Zahrada

25. dubna 2014 16:13

Markéta Zídková

Tip na víkend: Flora Olomouc láká na Divotvornou zahradu

Do neděle 27. dubna se tradičně v Olomouci koná jarní etapa mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc. Jubilejní 35. ročník zdobí v zrekonstruovaném pavilonu A levitující záhony, květinový déšť, ostrovy z narcisů plovoucí na hladině jezírek i čerstvě pokřtěná novinka mezi tulipány.

Tuto návštěvu si vychutnáte skutečně všemi smysly. Za hvizdu ptáčků a šplouchání vody se necháváme unášet ve směru prohlídky. Podle toho, kterou část snově koncipované zahrady zrovna míjíme, cítíme od pronikavé vůně hyacintů až po jemnou narcisovou.

Jen v Divotvorné zahradě lahodí čichovým buňkám i zraku na 10 000 kusů řezaných květin – lilií, kosatců, hledíků, růží, frézií a okrasných stromů a keřů. A to nepočítáme sazenice bramboříků či netýkavek, které se vznášejí upevněné ve vzduchu.

Host letošní expozice se ocitne v říši fantazie bez zemské přitažlivosti, zahrady plné vznášejících se rostlin v korunách stromů. Jsou zde květinové přízraky a oázy, hudba, vůně a pozitivní energie,“ představil nám své voňavé dílo zahradní architekt Vojtěch Zahradník.

Podívejte se na reportáž:

Na zhmotnění návrhu tohoto šikovného třicátníka se spolu s olomouckými zahradníky podílela jedna z nejslavnějších postav české aranžérské školy Jarmila Pejpalová. Možná už jste o této ženě slyšeli. Její okázalé květinové aranže zdobily například několik Plesů v Opeře, koncerty Luciana Pavarottiho na Pražském hradě či Rolling Stones na Strahově.

Flora probíhá ještě tuto sobotu a v neděli od 9 – 18 hodin v areálu Smetanových sadů, nechybí ani prodejní trhy květin, okrasných dřevin, zahradnického sortimentu, pomůcek a potřeb pro zahradníky a zahrádkáře.

Zázraky rostlinné říše od více jak 120 vystavovatelů, můžete obdivovat na 4 000 metrech čtverečních kryté plochy a 3 500 metrech pod širým nebem.

Čeští, slovenští, nizozemští a polští pěstitelé dále lákají na expozici květin, masožravých rostlin, kaktusů a sukulentů, okrasných keřů, skalniček a vřesů.

Sledujte náš web! Více zajímavostí a rad od zkušených zahradníků přineseme v dalších dnech. Naučíme vás například správně si vybrat sazeničky, jak postavit domeček pro hmyz, nebo jak ekologicky bojovat se slimáky a jinými škůdci. A už znáte novou, slunci odolnější netýkavku?

Návštěvníci se mohou inspirovat floristickou soutěží v aranžování květin nebo se podívat, jak dopadne klání ve vazbě svatebních kytic podle nejmodernějších trendů. Nechybí výstava okrasných ryb s poradnou pro zakládání zahradních jezírek a zahrádkářská poradna s květinovou expozicí.

Na zahrádkáře, kutily či chalupáře čeká pestrá nabídka květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků, zahradnických pomůcek a dalších potřeb.

Po dobu výstavy jsou otevřeny sbírkové skleníky s exotickou květenou a sousedící univerzitní botanická zahrada se zajímavými rostlinnými exponáty. Se vstupenkou mohou lidé zamířit i do botanické zahrady výstaviště Flora v dalším z městských parků – Bezručových sadech.

Největší tuzemská oslava květin v kostce

Novinkou Výstaviště Flora je zrekonstruovaný hlavní pavilon A, který má díky modernizaci nový plášť a lepší izolační a akustické vlastnosti.První výstava květin regionálního významu proběhla v Olomouci v roce 1958.Roku 1960 už to byla Celostátní výstava okrasného zahradnictví. Zavítalo na ni přes sto tisíc návštěvníků. Pavilon A, navržený architektem Petrem Barunerem, byl dokončený v roce 1966. První výstava s názvem Flora Olomouc proběhla v roce 1967. Poprvé v novém pavilonu A. V 70. letech už si akce oslavující květiny, okrasné dřeviny a zahradnictví vysloužila mezinárodní úctu. Počty návštěvníků se zvýšily na tři sta tisíc. Výstava měla jarní a letní etapy. Až do rozdělení Československa roku 1990, od kdy se deset konala pouze jarní výstava. Před šesti lety oslavila Flora Olomouc padesát let existence

Text a foto: Zuzana Schneidewind, kamera Jan Kundera


Přečtěte si také