reklama

Vodní meloun: Jak si na zahradě vypěstovat zdravé letní osvěžení

Lenka Valjentová
23. května 2019
Teplá léta přejí pěstování melounů i na našich zahradách, tak proč to nezkusit! Vodní meloun skvěle chutná, lákavě voní, má málo kalorií, hydratuje a detoxikuje – a to je jen část z mnoha benefitů, které nabízí. Je tak ideálním zdravým letním osvěžením, chránícím nás před civilizačními chorobami. Poradíme, jak na to, abychom si vypěstovali vlastní bohatou úrodu, jaké odrůdy si vybrat, neboť vodní meloun není jenom červený.
reklama

Meloun vodní (Citrullus lanatus) obsahuje až 92 % vody a dále vitamin C, betakaroten, kyselinu listovou, vlákninu, z minerálních látek železo, mangan, draslík, vápník, hořčík a zinek. Je chutný, výživný, má málo kalorií a skvěle hydratuje. Je meloun ovoce, nebo zelenina? To se dozíte zde.

Meloun účinky

  • Vodní meloun je skvělým pomocníkem při detoxikaci organismu a hubnutí, protože přispívá k rychlejšímu vylučování škodlivých látek z těla a pomůže zbavit se přebytečných kilogramů.
  • Je silně močopudný, a tak pomáhá při léčení potíží s ledvinami.
  • Jemná vláknina dužiny posiluje stěny střev a podporují trávicí systém.
  • Vitamin C podporuje imunitu a celkový dobrý zdravotní stav.
  • Betakaroten se v lidském těle přeměňuje na vitamín A, který je důležitým antioxidantem, jenž nás chrání před civilizačními chorobami.
  • Kyselina listová významně ovlivňuje tvorbu krve a v těhotenství snižuje riziko vrozených vývojových vad plodu.
  • Vodní melouny obsahují vysoký obsah lykopenu, antioxidantu, který udržuje srdce zdravé a zabraňuje škodám způsobeným volnými radikály v těle.
  • Neméně zdravá jsou melounová jadérka, jejichž vysoký obsah vlákniny pomáhá při trávení. Je v nich mj. aminokyselina citrulin, která působí jako antioxidant, podporuje krevní oběh, srdce, posiluje paměť a zlepšuje erekci. Navíc jde o zásobárnu vitaminů B a C, hořčíku, draslíku i železa. Čaj zmelounových jadérek je močopudný afunguje jako skvělá prevence proti ledvinovým kamenům.

Pravidla pěstování vodního melounu na zhadradě

  1. Meloun vodní je teplomilná plodina svysokými nároky na teplo, citlivá na kolísání teplot i závlahy. Pro pěstování zvolíme místo v závětří, kam svítí celý den slunce, rozhodně je nedáváme na záhon zastíněný stromy.
  2. Meloun vodní potřebuje dobře propracovanou a propustnou půdu bohatou na humus a živiny, základem je kompost nebo uzrálý chlévský hnůj. Vyžaduje lehčí půdy hlinitopísčité až hlinité. Naprosto nevhodné jsou půdy těžké, studené a zamokřené. Melouny můžeme pěstovat jako tykve přímo na kompostu.
  3. Nikdy bychom neměli pěstovat vodní melouny na záhonu, kde byly loni dýně, patisony nebo cukety, abychom zamezili výskytu chorob a škůdců.
  4. Pro úspěšné pěstování melounů je výhodné mulčování půdy černou netkanou textilií nebo černou polyetylénovou fólií, které prohřívají půdu, podporují rychlejší růst, šetří vláhu a brání zaplevelení. Pokud melouny nepěstujeme na textilii či fólii, půdu kolem roslin pravidelně kypříme a zbavujeme plevelů.
  5. Výsev melounů pro předpěstování sadby provádíme od poloviny do konce března. Použijeme lehký výsevní substrát sperlitem. Nejdůležitější je teplota, která by po celou dobu klíčení měla být konstantní, optimální teplota pro klíčení vodního melounu je kolem 22 °C, rozhodně nesmí klesnout pod 18 °C. Triploidní odrůdy melounů (takzvané bezsemenné melouny) potřebují pro klíčení teplotu 22–25 °C. Jen tak, spolu sdostatkem světla, předpěstujeme silné a kompaktní sazenice.
  6. Zdravé sazenice melounu vodního vysazujeme na záhon od poloviny května do sponu 90–120 × 40–50 cm. Optimálně vyvinutá sazenice má 3–4 pravé listy. Sazenice při výsadbě zasypeme zeminou až po první listy a ještě přihrneme zeminou. Rostliny budou mít bohatší kořenový systém, lépe budou růst a plodit. Do jedné výsadbové jamky dáváme po dvou sazenicích.
  7. Semena můžeme zkusit vysít rovnou na záhon. Dbáme na teplotu, která se musí pohybovat okolo 23 °C. Melouny by měly vyklíčit po několika týdnech. Z předpěstované sadby ale budeme mít první plody o 3–4 týdny dříve než z výsevu.
  8. Rostliny vodních melounů je nutné pravidelně zalévat, v období sucha je spotřeba vody ještě vyšší. Účinnější je intenzivní zálivka zhruba dvakrát týdně než častější zalévání malými dávkami. V období zrání plodů vodních melounů omezíme zálivku, aby nedocházelo k uhnívání a praskání plodů. Melouny potřebují dostatečný přísun živin, proto je vhodné je pravidelně přihnojovat hnojivem bohatým na dusík.
  9. Zralý vodní meloun poznáme podle zaschlých stonkových úponků a klasické kličky, kterou tvoří stopka. Slupka zralých melounů je lesklá a v místě styku s půdou nažloutlé barvy. Zralé melouny vydávají dutý zvuk.
  10. Melouny mají tuhou slupku a lze je skladovat i 3 měsíce po sklizni při teplotě 5 °C a relativní vzdušné vlhkosti 85–90 %. Plody ovšem po celou dobu skladování zrají. Svoji chuť si ponechají 2–3 týdny, poté se chuťové vlastnosti pomalu zhoršují.

