Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Šest pravidel, jak vybrat zahradní nábytek

Máte na čem sedět na zahradě? Teda na zemi se dá sedět vždycky, ale...
Vydáno: 15.05.2014
Ujasněte si, jaký styl vám vyhovuje
Autor: backyardideas.biz Ujasněte si, jaký styl vám vyhovuje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nábytek na zahradu, balkon či terasu musí vydržet daleko víc než ten interiérový, ale může vypadat stejně dobře. Nesrovnatelně vyšší požadavky na venkovní zařízení navyšují jeho cenu a o to pečlivěji je třeba jeho nákup promyslet. K uváženému nákupu stačí mít na paměti následující šest bodů.

1. Změřte to
Ani na zahradě nebývá místa nazbyt, natož pak na balkoně nebo terase, a tak je třeba s prostorem hospodařit. Je pro vás důležitější sezení u stolku, nebo na slunci raději ležíte? Není-li místo pro obojí, kompromis představuje skládací nábytek, který v případě potřeby dáte stranou. Jelikož zásluhou developerů přibývá bytů s balkony a terasami, výrobci venkovního nábytku kladou velký důraz na to, aby jejich židle nezabíraly příliš místa a šlo je zakládat jednu do druhé.

Využitelnost  prostoru je stále důležitější parametr Foto: www.goodform.ch

2. Ujasněte si, jaký styl vám vyhovuje
Jsou vám bližší přírodní materiály jako ratan či dřevo, nebo více oceníte odolnější kov či plasty? Pojímáte zahradu spíše v tradičním duchu, nebo si i tam potrpíte na moderní věci?

 

3. Ratan je překonaný
Ten přírodní vysoké zátěži, jaké je zahradní nábytek vystavený, nemůže dostát. Syntetický ratan je odolný, neuvolňují se z něj škodliviny a lze jej recyklovat. Jelikož jde dodnes o ruční práci, bývá ale poměrně drahý.

Syntetická vlákna rozšiřují nabídku odstínů
Autor: Spogafa Syntetická vlákna rozšiřují nabídku odstínů

4. Kam s polštáři?
Potahy i výplň polštářů na zahradní sezení nějaký ten déšť snesou, permanentní vlhkost by je ale zničila. Před jejich koupí proto zvažte, zda je máte přes zimu kam uschovat.

Podívejte se, jaký stůl vymyslel slavný anglický kuchař Jamie Oliver: Grilovat můžete uprostřed stolu:

Zahradní stůl Jamie Olivera
Zahradní stůl Jamie Olivera

5. Místní nebo tropické dřevo?
Nejodolnější vůči povětrnostním vlivům je exotické dřevo a z něj nejvíce teak. Etické dilema, které je s jejich koupí spojené, řeší garance FSC (Forest Stewardship Council), která zaručuje, že použitý materiál pochází z plantáže a nikoli z pralesa. Odolnost domácím dřevům dodává až speciální impregnace nebo lak.

Některé kusy kombinují hned několik moderních materiálů
Některé kusy kombinují hned několik moderních materiálů

6. Rozpoznejte odolné kusy
Lak kovového nábytku by měl být vypalovaný. V opačném případě na povrchu ulpívá hůř a snáz oprýská. Plastový nábytek by měl být probarvený ve hmotě, jinak je na něm vidět každý škrábanec.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Kdo by seděl doma?

Proměňte si zahradu v druhý obývák. Poradíme, jak

Minimalistický dům doplněný minimalistickou zahradou

Základní pravidla, jak návazat zahradu na dům

Poskládat keře v zahradě dohromady je pěkná věda

Základní pravidla, jak vybrat keře do zahradyČlánek je zařazen v:
Speciály:
Reklama