Jak pěstovat latnatec, keř s modrými květy? Bude se mu dařit v zahradě i na balkoně

Květin a keřů s opravdu modrými květy roste na našich zahradách jen málo, a snad i proto bývají velmi oblíbené. K nejkrásnějším modře kvetoucím keřům patří i latnatec neboli zpododěr, který můžete v teplejších oblastech naší republiky pěstovat na zahradách. Jinde však pouze na balkonech jako přenosnou rostlinu.

Latnatec, zpododěr (Ceanothus)

Latnatce rozkvétají na přelomu května a června a jejich blankytně modré květy jsou skutečně nepřehlédnutelné. Některé druhy latnatců vykvétají i bíle, ale pochopitelně nejsou tolik oblíbené. Jak i samotné jméno keře napovídá, latnatce zdobí drobné květy, vyrůstající na koncích výhonů vbohatých latách. Vejčité listy jsou lesklé a tmavě zelené a zdobí rostlinu i během zimy, nejsou tedy opadavé.

Nádherný menší keř, který můžete znát pod starším názvem zpododěr nebo novějším latnatec, patří do čeledi řešetlákovitých a pochází ze Severní a Střední Ameriky. Je to typický keř pro celou oblast americké Kalifornie, kde roste jako běžná součást tamních lesů.

U nás latnatec není příliš známý a rozšířený, protože naše zimy zvládá pouze vteplejších oblastech – vPolabí nebo na jižní Moravě. Můžete ho však pěstovat i jako přenosnou rostlinu na balkonech a terasách, pokud mu dopřejete bezmrazou, ale chladnou a světlou místnost. Mrazuvzdorný je do –18 °C, pokud mu dopřejete pečlivou zimní přikrývku, pak i do –23 °C.

Jak a kde pěstovat latnatec

Latnatce nejlépe prospívají na slunci nebo vmírném polostínu, vkyselejší až neutrální půdě sdostatkem živin a vláhy. Půda nesmí být vysychavá, ale ani přemokřená, a především vápenitá.

Keře na zahradě nesmějí chybět! Pokud se vám líbí keře netradiční a s barevnými květy či plody, máme pro vás několik tipů:


Přečtěte si také