Krásnoplodka upoutá neobvyklou světle fialovou barvou plodů. Jak ji pěstovat?

Krásnoplodky jsou keře či malé stromy vyskytující se především v tropech a subtropech, ale některé z nich, například mrazuvzdornou krásnoplodku Bodinierovu, můžete pěstovat i na české zahradě. Má nádherné květy a ještě mnohem nápadnější plody.

Krásnoplodky (Callicarpa) pocházejí ztropů, subtropů i mírného pásu Asie a Ameriky. Jsou to nejčastěji keře, ale někdy i menší stromy, nebo dokonce liány zčeledi hluchavkovitých. Druhy, které rostou vtropech, jsou stálezelené, druhy ze subtropů a mírného pásu jsou opadavé.

Krásnoplodky mají eliptické nebo vejčité listy, asi 2–25 cm velké a vykvétají drobnými, ale zajímavě tvarovanými květy vbarvách od bílé přes žlutou, růžovou, fialovou, a dokonce i světle modrou. Nejkrásnější jsou však krásnoplodky vdobě, kdy se ozdobí záplavou barevných drobných kulovitých plodů. I ty bývají vpestrých barvách – od bílé přes fialové až po černou.

Pro pěstování vnašich středoevropských podmínkách se nejlépe osvědčila krásnoplodka Bodinierova, která je mrazuvzdorná až do –24 °C.

Krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri giraldii)

Krásnoplodka Bodinierova pochází zČíny a u nás se dá úspěšně pěstovat jako okrasný keř snápadně fialovými plody, které rostlinu zdobí od podzimu až do jara. Při koupi tohoto keře si však musíte dát velký pozor. Většina odrůd je totiž dvoudomá. Abyste se dočkali fialových plodů, o které jde všem pěstitelům především, musíte vedle sebe vysadit dva keře. Na druhou stranu byla vyšlechtěna i odrůda Profusion, která je samosprašná a vystačí si tedy sama. Barevné plody jsou velmi dekorativní, ale pokud byste jimi chtěli pohostit vzimních měsících ptactvo, pak byste asi neuspěli. Plody jsou hořké a ptákům nechutnají.

Jak pěstovat krásnoplodku Bodinierovu

Tento keř vyžaduje umístění na plném slunci nebo vmírném polostínu a preferuje neutrální, až mírně kyselou, dobře propustnou a vlhkou půdu. Pokud však dobře zakoření, snese i krátkodobé sucho. Netrpí téměř žádnými chorobami a dobře snáší i znečištěné městské ovzduší.

Krásnoplodku můžete na jaře tvarovat řezem, protože kvete na nových výhonech a pěstovat ji můžete jako součást živého plotu, ve skupinách i jako solitér uprostřed trávníku. Dorůstá do výšky asi 2–2,5 m.

Okrasné keře, které každého upoutají nádhernými květy či plody:


Přečtěte si také