návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Květy růží jsou léčivé. Udělejte si domácí růžovou vodu, med nebo olej

Lenka Valjentová Martin Kolár , Aktualizováno: 08.06.2021
Léčivé květy růží. Udělejte si domácí růžovou vodu, med nebo olej
Autor: istock.com Léčivé květy růží. Udělejte si domácí růžovou vodu, med nebo olej
Růže patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším květinám. Květy růží nádherně vypadají, neodolatelně voní a možná překvapivě jsou léčivé. Okvětní plátky obsahují zejména flavonoidy, silice a třísloviny. Svou jemnou silou dezinfikují, uklidňují sliznice dýchacích cest i trávicího traktu, ale především dělají dobře ženám. Blahodárná je i samotná vůně růží, zklidňuje, mírní pocity úzkosti a navozuje pohodovou náladu. V lidové medicíně se využívá planá růže šípková a z pěstovaných nejvíc růže damašská a nejvoňavější růže stolistá. Nezkusíte si z květů růží udělat domácí růžovou vodu, olej nebo med? Určitě doporučujeme!

reklama

Růže pocházejí nejspíš z Persie, odkud se postupně rozšířily do Řecka a celé Evropy. Vonné esence z květů růží získávali už staří Egypťané, Řekové a Římané. Postup extrakce byl ale velmi náročný a drahý, takže růžový extrakt používali pouze faraoni, králové a královny. Růže byla vždy symbolem lásky a vyhledávaným afrodiziakem, prý dokázaly omámit ženy tak, že snadno a rychle podlehly mužským milostným hrám. Podle pověsti královna Kleopatra svedla římského vojevůdce Marka Antonia, když stála po kolena v růžích. V křesťanské věrouce je růže symbolem Panny Marie.

Léčivé květy růží: růže šípková  (Rosa canina) roste podél polních cest, na pastvinách a slunných stráních a na krajích lesů
Autor: istock.com Léčivé květy růží: růže šípková  (Rosa canina) roste podél polních cest, na pastvinách a slunných stráních a na krajích lesů

Jak květy růží pomáhají zdraví

Z růží se vyráběly léčivé nápoje, šťávy, sirupy, med, růžová voda nebo olej. „Perský učenec Avicenna byl zřejmě první, komu se před tisíci lety podařilo vyrobit růžovou vodu, která se používala proti mdlobám. Vyplachování úst růžovou vodou prospívá nejen zubům a dásním, ale i očím, které zbavuje zahlenění a únavy. Vdechování růžové vůně při aromaterapii pomáhá při všech ženských problémech od bolestí hlavy přes bolestivou menstruaci až po nepříjemné projevy menopauzy, svou vůní růže celkově harmonizují psychiku, zejména tu ženskou,“ uvádí bylinář Martin Kolár.

Návod na domácí masážní olej z máty, levandule, růží, třezalky a dalších léčivých bylin

Návod na domácí masážní olej z levandule, máty, růže, heřmánku a dalších bylin

Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin

Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

„Ale to zdaleka není všechno, co květy růží umí. Vnitřně pozitivně působí při různých zánětech v trávicím ústrojí, posilují játra a nervovou soustavu, pomáhají účinně proti depresi, úzkosti, smutku, nervozitě a nespavosti. Pro gynekologickou pohodu, krásu a duševní svěžest doporučuji ženám elixír Rosalen z růže damašské, stolisté a šípkové. Pro lepší spánek zkuste rozházet růžové okvětní plátky v ložnici. Čaj z růžových poupat vypitý před spaním vyvolává údajně prorocké sny.“

Léčivé květy růží: čaj z růžových poupat vypitý před spaním vyvolává údajně prorocké sny
Autor: istock.com Léčivé květy růží: čaj z růžových poupat vypitý před spaním vyvolává údajně prorocké sny

Jaké růže jsou léčivé

V lidové medicíně se využívá planá růže šípková (Rosa canina) a z pěstovaných nejvíc růže damašská (Rosa damascena) a nejvoňavější růže stolistá (Rosa centifolia). Okvětní plátky růže obsahují celou řadu cenných látek, zejména třísloviny, silice, flavonoidy, éterické oleje, citronellol, geraniol, nerol a další látky s protizánětlivým účinkem. Jejich květy dovedou jemně, ale účinně dezinfikovat a uklidňovat zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu. Květy růží pomáhají v období zvýšené psychické zátěže a stresu i na posílení celkové imunity organismu. Kosmetický účinek růží je také neobyčejný – od osvěžení očí, vyhlazení vrásek až po ošetření popraskaných cévek a hnědých skvrn na pleti.

