Zahrada

14. května 2014 05:30

Markéta Zídková

Proměňte si zahradu v druhý obývák. Poradíme, jak

Váš domov nekončí vchodovými dveřmi. Venku můžete žehlit, číst nebo strávit příjemný večer.

Zahrada je daleko víc než jen pouhé místo pro pár ovocných stromků. Čím dál častěji plní i roli venkovního obytného prostoru a objevují se na ní atributy obývacího pokoje – regály, lampy, koberce i polštářky. Nejnovější vymožeností jsou však voděodolné obrazy, zdobící nevzhledné zdi.

Koberce chtějí ven

Motivy reprodukcí, které vzdorují dešti, zahrnují ikonické pláže s palmami, zvířata, ale i levandulová pole. Ti, kdo si ještě pod dřevěné sezení položí pestrobarevný venkovní koberec, pak jsou v naprostém souladu s trendy. Pruhované, puntíkované i jednobarevné koberce odolné proti dešti i UV záření jsou žhavou nabídkou letošní sezony.

Točí se vám ze všech těch možností hlava? Pak začněte celé klubko rozmotávat od začátku. Nejlepší rada je ta, že: ať už na zahradě instalujete cokoli, mělo by to plnit nějakou funkci. Kdyby existovaly omalovánky pro budoucí architekty, tak v sekci „zahrada“ by děti určitě musely vybarvovat různé postavičky, které tam venku něco dělají. Právě s tím je totiž na zahradách „made by všeuměl“ největší problém. Pobavte se o tom s prvním (zahradním) architektem a dostane se vám výmluvného varování před důsledky bezmyšlenkovitého jednání.

Pokud souhlasíte s definicí zahrady jako obytného prostoru pro žití venku, kde vám bude dobře, nebojte se tam včlenit věci, které vás zajímají. Grilujete? Dejte na zahradu posezení s grilem a pečicím kamenem. Steaky budete moci dělat bez ohledu na počasí a hlavně tam v boxu budete mít všechno po ruce.

Pokud neskutečně rádi plavete, zřiďte na zahradě něco jiného. Než ale přijede bagr, tak – architektonickou hantýrkou řečeno – zvažte, co čekáte od vodní plochy. Jestli jste totiž opravdu velcí plavci, půjde o tomu odpovídající rozměry anebo alespoň výkonný protiproud.

Naopak ze zapomnění se do zahrad jen pomalu navracejí tzv. produkční části. Ještě před deseti lety je nikdo nechtěl, ale díky návratu k přírodě a fenoménu tzv. biopotravin ovocné stromy i záhony s bylinami nebo zeleninou opět připadají v úvahu.

Své opodstatnění však mohou mít i ryze exotické zóny. Okouzlila vás na poslední dovolené gejša a oslovuje vás zen buddhismus? Připomeňte si je zahradou s japonskými prvky. Stejně tak můžete mít důvod usilovat o zahradu s jižanským nádechem a podobně. Záleží na kontextu. Ani s rostlinami ale nebude problém. Rarit, které zároveň dokážou přezimovat, je dost.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také