Zahrada

29. dubna 2016 05:40

Markéta Zídková

S kočkou na procházku? Klidně, ale chce to trénink

Kočičky.

Chcete dopřát svojí kočce pobyt venku, ale žijete v rušném městě a bojíte se, že když ji pustíte, vlétne pod první auto? Případně máte kočku, kterou stresuje uzavřený prostor přepravky? Zkuste to s vodítkem, poradíme, jak na to.

Možná, že občas někoho, kdo venčí kočku, potkáváte. Pejskaři jsou v jasné přesile, ale ani kočka na vodítku už není žádnou senzací. Ne každá kočka je ale na podobné promenování stavěná, téměř vždy se jedná o kratičké procházky, kterým předchází poměrně náročný trénink.

Na čekané pod stromem

Kočka není pes, nepůjde u nohy, vaším tempem ani vaším směrem, navíc, jak upozorňuje Esme z diskusního fóra na Modrykocour.cz, prochází se trojrozměrně: „Mně kočka při procházce na kšírkách přelítla sousedovic plot. Bylo to moc krásné, na jedná straně plotu jsem visela já, na druhé straně na vodítku kočka. Děkovala jsem bohu, že sousedův pes byl někde úplně jinde. Ťapku jsem pomalu přitáhla a vše dobře dopadlo.“ Ano, kočky můžeme venčit, ale na postroji s vodítkem a v neustálém střehu. Kromě psů a plotů je tu ještě jedno poměrně velké nebezpečí – koruna stromů, v níž se kočka na dostatečně dlouhém vodítku může utábořit i na několik hodin a vám nezbude nic jiného než čekat a čekat a zároveň doufat, že se nezamotá do větví.

Kočičí výcvik

Než se s kočkou vydáte poprvé ven, začněte ji pomalu zvykat na postroj. Obojek nedoporučujeme, vystresované zvíře si na něm může lehko ublížit a případně z něj vyklouznout. Začněte polehoučku, nácvik provádějte nejdřív doma v bezpečí, maximálně několik minut denně. Případný odpor se pokuste odbourat upoutáním pozornosti k oblíbené hračce nebo k pamlsku. Až když si kočka na postroj zvykne, přidejte vodítko a pomalou chůzi po bytě. Ven se vydejte až s kočkou, která to na vodítku v klidu zvládá. Pro pobyt venku je ideální pěkné počasí a nějaké klidné místo, třeba vaše zahrada nebo kousek zeleně, kam nechodí pejskaři.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také