Zahrada

10. června 2020 14:00

Simona Sedláčková

Čimišník má chutné plody a jeho nektar nasytí včely. Jak asijský keř pěstovat?

Čimišník stromový patří ke keřům či stromům, které dokážou zdobit zahradu nádhernými květy a nakrmit včely i vás. Včely budou spokojené díky velkému množství nektaru a vy si pochutnáte na plodech, které chutí připomínají luštěniny. A zkrátka nepřijde ani půda v zahradě! Čimišník umí obohatit zeminu dusíkem.

Čimišník se vnašich končinách zatím příliš často nepěstuje, ale když se sním seznámíte, možná se ho rozhodnete do své zahrady vysadit. A určitě neuděláte chybu! Je to naprosto skromný a téměř bezúdrždový strom či keř vysoký 1–6 m.

Čimišník stromový (Caragana arborescens)

Pochází ze Sibiře, Mongolska a Číny a díky tomu je zcela otužilý a pro naše podmínky naprosto mrazuvzdorný. Výborně se hodí kvýsadbě do jedlých živých plotů.

Jeho opadavé listy připomínají akát, žluté a vonné květy zase štědřenec. Keř si můžete splést i se zlaticí, lidově zvanou zlatý déšť.Čimišník vykvétá během května až června a květy se promění ve válcovité lusky, které dozrávají včervenci.

Čimišník patří mezi dřeviny svysokou užitkovostí. Květy jsou plné nektaru, a užitečným hmyzem tedy velmi oblíbené. Plody se zase podobají složením i chutí luštěninám a mohou se konzumovat vařené podobně jako hrách nebo čočka. Dobré jsou i mladé lusky, které se mohou dusit celé jako zelené fazolky. Zdozrálých semen se někdy dokonce lisuje olej.

I kořen se může konzumovat stejně jako sladké dřevo a listí chutná dokonce i dobytku. Zkůry stromu se získává vlákno na výrobu provazů a zlistí zase modré barvivo. Zdá se vám to na jeden strom trochu podezřele moc užitku? Ale tím výčet ještě nekončí!

Čimišník dokáže vylepšovat půdu, ve které roste. Na jeho kořenech žijí bakterie, které vážou vzdušný dusík a obohacují tak zeminu o důležitý prvek.

Jak pěstovat čimišník

Jedná se o absolutně nenáročný keř či strom. Čimišník můžete pěstovat dokonce i na terase, vkontejneru. Nemá žádné zvláštní nároky na půdu, snáší i půdy chudé a suché, dává přednost umístění na slunci, ale nevadí ani polostín. Velmi dobře zvládá znečištěné městské prostředí.


Přečtěte si také