Můžete si uvařit sirup, čaj, udělat růžovou vodu

Růže voní, ale hlavně léčí! Využijte jejich sílu, připravte si čaj i marmeládu

Šípky nejsou dobré jen na čaj nebo sirup

Blahodárné šípky: Využijte je pro své zdraví i krásu

Růže šípková léčí bolest v krku

Růže šípková  (Rosa canina) roste podél polních cest, na pastvinách a slunných stráních a na krajích lesů. Jako léčivka jsou známější šípky, červené plody plné vitaminu C, které dozrávají na podzim, blahodárné účinky na zdraví mají také voňavé růžové okvětní plátky, které se sbírají v pozdním jaru, když divoká šípková růže rozkvete do krásy.

Odborníci je řadí k super potravinám. Přitom jsou všude a zadarmo

Kudy teče, tam léčí. Recept na jednoduchý šípkový likér

Jak naložit léčivé byliny a koření do medu? Zkuste to třeba s levandulí

Jak naložit léčivé byliny a koření do medu. Zkuste to s lípou, levandulí nebo růží

Květy plané růže jako nálev mají zejména protizánětlivé účinky, zklidňují záněty sliznic především v trávicím ústrojí, ale pomáhají také při bolestech v krku a zánětech v dutině ústní. Okvětní lístky růže šípkové kdysi byly vyhledávané jako projímadlo, dnes se využívají spíše naopak. Také jsou účinné při nepravidelné a bolestivé menstruaci a v menopauze.

Jako léčivka jsou známější šípky, červené plody plné vitaminu C, které dozrávají na podzim, blahodárné účinky na zdraví mají také voňavé růžové okvětní plátky, které se sbírají v pozdním jaru, když divoká šípková růže rozkvete do krásy.
Autor: pixabay.com Jako léčivka jsou známější šípky, červené plody plné vitaminu C, které dozrávají na podzim, blahodárné účinky na zdraví mají také voňavé růžové okvětní plátky, které se sbírají v pozdním jaru, když divoká šípková růže rozkvete do krásy.

Růže damašská pomáhá ženám

Růže damašská (Rosa damascena), zvaná také damascénská, turecká či bulharská, obsahuje éterické oleje, které se po staletí využívají pro své uklidňující, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Esenciální růžový olej z damašské růže se využívá při aromaterapii, vdechování vůně pomáhá při všech ženských problémech od bolestí hlavy přes PMS a bolestivou menstruaci až po nepříjemné projevy menopauzy. Z růžových květů lze rychle připravit obklad na spáleniny a otoky. Okvětní lístky stačí pomačkat a přiložit přímo na postiženou kůži.

Léčivé květy růží: růže damašská (Rosa damascena), zvaná také damascénská, turecká či bulharská
Autor: istock.com Léčivé květy růží: růže damašská (Rosa damascena), zvaná také damascénská, turecká či bulharská

Růže stolistá proti rýmě i stárnutí

Intenzivně vonící růže stolistá (Rosa centifolia) obsahuje účinné látky, které omezují množení virů, a tak pomáhá při rýmě i chřipce a astmatu. Tonizuje organismus, minimalizuje riziko  smutku, nervozity a deprese. V kosmetice je růžová voda z růže stolisté vhodná pro zklidnění suché, citlivé a zejména stárnoucí pokožky. Pokud nemáte po ruce růžovou vodu, můžete si potírat pleť přímo růžovými okvětními lístky.

Léčivé květy růží: intenzivně vonící růže stolistá (Rosa centifolia)
Autor: istock.com Léčivé květy růží: intenzivně vonící růže stolistá (Rosa centifolia)

Sběr léčivých květů růží

Růžová poupata sbírejte před rozvinutím, okvětní plátky ihned po otevření květů. Nejlépe je natrhat plátky růže během dopoledne. Nikdy nepoužívejte kupované růže, mohou být chemicky ošetřené!

Léčivé květy růží: růžová poupata sbírejte před rozvinutím, okvětní plátky ihned po otevření květů
Autor: istock.com Léčivé květy růží: růžová poupata sbírejte před rozvinutím, okvětní plátky ihned po otevření květů

Růžový nálev pro dobré trávení

Ingredience

 • 2 lžíce čerstvých okvětních plátků růže nebo 1 lžička podrcených usušených květů 
 • 250 ml vroucí vody

Postup

Květy přelijte vroucí vodou, zakryjte, 10 až 15 minut nechte vyluhovat, sceďte.

Použití

Nálev se pije vlažný, tři šálky denně. Můžete ho osladit medem. Nálev je lahodný samotný nebo můžete přidat pár lístků meduňky nebo máty. Při trávicích problémech popíjejte vlažný čaj po doušcích před jídlem. Vychladlým nálevem kloktejte několikrát denně při bolestech v krku.

MÁTA: Jak vypěstovat peprnou bylinku a udělat domácí léčivý olej či mátovou zmrzlinu

Jak pěstovat mátu a udělat z ní domácí sirup nebo zmrzlinu

MEDUŇKA: Jak vypěstovat citronovou bylinku a vyrobit z ní super francouzský lék na uklidnění

MEDUŇKA: Jak vypěstovat citronovou bylinku a udělat přírodní kapky proti stresu

Domácí růžová voda pro krásu

Ingredience

 • plná hrst čerstvě natrhaných okvětních lístků růží
 • 250 ml destilované vody

Postup

Růžové květy zalijte destilovanou vodou, přikryjte pokličkou a pomalu přiveďte k varu. Sejměte a přikryté nechte vychladnout. Potom růžové lístky pečlivě rukama vyždímejte. Růžovou vodu dejte do skleničky, uzavřete a v lednici skladujte nejdéle 10 dní. Pak si udělejte novou. 

