Zahrada

22. května 2014 10:57

Markéta Zídková

Rozkvetlá okna

Už naše babičky a prababičky věděly, že okna jsou výkladními skříněmi jejich domovů.

Na venkově byly parapety i těch nejchudších stavení plné květin. Rozkvetlá okna totiž zdobí byt hned dvakrát – při pohledu zvenku i zevnitř.

Pokud se rozhodnete k pěstování rostlin v oknech, musíte si uvědomit několik základních faktorů ovlivňujících výsledek vašeho snažení. Rozdíly ve skladbě květin ve městě a na venkově se sice v posledních letech značně stírají, ale přece jen ne zcela. Například do oken rekreačních a roubených chalup a historických staveb patří zcela specifické druhy zeleně.

Značně odlišné pěstitelské podmínky nabízejí dvojitá okna s větším meziokenním prostorem ve starší zástavbě, obyvatelé bytů s moderními okny a úzkým parapetem mohou jen závidět. V prvním případě je možné mezi okna umístit i větší chladnomilnější rostliny. Ve druhém případě se pěstitelské podmínky blíží bytovým, rostliny umístěné u okna mají jen větší světelný požitek, který směrem do místnosti rapidně ubývá.

Dalším důležitým kritériem je samozřejmě orientace okna podle světové strany. Pokud máte okno na sever, nechte si zajít chutě na pelargonie, které touží po plném slunci, a raději zvolte jinou rostlinu. Pokud hledáte letničku na venkovní parapet, pak třeba netýkavku, pokud pokojovou rostlinu, pak například rozmarýn. V následujícíh čtyřech dnech si vždy řekneme, na jaké okno se hodí která rostlina – na sever, jih, východ a západ.

(vot)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky okno parapet netýkavka rozmarýn lékařský pelargónie (muškáty)

Přečtěte si také