Ch. japonica)

Kdoulovec: Vysaďte si do zahrady keř s nádhernými květy a voňavými plody

Pieris japonský

Pieris japonský má květy podobné konvalince. Tento keř můžete pěstovat i ve stínu

reklama

Článek je zařazen v: Sedmisyn jasmínovitý , heptakodium jasmínovité , Heptacodium miconioides , keř , kvete v říjnu , bílé květy , otužilý

reklama

Přečtěte si také