Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Pět nenáročných pokojovek, které zvládnou i začátečníci

Pokojové květiny patří k důležitým dekorativním prvkům našich domácností. Na rozdíl od obrazů nebo sošek se ale jedná o živé organismy, které potřebují vhodné podmínky, péči a pozornost. Některé jsou náročnější, jiné méně. Pokud nepatříte ke zkušeným pěstitelům a nemáte dostatek prostoru, nezoufejte. Třeba si vyberete nějakou květinu z následujícího přehledu. Zaměřili jsme se na malé pokojovky, o které se dokáže postarat i začátečník.

Aloe veriegata neboli sokolí pero
Sokolí pero (Aloe variegata)
Sokolí pero (Aloe variegata)

Aloe řadíme mezi sukulenty a sokolí pero je druhem oblíbeným a často pěstovaným. Jeho příčně pruhovaná kresba vás může potěšit na stolku nebo na volném místě v polici. Má trojhranné listy, které rostou ve spirále, během zimy nebo na počátku jara z nich vyrazí stvol s červenými trubkovitými květy. Má rád hodně vody a světlo, ale pozor na přímé sluneční záření. V zimě mu dopřejte alespoň krátký oddych na chladnějším stanovišti s omezenou zálivkou. Aloe zalévejte zespodu do misky, voda, která by se dostala do srdéčka listů, by mohla způsobit jejich zahnívání.

Země původu: jižní Afrika
Výška:
do 20 cm
Světlo:
rozptýlené
Zálivka:
v létě hojná, v zimě mírnější
Množení: postranními výhonky nebo semenem

Haworthia
Haworthia
Haworthia

Tomuto nízkému sukulentu postačí malá miska, na kterou určitě najdete místo i v miniaturním bytě. Je popsáno asi sto druhů této rostliny, všechny mají růžici tučných listů a některé vypadají opravdu dekorativně díky bradavičkám, kterými jsou poseté. Haworthia je ještě nenáročnější než aloe, po celý rok si vystačí s velice mírnou zálivkou. V zimě rostlině prospěje přezimování v místnosti s teplotou kolem 12 ºC a s ještě menším přísunem vody. Uškodit by jí mohl hlavně přímý polední žár slunce. Kvete od jara do léta nenápadnými kvítky na dlouhých stoncích.

Země původu: jižní a jihozápadní Afrika
Výška: 5 až 20 cm
Světlo: rozptýlené
Zálivka:
mírná
Množení:
řízky z postranních listů

Kalanchoe neboli kolopejka
Kalanchoe neboli kolopejka
Kalanchoe neboli kolopejka
Kalanchoe neboli kolopejka

Další pokojovka, která patří mezi sukulenty, a u níž se nemusíte bát, že jí bude váš byt příliš těsný. Slušet by jí to mohlo například na okenním parapetu pracovny nebo kuchyně. Tučné listy kolopejek jsou ozdobené lemováním, některé druhy, například Kalanchoe blossfeldiana, vás navíc potěší docela pěkným květenstvím. Kolopejky jsou takzvané krátkodenní rostliny, pokud jim tedy zkrátíme den na zhruba 9 hodin, nejlépe tak, že je už odpoledne přikryjeme například krabicí, rostlina založí na květy a během tří následujících měsíců opravdu vykvete.

Země původu: tropická Afrika
Výška:
20 až 30 cm
Světlo: světlé místo mimo dosah poledního slunce
Zálivka:
mírná, v době květu a růstu hojnější
Množení:
stonkovými nebo vrcholovými řízky

Pteris cretica neboli hasivka či křídelnice
Hasivka či křídelnice (Pteris cretica)
Hasivka či křídelnice (Pteris cretica)

Tuhle malou kapradinu s dělenými listy si zamilujete. Je zřejmě nejodolnější ze všech kapradin, co se týče světla a tepla, je vcelku nenáročná. Je to ideální pokojovka na pěstování ve skupině, slušet jí to bude vedle dalších kapradin nebo jiných rostlin, které jsou stejně nenáročné na světlo. Je to přesně ten typ rostliny, kterému se bude dařit i v zastrčeném koutu pokoje. Škodí jí jen suchý vzduch, na ten pozor, hasivku tedy také můžete postavit do misky s vlhkými oblázky.

Země původu: ostrov Kréta
Výška:
25 až 40 cm
Světlo:
polostín
Zálivka:
hojná, v zimně ji omezíme
Množení:
výtrusy nebo dělením trsů

Fitónie neboli hadí kůže
Fittonia verschaffeltii
Fittonia verschaffeltii

Tahle nízká plazivá bylina je oblíbená kvůli bohatým listům, které jsou ozdobeny výraznými stříbřitými nebo červenými žilkami. Je náročnější na zálivku a vzdušnou vlhkost, ale její pěstování zvládnete, když ji zasadíte do terária nebo do nahoře otevřené skleněné koule, ve které bude mít to správné klima. Pokud fitónii ponecháte v květináčku, nezapomeňte ji rosit nebo ji postavte do misky s vlhkými oblázky. Průběžně zaštipujte vytáhlé stonky, aby si rostlinka udržela pěkný tvar.

Země původu: jižní Amerika, deštné pralesy v Peru
Výška:
25 až 30 cm
Světlo:
stinné místo
Zálivka:
mírná, ale zeminu nenechte vyschnout
Množení: řízky

Reklama