Zahrada

15. října 2019 08:00

Simona Sedláčková

Jak se na podzim postarat o zahradní nábytek: Každý materiál si žádá své

Období, kdy jsme si mohli užívat odpočinek a stolovat na zahradě, terase či na balkoně, pro letošní rok končí. Je na čase postarat se o zahradní nábytek, aby nám mohl i příští rok skvěle sloužit a aby takových let bylo co nejvíce. Víte, jak ošetřit nábytek dřevěný a co vyžaduje hliník nebo plast?

Vybrat pro svou zahradu či terasu ideální nábytek vyžaduje mnohem více než jen pohled na jeho barvu a ladné tvary. Je třeba vzít vúvahu především materiál, ze kterého je vyrobený, a tím pádem i snadnost či složitost údržby. I když mnohé materiály bývají označeny jako bezúdržbové, neznamená to, že se o nábytek nebudete muset vůbec starat.

Hliníkový nábytek

Vpodstatě ho můžeme opravdu označit jako bezúdržbový. Občas je jen potřeba omýt ho proudem vody zhadice a nechat oschnout. Na zimu je vhodné hliníkový nábytek uklidit do bezmrazé a suché místnosti.

Nábytek zušlechtilé oceli

Vyžaduje pouze důkladné omytí proudem vody a následné osušení. Na zimu je lepší, uklidit nábytek do suché místnosti. Pozor však na dřevo a výplety, se kterými bývá ocel často kombinována.

Nábytek se syntetickým výpletem

O tento druh nábytku pečujeme podle toho, jaký materiál byl použit na kostru. Jinak syntetické výplety bývají velmi odolné a často si i zachovávají vzhled přírodního materiálu (ratanu). Údržbu výpletu provádíme houbičkou, namočenou vneagresivním čistícím prostředku a proudem vody. Na zimu nábytek ukládáme do bezmrazého a suchého prostoru.

Teakový nábytek

Časem teak charakterizuje našedlá patina, které se můžeme zbavit lehkým přebroušením a napuštěním teakovým olejem, který oživí barvu dřeva a zlepší jeho pružnost a odolnost. Na zimu je vhodné teakový nábytek uklízet, jinak se na něm snadno uchytí lišejník.

Nábytek změkkého dřeva

Vyžaduje každoroční obnovu nátěru a má jen relativně krátkou životnost. Bez pořádné péče a úklidu pod střechu na zimu se neobejde. Přesto je, pro svou nízkou cenu, stále oblíbený.

Přírodní ratan

Ratan je velmi oblíbený, ale vyžaduje stálou péči. I přes ochranné laky není schopen odolávat prudkému slunci a dešti, je potřeba ho uklízet i během sezony pod střechu. Ratan nesprchujeme, pouze otíráme vlhkou houbičkou a na zimu musí bezpodmínečně do sucha a mimo dosah mrazu. Po čase je vhodné ratan přelakovat.

Nábytek zplastu

Plast je stále velmi oblíbený, nevyžaduje téměř žádnou péči, pouze občasné omytí čisticím přípravkem a vodou. Na zimu ho však raději uskladněme vbezmrazém prostoru. Už jen proto, že je velmi lehký a podzimní vítr by ho mohl roznést po celé zahradě.

Určitě je ale lepší dát přednost jiným materiálům. Plastový nábytek sice na zahradě pár let vydrží, ale pokud skončí v přírodě, zůstane tam prakticky navždycky. Plast byl populární v devadesátých letech, dnes bychom měli dát přednost dřevu nebo kovu. Zahrada bude vypadat lépe a příroda nám poděkuje.

Sdílejte článek

Přečtěte si také