Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Rostliny, které od vás odeženou komáry

Koušou vás komáři, ale odmítáte používat chemické přípravy? Pomozte si v přírodě.
Vydáno: 25.08.2014
Komáři se nechají odpudit vůněmi
Autor: Thinstock Komáři se nechají odpudit vůněmi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Celou zimu se těšíte na to, až budete moci sedět do noci venku nebo alespoň si dokořán otevřít okno. A pak přijde léto a zase z toho nic není – kvůli komárům nemůžete venku vydržet, a pokud si nenainstalujete síť do okna, tak se na večer neodvažujete pouštět do místnosti ani čerstvý vzduch.

Chemie není tak neškodná, jak se tváří
Existuje řada možností, jak s nimi zatočit – speciální elektrické přístroje do zásuvek na principu ultrazvuku, ale i se směsmi na bázi insekticidů, spreje, které se aplikují na oblečení i přímo na pokožku, spirály, které zapálíte a dáte pod stůl. Účinnou látkou v těchto přípravcích je ale například Diethyltoluamid (DEET), který sice spolehlivě zlikviduje komáry, ale pro člověka a životní prostředí není zrovna požehnáním. V elektrických odpařovačích do zásuvky je zase například látka esbiothin, díky ní je užitá směs v přístrojích klasifikována jako nebezpečná ve smyslu směrnice 1999/45/ES, další účinný insekticid v konkurenčním výrobku je prallethrin, vysoce toxický pro vodní organismy.

Ještě že existuje běžná příroda. Takže můžete sáhnout po známé rostlině s názvem vratič obecný (Tanacetum vulgare), který funguje téměř stoprocentně. To je taková ta vyšší květina s drobnými žlutými květy, která roste podél cest. Když se ji snažíte utrhnout, pěkně se říznete (viz fotogalerie). Bohužel vám bude doma asi smrdět, takže ho používejte spíše v méně frekventovaných prostorách.

Na zahrádce můžete pěstovat libeček lékařský (Levisticum officinale), který využijete jako přírodní maggi do polévky, zároveň spolehlivě odpudí komáry. Podobně také šalvěj (Salvia), kterou svažte do snopečků a rozvěste po místnosti. Komáři také nesnášejí citronovou trávu (Cymbopogon citratus), která člověku zpravidla úžasně voní, ale savý hmyz zaručeně odpudí.

Další užitečné rostliny najdete v naší Encyklopedii.Fungují také aromalampičky, vyzkoušejte eukalyptus nebo třeba čajový olej. A nakonec česnek, zda vás ochrání proti úpírům, to je otázka, ale před komáry zaručeně.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Vodní meloun, odrůda, SUGAR BABY

Je meloun ovoce, nebo zelenina? A jak vybrat v obchodě ten správný?

Usušit a pak dát do oleje a máte středomořskou pochoutku

5 rad, jak vybrat sušičku na ovoce a zeleninu

Zavařené potraviny si uchovávají řadu cenných látek

Zamrazit, nebo zavařit? Co je lepší?

Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama