Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Proměňte si zahradu v druhý obývák. Poradíme, jak

Váš domov nekončí vchodovými dveřmi. Venku můžete žehlit, číst nebo strávit příjemný večer.
Vydáno: 14.05.2014
Kdo by seděl doma?
Kdo by seděl doma? Autor: Unopiù
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zahrada je daleko víc než jen pouhé místo pro pár ovocných stromků. Čím dál častěji plní i roli venkovního obytného prostoru a objevují se na ní atributy obývacího pokoje – regály, lampy, koberce i polštářky. Nejnovější vymožeností jsou však voděodolné obrazy, zdobící nevzhledné zdi.

Koberce chtějí ven

Motivy reprodukcí, které vzdorují dešti, zahrnují ikonické pláže s palmami, zvířata, ale i levandulová pole. Ti, kdo si ještě pod dřevěné sezení položí pestrobarevný venkovní koberec, pak jsou v naprostém souladu s trendy. Pruhované, puntíkované i jednobarevné koberce odolné proti dešti i UV záření jsou žhavou nabídkou letošní sezony.

V kuchyni venku vás nebude trápit úmorné vedro
V kuchyni venku vás nebude trápit úmorné vedro
Spogafa
Točí se vám ze všech těch možností hlava? Pak začněte celé klubko rozmotávat od začátku. Nejlepší rada je ta, že: ať už na zahradě instalujete cokoli, mělo by to plnit nějakou funkci. Kdyby existovaly omalovánky pro budoucí architekty, tak v sekci „zahrada“ by děti určitě musely vybarvovat různé postavičky, které tam venku něco dělají. Právě s tím je totiž na zahradách „made by všeuměl“ největší problém. Pobavte se o tom s prvním (zahradním) architektem a dostane se vám výmluvného varování před důsledky bezmyšlenkovitého jednání.

Pokud souhlasíte s definicí zahrady jako obytného prostoru pro žití venku, kde vám bude dobře, nebojte se tam včlenit věci, které vás zajímají. Grilujete? Dejte na zahradu posezení s grilem a pečicím kamenem. Steaky budete moci dělat bez ohledu na počasí a hlavně tam v boxu budete mít všechno po ruce.

Většinu "bydlících" funkcí lze v létě přestěhovat ven
Většinu "bydlících" funkcí lze v létě přestěhovat ven
Spogafa

Pokud neskutečně rádi plavete, zřiďte na zahradě něco jiného. Než ale přijede bagr, tak – architektonickou hantýrkou řečeno – zvažte, co čekáte od vodní plochy. Jestli jste totiž opravdu velcí plavci, půjde o tomu odpovídající rozměry anebo alespoň výkonný protiproud.

Naopak ze zapomnění se do zahrad jen pomalu navracejí tzv. produkční části. Ještě před deseti lety je nikdo nechtěl, ale díky návratu k přírodě a fenoménu tzv. biopotravin ovocné stromy i záhony s bylinami nebo zeleninou opět připadají v úvahu.

Své opodstatnění však mohou mít i ryze exotické zóny. Okouzlila vás na poslední dovolené gejša a oslovuje vás zen buddhismus? Připomeňte si je zahradou s japonskými prvky. Stejně tak můžete mít důvod usilovat o zahradu s jižanským nádechem a podobně. Záleží na kontextu. Ani s rostlinami ale nebude problém. Rarit, které zároveň dokážou přezimovat, je dost.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Přírodní materiály, vintage styl spolu s uměleckými prvky oživí vaši zahradu

6 praktických rad, jak na moderní zahradu

Poskládat keře v zahradě dohromady je pěkná věda

Základní pravidla, jak vybrat keře do zahrady

Zvolte vertikálu, získáte místo

Když už na květiny není moc místa

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama