Zahrada

25. srpna 2014 06:00

Markéta Zídková

Rostliny, které od vás odeženou komáry

Koušou vás komáři, ale odmítáte používat chemické přípravy? Pomozte si v přírodě.

Celou zimu se těšíte na to, až budete moci sedět do noci venku nebo alespoň si dokořán otevřít okno. A pak přijde léto a zase z toho nic není – kvůli komárům nemůžete venku vydržet, a pokud si nenainstalujete síť do okna, tak se na večer neodvažujete pouštět do místnosti ani čerstvý vzduch.

Chemie není tak neškodná, jak se tváříExistuje řada možností, jak s nimi zatočit – speciální elektrické přístroje do zásuvek na principu ultrazvuku, ale i se směsmi na bázi insekticidů, spreje, které se aplikují na oblečení i přímo na pokožku, spirály, které zapálíte a dáte pod stůl. Účinnou látkou v těchto přípravcích je ale například Diethyltoluamid (DEET), který sice spolehlivě zlikviduje komáry, ale pro člověka a životní prostředí není zrovna požehnáním. V elektrických odpařovačích do zásuvky je zase například látka esbiothin, díky ní je užitá směs v přístrojích klasifikována jako nebezpečná ve smyslu směrnice 1999/45/ES, další účinný insekticid v konkurenčním výrobku je prallethrin, vysoce toxický pro vodní organismy.

Ještě že existuje běžná příroda. Takže můžete sáhnout po známé rostlině s názvem vratič obecný (Tanacetum vulgare), který funguje téměř stoprocentně. To je taková ta vyšší květina s drobnými žlutými květy, která roste podél cest. Když se ji snažíte utrhnout, pěkně se říznete (viz fotogalerie). Bohužel vám bude doma asi smrdět, takže ho používejte spíše v méně frekventovaných prostorách.

Na zahrádce můžete pěstovat libeček lékařský (Levisticum officinale), který využijete jako přírodní maggi do polévky, zároveň spolehlivě odpudí komáry. Podobně také šalvěj (Salvia), kterou svažte do snopečků a rozvěste po místnosti. Komáři také nesnášejí citronovou trávu (Cymbopogon citratus), která člověku zpravidla úžasně voní, ale savý hmyz zaručeně odpudí.

Další užitečné rostliny najdete v naší Encyklopedii.Fungují také aromalampičky, vyzkoušejte eukalyptus nebo třeba čajový olej. A nakonec česnek, zda vás ochrání proti úpírům, to je otázka, ale před komáry zaručeně.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky léto příroda česnek šalvěj libeček lékařský vratič obecný blahovičník voňatka citronová

Přečtěte si také