Co asi děláme špatně, že nám meloun chřadne

Žloutnutí listů

"Pokud pěstujeme melouny na přemokřených půdách, kořeny nemohou dýchat, což se projevuje žloutnutím listů. Přestože meloun vodní potřebuje k růstu dostatek vláhy, přemokřená půda mu vadí. Rostliny většinou zastavují růst, a pokud se nedostatek nepodaří odstranit, hynou. Prevencí je pěstování v lehčích, dobře propustných půdách," vysvětluje pěstitel Jan Prášil

Praskání plodů

Za praskáním plodů je nejčastěji nepravidelný přísun vody. "V době zrání plodů by tedy měla mít rostlina pokud možno stále stejný přísun vody. Hrozí-li v době zrání velké sucho, měli bychom melouny často zalévat, aby po prvním dešti plody nepopraskaly. Zalévat bychom měli velkými dávkami vody v delších intervalech. Na prasklých plodech se brzy objeví napadení hnilobami, takže rychle sníst," doporučuje Jan Prášil.

Doporučené odrůdy pro pěstování vodního melounu

Bezzsemenný vodní meloun Granate F1

Lahodná hybridní odrůda triploidního melounu, který netvoří semena, má pevnou, jasně červenou a velice sladkou dužinu. Plody jsou oválné, se zelenou pruhovanou slupkou, v optimálních podmínkách váží 5–7 kg.

Vodní meloun Primaorange F1 s oranžovou dužninou

Raný hybrid s jasně oranžovou dužinou obsahuje velmi málo malých semen. Plody kulovitého tvaru dorůstají hmotnosti 2,5–4 kg. Pokožka plodů je zelená s tmavými pruhy. Je velmi sladký, obsah cukru je 11–12 %.

Vodní meloun Primagold F1 se žlutou dužinou

Velmi raný hybrid se žlutou dužinou obsahuje velmi málo semen. Plod je kulatý, tmavě zelený se světle zeleným žíháním a hmotností kolem 2,5 kg. Je velmi sladký, s obsahem cukru 12–13 %.

Vodní meloun Crimson sweet se zářivě červenou dužinou

Oblíbená raná odrůda soválně kulatými plody. Plod je světle zelený stmavozelenými pásky. Dužina je zářivě červená, sladké chuti. Délka vegetace je 80–85 dnů, hmotnost plodů je až 10kg. Odrůda je teplomilná, vyžaduje dostatek vláhy, vhodné je mulčování půdy fólií.

Velmi raný vodní meloun Sugar baby

Velmi raná odrůda vodního melounu s vegetační dobou 75–80 dnů. Plody váží 3–5 kg, jsou pevné, s tmavě zelenou proužkovanou pokožkou. Dužina je sytě červená, poměrně pevná, velmi sladká.

Vodní meloun v kuchyni

Melouny se nejčastěji konzumují čerstvé jen tak, jsou ideální do ovocných a zeleninových salátů, jako příloha k masu, sýrům i uzeninám. Dělá se z nich pyré, sorbety, nanuky, studené polévky a dokonce i originální pizza nebo melounové sendviče. Rozmixované nebo nakrájené melouny se přidávají do alkoholických koktejlů a nealkoholických nápojů. Melounová jadérka se dají v syrové formě, avšak mnohem chuťově zajímavější budou opražené v troubě s olivovým olejem.

Zdroje: cs.wikipedia.orgdsservis.eu, pěstitel Jan Prášil

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama