Růže jsou úžasný přírodní lék. Udělejte si z květů čaj, růžovou vodu, med nebo olej

Okvětní plátky růží svou jemnou silou dezinfikují, uklidňují sliznice dýchacích cest i trávicího traktu, ale především dělají dobře ženám. Blahodárná je i samotná vůně růží, zklidňuje, mírní pocity úzkosti a navozuje pohodovou náladu. V lidové medicíně se využívají květy plané růže šípkové a z pěstovaných nejvíc růže stolisté a damašské.

Růže pocházejí nejspíš z Persie, odkud se postupně rozšířily do Řecka a celé Evropy. Vonné esence z květů růží získávali už staří Egypťané, Řekové a Římané. Postup extrakce byl ale velmi náročný a drahý, takže růžový extrakt používali pouze faraoni, králové a královny.

Růže byla vždy symbolem lásky a vyhledávaným afrodiziakem, prý dokázaly omámit ženy tak, že snadno a rychle podlehly mužským milostným hrám. Podle pověsti královna Kleopatra svedla římského vojevůdce Marka Antonia, když stála po kolena v růžích.

V křesťanské věrouce je růže symbolem Panny Marie.

Využití okvětních lístků růží

Z růží se odnepaměti vyráběly léčivé nápoje, šťávy, sirupy, med, růžová voda nebo olej. „Perský učenec Avicenna byl zřejmě první, komu se před tisíci lety podařilo vyrobit růžovou vodu, která se používala proti mdlobám. Vyplachování úst růžovou vodou prospívá nejen zubům a dásním, ale i očím, které zbavuje zahlenění a únavy. Vdechování růžové vůně při aromaterapii pomáhá při všech ženských problémech od bolestí hlavy přes bolestivou menstruaci až po nepříjemné projevy menopauzy, svou vůní růže celkově harmonizují psychiku, zejména tu ženskou,“ vysvětluje bylinář Martin Kolár.

Ale to zdaleka není všechno, co květy růží umí. „Vnitřně pozitivně působí při různých zánětech v trávicím ústrojí, posilují játra a nervovou soustavu, pomáhají účinně proti depresi, úzkosti, smutku, nervozitě a nespavosti. Pro gynekologickou pohodu, krásu a duševní svěžest radím ženám vyzkoušet elixír (kapky) z růže damašské, stolisté a šípkové,“ doporučuje bylinkář a dodává: „Pro lepší spánek zkuste rozházet růžové okvětní plátky v ložnici. Čaj z růžových poupat vypitý před spaním vyvolává údajně prorocké sny.“

Jaké růže jsou léčivé

V lidové medicíně se po staletí využívá planá růže šípková (Rosa canina) a z pěstovaných nejvíc růže damašská (Rosa damascena) a nejvoňavější růže stolistá (Rosa centifolia).

Růže účinky

Okvětní plátky růže obsahují celou řadu cenných látek, zejména třísloviny, silice, flavonoidy, éterické oleje, citronellol, geraniol, nerol a další látky s protizánětlivým účinkem. Jejich květy dovedou jemně, ale účinně dezinfikovat a uklidňovat zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu. Květy růží pomáhají v období zvýšené psychické zátěže a stresu i na posílení celkové imunity organismu.

Kosmetický účinek růží je také neobyčejný – od osvěžení očí, vyhlazení vrásek až po ošetření popraskaných cévek a hnědých skvrn na pleti.

Růže šípková léčí bolest v krku

Růže šípková (Rosa canina) roste podél polních cest, na pastvinách a slunných stráních a na krajích lesů. Jako léčivka jsou známější šípky, červené plody plné vitaminu C, které dozrávají na podzim, blahodárné účinky na zdraví mají také voňavé růžové okvětní plátky, které se sbírají v pozdním jaru, když divoká šípková růže rozkvete do krásy.

  • Květy plané růže jako nálev mají zejména protizánětlivé účinky, zklidňují záněty sliznic především v trávicím ústrojí, ale pomáhají také při bolestech a zánětech v dutině ústní.
  • Okvětní lístky růže šípkové kdysi byly vyhledávané jako projímadlo, dnes se využívají spíše naopak.
  • Také jsou účinné při nepravidelné a bolestivé menstruaci a v menopauze.

Růže damašská pomáhá ženám

Růže damašská (Rosa damascena), zvaná také damascénská, turecká či bulharská, obsahuje éterické oleje, které se po staletí využívají pro své uklidňující, antibakteriální a protizánětlivé účinky.

  • Esenciální růžový olej z damašské růže se využívá při aromaterapii, vdechování vůně pomáhá při všech ženských problémech od bolestí hlavy přes PMS a bolestivou menstruaci až po nepříjemné projevy menopauzy.
  • Z růžových květů lze rychle připravit obklad na spáleniny a otoky. Okvětní lístky stačí pomačkat a přiložit přímo na postiženou kůži.

Růže stolistá proti rýmě i stárnutí

Intenzivně vonící růže stolistá (Rosa centifolia) obsahuje účinné látky, které omezují množení virů, a tak pomáhá při rýmě i chřipce a astmatu. Tonizuje organismus, minimalizuje riziko smutku, nervozity a deprese.

  • V kosmetice je růžová voda z růže stolisté vhodná pro zklidnění suché, citlivé a zejména stárnoucí pokožky. Pokud nemáte po ruce růžovou vodu, můžete si potírat pleť přímo růžovými okvětními lístky.

Sběr růžových květů

Růžová poupata sbírejte před rozvinutím, okvětní plátky ihned po otevření květů. Nejlépe je natrhat plátky růže během dopoledne. Nikdy nepoužívejte kupované růže, mohou být chemicky ošetřené!

Růžový čaj pro dobré trávení

Ingredience

  • 2 lžíce čerstvých okvětních plátků růže nebo 1 lžička podrcených usušených květů
  • 250 ml vroucí vody

Postup

Květy přelijte vroucí vodou, zakryjte, 10 až 15 minut nechte vyluhovat, sceďte.

Užívání

Nálev se pije vlažný, tři šálky denně. Můžete ho osladit medem. Nálev je lahodný samotný nebo můžete přidat pár lístků meduňky nebo máty. Při trávicích problémech popíjejte vlažný čaj po doušcích před jídlem. Vychladlým nálevem kloktejte několikrát denně při bolestech v krku.

Růžová voda pro krásu

Ingredience

  • plná hrst čerstvě natrhaných okvětních lístků růží
  • 250 ml destilované vody

Postup

Růžové květy zalijte destilovanou vodou, přikryjte pokličkou a pomalu přiveďte kvaru. Sejměte a přikryté nechte vychladnout. Potom růžové lístky pečlivě rukama vyždímejte. Růžovou vodu dejte do skleničky, uzavřete a vlednici skladujte nejdéle 10 dní. Pak si udělejte novou.

Použití

Růžová voda má zklidňující vliv na pokožku celého těla, pomáhá proti akné, dermatitidě a ekzémům. Předchází a léčí tmavé kruhy pod očima a otoky. Vyplachování úst růžovou vodou prospívá zubům a dásním.

Růžový med proti kašli a rýmě

Ingredience

  • 3 hrsti čerstvých růžových okvětních lístků
  • 500 ml vroucí vody
  • 400 ml kvalitního medu

Postup

Růžové květy zalijte vroucí vodou, zakryjte a nechte nejméně 24 hodin vyluhovat. Sceďte. Pak přiveďte k varu a smíchejte s medem. Už nevařte! Sirup nalijte do lahviček a dejte do ledničky.

Užívání

Med z květů růží je skvělý do bylinkových čajů (zázvorového, heřmánkového, bezového nebo lipového) při kašli a rýmě, pomáhá také při gynekologických problémech, v tom případě ho přidáme do například do čaje z kontryhelu, řebříčku nebo hluchavky.

Růžový olej na povzbuzení

Ingredience

  • okvětní lístky růží
  • bezbarvý medicinální olej

Postup

Otrhejte okvětní lístky a napěchujte je do sklenice se šroubovacím uzávěrem. Zalijte je až k hrdlu sklenice bezbarvým medicinálním olejem. Zašroubujte a umístěte na teplé místo, ale ne na přímé slunce. Jednou denně sklenici protřepejte, aby byly kvítky stále ponořené voleji a nezačaly plesnivět. Macerujte dva týdny, pak sceďte a uložte do chladu.

Použití

Domácí olej z růží hýčká pokožku, ale taky zvyšuje sebevědomí a duševní síly, povzbuzuje psychiku, pomáhá proti depresím a zmírňuje úzkost. Zkuste dát pět kapek růžového oleje a pět kapek levandulového oleje do difuzéru na noční stolek před spaním.

Kandované květy růží

Ingredience

  • čerstvě natrhané květy růží
  • bílek
  • moučkový nebo krystalový cukr

Postup

Čerstvě natrhané květy růží rozeberte na plátky. Musí být čisté, suché a neporušené. Vidličkou lehce prošlehejte bílek a štětečkem našlehaný bílek naneste na okvětní lístky z obou stran. Potom je opatrně obalte v prosátém cukru. Okvětní lístky obalené v cukru rozložte na mřížku, tvar můžete ještě upravit párátkem, a při pokojové teplotě nechte zhruba dva dny schnout. Dávejte pozor, aby teplota nepřekročila 50 °C, pak ztrácejí květy svou barvu i jemnou vůni.

Použití

Kandované růžové květy můžete použít hned třeba jako ozdobu na dort (z lístků můžete znovu složit květ). Nebo je skladujete v dóze nejlépe v lednici či dejte do mrazáku.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, www.healthline.comhealthbenefitstimes.comrose-drops.com, cs.wikipedia.org


Přečtěte si také