Zahrada

24. června 2019 14:00

Markéta Zídková

Už rostou! Víme, kam vyrazit na houby

Přelom května a června v Česku propršel, zároveň je teplo. Ideální pro houby.

Houby milují dostatek vláhy, zároveň potřebují teplo. A toho se jim dostalo na přelomu letošního května a června dostatek. Přitom červen bývá na houbaření špatným měsícem, moc toho neroste, po typicky květnových houbách jako jsou májovky, závojenky, smrže si houbaři musejí za normálních okolností počkat až do půlky července.

Letos je tomu ale jinak, lesy jsou plné hub, rostou i takové druhy, které normálně nosíme z lesů až na podzim. V červnu 2016 rostou i hřiby kováři, křemenáče, modráci a suchohřiby (hřib hnědý). "Houby se právě rozrůstají na více místech, mezi nimi ity pro houbaře zajímavé. Křemenáč březový, hřib žlutomasý – známá achutná „babka“, sem tam nějaký klouzek, ale převažuje hřib kovář, který nyní mezi rourkatými druhy jasně panuje. Houby se budou sblížícím se létem inadále druhově rozhojňovat," uvádí na svých stránkách Česká mykologická společnost.

V bohaté úlovky můžete doufat i na Šumavě, kde normálně začínají růst houby později, ale vzhledem k mírné zimě už začaly letos růst. Podle fotografií, které jste nám zaslali vy, je vidět, že houby rostou na mnoha místech České republiky, rostou prostě všude. Houby tak rostou v Beskydech, v Píseckých horách, v jižních Čechách, u Znojma, v Horním Jelení, na Táborsku, u Rokycan. Bylo by věčná škoda teď nevyrazit do lesa!!!

Pokud zrovna nemáte čas, alespoň se pokochejte úlovky ostatních čtenářů:

Tady další várka:

(web)

Sdílejte článek

Přečtěte si také