Použití

Růžová voda má zklidňující vliv na pokožku celého těla, pomáhá proti akné, dermatitidě a ekzémům. Předchází a léčí tmavé kruhy pod očima a otoky. Vyplachování úst růžovou vodou prospívá zubům a dásním.

Léčivé květy růží: vyplachování úst růžovou vodou prospívá zubům a dásním
Autor: istock.com Léčivé květy růží: vyplachování úst růžovou vodou prospívá zubům a dásním

Růžový med proti kašli a rýmě

Ingredience

 • 3 hrsti čerstvých růžových okvětních lístků
 • 500 ml vroucí vody
 • 400 ml kvalitního medu

Postup

Růžové květy zalijte vroucí vodou, zakryjte a nechte nejméně 24 hodin vyluhovat. Sceďte. Pak přiveďte k varu a smíchejte s medem. Už nevařte! Sirup nalijte do lahviček a dejte do ledničky.

Použití

Med z květů růží je skvělý do bylinkových čajů (zázvorového, heřmánkového, bezového nebo lipového) při kašli a rýmě, pomáhá také při gynekologických problémech, v tom případě ho přidáme do například do čaje z kontryhelu, řebříčku nebo hluchavky.

Léčivé květy růží: med, sirup či džem z květů růží je skvělý do bylinkových čajů
Autor: istock.com Léčivé květy růží: med, sirup či džem z květů růží je skvělý do bylinkových čajů

Domácí růžový olej proti depresi

Ingredience

 • okvětní lístky růží
 • bezbarvý medicinální kosmetický olej

Postup

Otrhejte okvětní lístky a napěchujte je do sklenice se šroubovacím uzávěrem. Zalijte je až k hrdlu sklenice bezbarvý medicinální kosmetický olej. Zašroubujte a umístěte na teplé místo, ale ne na přímé slunce. Jednou denně sklenici protřepejte, aby byly kvítky stále ponořené v oleji a nezačaly plesnivět. Macerujte dva týdny, pak sceďte a uložte do chladu.

Použití

Domácí olej z růží hýčká pokožku, ale taky zvyšuje sebevědomí a duševní síly, povzbuzuje psychiku, pomáhá proti depresím a zmírňuje úzkost. Zkuste dát pět kapek růžového oleje a pět kapek levandulového oleje do difuzéru na noční stolek před spaním.

Léčivé květy růží: domácí olej z růží hýčká pokožku, ale taky zvyšuje sebevědomí, pomáhá proti depresím, zmírňuje úzkost
Autor: istock.com Léčivé květy růží: domácí olej z růží hýčká pokožku, ale taky zvyšuje sebevědomí, pomáhá proti depresím, zmírňuje úzkost

Kandované květy růží

Ingredience

 • čerstvě natrhané květy růží
 • bílek
 • moučkový nebo krystalový cukr

Postup

Čerstvě natrhané květy růží rozeberte na plátky. Musí být čisté, suché a neporušené. Vidličkou lehce prošlehejte bílek a štětečkem našlehaný bílek naneste na okvětní lístky z obou stran. Potom je opatrně obalte v prosátém cukru. Okvětní lístky obalené v cukru rozložte na mřížku, tvar můžete ještě upravit párátkem, a při pokojové teplotě nechte zhruba dva dny schnout. Dávejte pozor, aby teplota nepřekročila 50 °C, pak ztrácejí květy svou barvu i jemnou vůni.

Použití

Kandované růžové květy můžete použít hned třeba jako ozdobu na dort (z lístků můžete znovu složit květ). Nebo je skladujete v dóze nejlépe v lednici či dejte do mrazáku.

Mohlo by vás taky zajímat:

Kontryhel je vysoce ceněnou bylinkou při léčbě gynekologických obtížích všeho druhu, naopak u mužů snižuje potenci

Kontryhel je léčivá bylina, kterou ocení všechny ženy

Nálevem ze sušených lipových květů můžete zahnat nejenom nachlazení, ale i migrénu

Nasušte si lipový květ: Uklidní pocuchané nervy i rozjívené děti

HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

Zázvor

ZÁZVOR: Návod, jak si doma vypěstovat nekonečnou zásobu

reklama

Článek je zařazen v: růže , léčivé květy růží , růže šípková  (Rosa canina) , růže damašská (Rosa damascena) , růže stolistá (Rosa centifolia) , léčivé recepty z růže , domácí růžová voda , domácí růžový olej , růžový med , kandované růže

reklama

Přečtěte si také