návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat latnatec, keř s modrými květy? Bude se mu dařit v zahradě i na balkoně

Simona Sedláčková , Vydáno: 27.05.2021
Květin a keřů s opravdu modrými květy roste na našich zahradách jen málo, a snad i proto bývají velmi oblíbené. K nejkrásnějším modře kvetoucím keřům patří i latnatec neboli zpododěr, který můžete v teplejších oblastech naší republiky pěstovat na zahradách. Jinde však pouze na balkonech jako přenosnou rostlinu.

reklama

Latnatec, zpododěr (Ceanothus)

Latnatce rozkvétají na přelomu května a června a jejich blankytně modré květy jsou skutečně nepřehlédnutelné. Některé druhy latnatců vykvétají i bíle, ale pochopitelně nejsou tolik oblíbené. Jak i samotné jméno keře napovídá, latnatce zdobí drobné květy, vyrůstající na koncích výhonů v bohatých latách. Vejčité listy jsou lesklé a tmavě zelené a zdobí rostlinu i během zimy, nejsou tedy opadavé.

Latnatec, zpododěr (Ceanothus)
Autor: iStock Latnatec, zpododěr (Ceanothus)

Nádherný menší keř, který můžete znát pod starším názvem zpododěr nebo novějším latnatec, patří do čeledi řešetlákovitých a pochází ze Severní a Střední Ameriky. Je to typický keř pro celou oblast americké Kalifornie, kde roste jako běžná součást tamních lesů.

U nás latnatec není příliš známý a rozšířený, protože naše zimy zvládá pouze v teplejších oblastech – v Polabí nebo na jižní Moravě. Můžete ho však pěstovat i jako přenosnou rostlinu na balkonech a terasách, pokud mu dopřejete bezmrazou, ale chladnou a světlou místnost. Mrazuvzdorný je do –18 °C, pokud mu dopřejete pečlivou zimní přikrývku, pak i do –23 °C.

Latnatec, zpododěr (Ceanothus)
Autor: iStock Latnatec, zpododěr (Ceanothus)

Jak a kde pěstovat latnatec

Latnatce nejlépe prospívají na slunci nebo v mírném polostínu, v kyselejší až neutrální půdě s dostatkem živin a vláhy. Půda nesmí být vysychavá, ale ani přemokřená, a především vápenitá.

Latnatec, zpododěr (Ceanothus)
Autor: iStock Latnatec, zpododěr (Ceanothus)

Keře na zahradě nesmějí chybět! Pokud se vám líbí keře netradiční a s barevnými květy či plody, máme pro vás několik tipů:

Mexický pomerančovník

Mexický pomerančovník nepatří mezi citrusy! Jak pěstovat keř s botanickým názvem choísie trojčetná

Ořechoplodec (Caryopteris)

Ořechoplodec nebo také modrovous, vykvétá až v pozdním létě

Pieris japonský

Pieris japonský má květy podobné konvalince. Tento keř můžete pěstovat i ve stínu

Mamota (Kalmia)

Mamota je keř s kouzelnými květy a jedovatými listy. Říká se mu zabiják jehňat

Krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri giraldii)

Krásnoplodka upoutá neobvyklou světle fialovou barvou plodů. Jak ji pěstovat?

Zmarlika

Zmarlika má srdčité listy a květy, které rostou přímo z kmene. Jak keř pěstovat?

reklama

Článek je zařazen v: latnatec , zpododěr , Ceanothus , keř , teplomilný , choulostivý , balkón , přenosná , rostlina , modrý , květ

reklama

Přečtěte si také