Kam pro jarní kytici? Zapomeňte na květinářství, čerstvé květy seženete jinde
Větve pučí, petrklíče rozkvétají a pulty květinářství rozsvěcuje narcisová žluť. Taky cítíte ten příval energie, když vidíte, jak příroda přichází k životu? Pokud ano, určitě budete chtít tuhle vizuální baterku neustále na očích, třeba na jídelním stole. Z krásy běžných řezaných květin se vám ale možná obrátí žaludek, až odhalíte jejich skrytou ohavnost. Víte, ze kterých květin se můžete beze studu radovat?
Vykoukla z cibulky, vyrostla z vody a sluníčka a na konci svého cyklu přirozeně uvadne. Říkáte si, co je na růži z běžného květinářství neekologického, nehezkého? Třeba množství emisí vypuštěných do ovzduší při její přepravě. Voda, kterou „vycucla“ africkým domorodcům bojujícím o její zdroj. Chemikálie, které byste z ní mohli ždímat. A ještě nejsme u konce. Proč drtivá většina květin patří k ekologickým i humanitárním zlům?
Kam na poctivou a ekologickou květinu?
Příroda
Co v ní utrhnete, můžete bez výčitek vrátit zpět. Takhle květina je stoprocentně rozložitelná, přirozeně krásná a voňavá.
Ekologická květinářství
Ekologická témata poslední roky hýbou médii. Zašli jsme příliš daleko, naše planeta skousla mnoho, ale zdevastovat se nenechá. Ekologie se dotkla všemožných oblastí, květin nevyjímaje, a spolu s tím vznikla řada alternativních květinářství.
Květiny, které tu pořídíte, vyrostly bez nánosů chemikálií a většinou v místě prodeje. Jejich pěstování neohrozilo nikoho na životě a ani z něj nevysosalo veškerou životní energii. Zadejte si do vyhledáváčku sousloví „ekologické květinářství“ a budete koukat, kolik férových prodejen květin se vyklubalo nejen v Praze.
Semenářství
Jak mít dohled nad růstem květiny/rostliny od semínka po květ? Vychovejte si ji vy! Dbejte na lokálnost květin/semen. Chceme přece srazit uhlíkovou stopu na minimum, že?
Jak si zajistit přísun čerstvých květin?
Držte krok se sezonou
Sezonní květina toho s velkou pravděpodobností tolik nenacestovala.
Selektuje podle značky„fair trade“
Tohle sousloví je vizitkou dobrých lidských úmyslů. Květiny vypěstované pod touto visačkou mají hezkou duši, neboť ti, kteří se podíleli na jejím rozkvětu, pracovali za důstojných podmínek. A inkasovali přiměřenou odměnu.
Neberte vyšperkovanou květinu
Drátek kolem gerbery může květinu ozvláštnit. Stejně bychom ji ale raději nechali v regálu. Tyto květiny mívají propíchnutý květ nebo stonek. Jakékoliv vnější zásahy květinu oslabují. A vadne rychleji.
Volte trvanlivé květiny
Některé hrnkové květiny se skloní k matce zemi stejně rychle jako řezané. Jejich tradice ale u nás přetrvává, a milovník květin má tak vysoké šance, že radost z koupě tak rychle neuvadne.
Se skromností nejdál dojdeš
Není po ruce ekologické květinářství, v centru města aby i plevel pohledal a vaše manželka by vás zabila, kdybyste nepřišel na její narozeniny domů s květinou? Za jeden nákup v konvenčním květinářství biti nebudete. Držte se ale menšího počtu květin.
Jediná růže z keňské oblasti Naivasha spolkne během své cesty 1,5 litru vody! A teď k tomu připočtěte nálož aplikovaných chemikálií…
Jako Malý princ
Kdo má zahrádku, ví, že růže nevyroste jen tak. Vyžaduje měsíce péče. Chovejme respekt k přírodě jako k ostatním lidem.
Přirozená květina je nádherná květina
Díky bohu, že vynález celofánu je na ústupu. Stejně jako zapouzdřené orchideje v plastových krabičkách. Jakýkoliv další (umělý) materiál na květině je na škodu. Volte přirozenost.
Jak je to květinami zběžných květinářství?
Samá chemie
Herbicidy, fungicidy, insekticidy. Aby květiny přežily nálety škůdců, plísní a plevele, potřebují silný štít. Ten jim poskytne zbrojař jménem člověk. Zaměstnanci květinových farem je nastříkají silnou vrstvou zmíněných látek, což má nehezký vedlejší efekt…
Nemoc jako bonus k práci
Květinoví magnáti svým zaměstnancům v rozvojových zemích často ani neposkytnou ochranné oděvy a masky. Všechny výše jmenované toxické látky tak zaměstnanci vdechují a vstřebávají. To se podepisuje na jejich dýchacích cestách, neurologickém systému a často bohužel i zdraví ještě nenarozených lidí. Samovolné potraty tu nejsou ničím výjimečným.
Nedostatek vody
Až 70 procent růží prodávaných v Evropě pochází z keňské oblasti Naivasha. Potřeba vody pro provoz květinových farem je enormní a (stále ještě) tuto potřebu uspokojuje jezero Naivasha. Co ale už neuspokojuje, je potřeba pitné vody domorodců.
Dlouhé cesty
Jasně, dováží se sem (do Evropy) řada věcí od banánů po elektroniku. Konvenční řezané květiny ale mnohdy stihnou zavítat rovnou na tři kontinenty, než se dostanou na náš stůl. Sklidí se v Africe nebo Jižní Americe, otočí se na burze v Amsterdamu a až odtud putují do koncových zemí. Kytice o deseti květech podle serveru Veronica.cz spolkne až půl litru ropy.
Vysávání energie
Chlad čerstvě sklizeným květinám lahodí. Ty řezané z Keni nebo Ekvádoru mívají kliku, neboť během své cesty na stůl zákazníka v podstatě nepoznají polibek slunce. Na svou první cestu čekají v obřích klimatizovaných skladech, na letiště se projedou v kamionech s chladicím systémem a po přistání se opět svezou v pojízdné lednici. V supermarketu se pak vystaví v obří lednici. A tisíce nacestovaných kilometrů je to poslední, co byste při pohledu na dokonalé květy tipli…
Malé platy
Kromě nemocí a sucha „darují“ domorodým pracovníkům ještě mizerné platy. Přes všechno zlo, které páchají na domorodcích a jejich zemích, zůstávají květinové farmy důležitým místem. Práce v těchto oblastech moc není, a tak přijde vhod i těch pár šilinků. Majitele byznysů to staví do výhodné vyjednávací pozice. A tím se bezmocné postavení domorodců upevňuje.
Infikují planetu
Postřiky se mísí s kyslíkem, další odpadní chemikálie s podzemní vodou a koneckonců samotná květina se do země jen tak nevstřebá. Z růže nebo tulipánu tak zůstává krásná prázdná schránka.
Otravují přírodu zbytečnými plasty
A nakonec plastové obaly ani stuhy žádný kompostér nepřechroustá. Kytice ze supermarketů a konvenčních květinářství v plastových „kornoutech“ jen otravují planetu zbytečným odpadem.