Zahrada

4. června 2020 08:00

Matouš Hartman

10 nejkrásnějších růžových zahrad: Vydejte se za romantikou

Růžová zahrada neboli rozárium je snad tím nejkrásnějším kouskem zeleně. Má sice trny, ale úchvatně kvete i voní. Růžové zahrady jsou často součástí zámeckých parků a veřejnost do nich může, lze je ale zřídit i na vlastní zahradě. Mnohdy se ani nemusíte moc snažit, aby vypadaly skvěle. Divokost pnoucích růží je často romantičtější než precizně upravené tvary růžových keřů.

První růžová zahrada vyrostla vPaříži na přelomu 18. a 19. století. Kolébkou rozárií je tak Francie, ale brzy se růžové zahrady objevily po celém světě. Některé velké, jiné menší, některé soukromé, jiné veřejné.

Největší kolekce růží se nachází vněmeckém Sangerhausenu, následuje třeba rozárium vBuenos Aires, kde se nachází 1 200 druhů a kultivarů obklopených palmami, nebo zahrada Královské národní růžové společnosti v Británii, kde roste 30 tisíc růží.

Proč tak milujeme růže?

Růže a jejich pěstování má v Evropě tradici, která sahá až do starověku, kdy se sem dostaly z Asie. Zvlášť v Římě byly velice oblíbené. Během středověku se pěstovaly zejména v klášterech a lehce upadly v zapomnění. O jejich renesanci se postarali Francouzi na počátku 19. století. Od té doby jejich význam rostl a od poloviny 19. století se začaly objevovat nové odrůdy.

Podívejte se do galerie, kde najdete krásné ukázky růžových zahrad:

Další články o růžích:


Přečtěte si také