Zahrada

15. května 2014 04:58

Markéta Zídková

Šest pravidel, jak vybrat zahradní nábytek

Máte na čem sedět na zahradě? Teda na zemi se dá sedět vždycky, ale...

Nábytek na zahradu, balkon či terasu musí vydržet daleko víc než ten interiérový, ale může vypadat stejně dobře. Nesrovnatelně vyšší požadavky na venkovní zařízení navyšují jeho cenu a o to pečlivěji je třeba jeho nákup promyslet. K uváženému nákupu stačí mít na paměti následující šest bodů.

1. Změřte toAni na zahradě nebývá místa nazbyt, natož pak na balkoně nebo terase, a tak je třeba s prostorem hospodařit. Je pro vás důležitější sezení u stolku, nebo na slunci raději ležíte? Není-li místo pro obojí, kompromis představuje skládací nábytek, který v případě potřeby dáte stranou. Jelikož zásluhou developerů přibývá bytů s balkony a terasami, výrobci venkovního nábytku kladou velký důraz na to, aby jejich židle nezabíraly příliš místa a šlo je zakládat jednu do druhé.

2. Ujasněte si, jaký styl vám vyhovujeJsou vám bližší přírodní materiály jako ratan či dřevo, nebo více oceníte odolnější kov či plasty? Pojímáte zahradu spíše v tradičním duchu, nebo si i tam potrpíte na moderní věci?

3. Ratan je překonanýTen přírodní vysoké zátěži, jaké je zahradní nábytek vystavený, nemůže dostát. Syntetický ratan je odolný, neuvolňují se z něj škodliviny a lze jej recyklovat. Jelikož jde dodnes o ruční práci, bývá ale poměrně drahý.

4. Kam s polštáři?Potahy i výplň polštářů na zahradní sezení nějaký ten déšť snesou, permanentní vlhkost by je ale zničila. Před jejich koupí proto zvažte, zda je máte přes zimu kam uschovat.

Podívejte se, jaký stůl vymyslel slavný anglický kuchař Jamie Oliver: Grilovat můžete uprostřed stolu:

5. Místní nebo tropické dřevo?Nejodolnější vůči povětrnostním vlivům je exotické dřevo a z něj nejvíce teak. Etické dilema, které je s jejich koupí spojené, řeší garance FSC (Forest Stewardship Council), která zaručuje, že použitý materiál pochází z plantáže a nikoli z pralesa. Odolnost domácím dřevům dodává až speciální impregnace nebo lak.

6. Rozpoznejte odolné kusyLak kovového nábytku by měl být vypalovaný. V opačném případě na povrchu ulpívá hůř a snáz oprýská. Plastový nábytek by měl být probarvený ve hmotě, jinak je na něm vidět každý škrábanec.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dřevo zahrada zahradní nábytek terasa nábytek balkon James Oliver teka obrovská Forest Stewardship Council

Přečtěte si také