Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Roubované melouny plodí i začátečníkům

Sazenice melounu vodního je vhodné vysazovat právě nyní, v polovině května po posledních mrazech. V čem jsou jiné ty roubované? A proč se vůbec melouny roubují? Poslechněte si na videu, co na to pěstitel.
Vydáno: 15.05.2014
Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Tady nabízíme meloun vodní v odrůdě CRIMSTAR F1. Je naroubován na speciálně vyšlechtěnou podnož s bohatým kořenovým systémem, který jí umožňuje bohatě plodit i v méně příznivých podmínkách,“ říká pěstitel a zahradník Milan Cihlář.

Z jedné rostliny se dá sklidit až dvanáct plodů

Kam se sazenicí: Rostliny vyžadují slunnou polohu, zelinářskou půdu (můžete ji vyhnojit kompostem či zetlelým hnojem). Roubované melouny potřebují spon minimálně 2 x 3 m. U sazenic zasypáváme zeminou pouze podnož, roub musí vyčnívat nad povrch, aby nezakořenil. Proč roubujeme
Tím hlavním důvodem je ochrana rostlin před půdními houbovými chorobami. Takové rostliny mají mnohem mohutnější kořenový systém, rychleji rostou, plodí více a větší plody i s minimální péčí během vegetace a i když nemáme nejvýživnější půdu. Nemusejí se téměř zalévat. Jsou méně náchylné na plíseň.
Pokud se o to přesto pokusí, musíme kořínky opatrně odstranit.

Zálivka: Hned po výsadbě rostliny důkladně zalijte. V průběhu vegetace je pak pravidelná zálivka, zvlášť pokud melouny pěstujete na slamnatém hnoji či kompostu, základem kvalitní úrody. V suchém období spotřebuje jedna sazenice až deset litrů vody denně.

Speciální černý meloun v ceně 6-ti tisíc dolarů roste jen na ostrově Hokkaido v Japonsku. Je prý velmi sladký. Řada pěstitelů se shoduje, že roubované melouny nemusejí zalévat skoro vůbec, stačí prý jednou za měsíc.

Hnojení: Pokud jsme půdu před výsadbou důkladně prohnojili organickými hnojivy (hnojem, kompostem), není nutné ještě přihnojovat během vegetace. Možné je přihnojovat vybraným komplexním hnojivem posilujícím plod a květ.

Sklizeň: Na první úrodu se můžeme těšit kolem poloviny srpna. Určit zralost melounu je těžké. Zkuste si pamatovat, který vyrostl jako první a sklízet podle toho.

Autor: Zuzana Schneidewind, kamera: Jan Kundera

Mohlo by vás zajímat:

Petúnie jsou oblíbené pro své záplavy květů

Připravte si truhlíky na letničky. Brzy bude po třech zmrzlých

Tneto krasavec byl pokřtěn jako Flora Marita. Jeho cibule určitě ještě nemáte. Začnou se prodávat až letos.

Flora Marita. Seznamte se s novým tulipánem

Střecha hmyzího domku se dá vybudovat z rostlin, které rostou na kůře - z netřesků, jímž vyhovuje přímé slunce.

Postavte si hmyzí hotel. Proč ho mít na zahradě?

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama